Autojen hinnat veron poiston jälkeen

Mikäli autovero poistetaan kokonaan, uusien autojen hinnat laskevat Suomessa n. 40%.

Siitä syystä, että Euroopassa on erilaisia tarjouskampanjoita eri merkeistä, eri maissa mm. Tanska myydään ns. EU-autoja, jotka on selvästi halvempia kuin esim. Saksan listahinnat.

Suomipoika myy vanhan autonsa pois Suomessa ja hakee halvalla uuden auton jostain EU-maasta.

Jos suomalaiset liikkeet aikovat pitää merkittävästi ylempää hintatasoa niin heidän on myös hyvitettävä vaihtoautoista enemmän. Suoralla rahalla ostajat eivät ikimaailmassa ostaisi mitään "ylemmän hintatason" uusia SUOMI-autoja.

Tätä varmaan automaahantuojat pelkäävätkin ja hirmuinen lobbaaminen omien busineksien suojelemiseksi on käynnissä. Tätä on kartellitalous.
242750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

että,et ymmärrä kokonaisuutta ollenkaan,no en edes viitsi sua valistaa,,,,,,,,,,

Äänestä

Jotta autokauppaa ylipäätään harjoitettaisiin näissä korkean verotuksen maissa (Tanska, Suomi), niin verottomat hinnat ovat näissä maissa alemmat kuin muualla - sitä tuo Tanskan EU-hinta. Jos hankinnan verotuksesta luovutaan, uusien autojen hinnat eivät suinkaan putoa 40%, vaan valmistajakin nostavat heti tuota verotonta hintaa. Siksi autot eivät ole esim. Ruotsissa 40% halvempia kuin Suomessa.

Mistähän ihmeestä on lähtenyt sellainen ajattelu, että mahdollinen veromuutos tarkoittaa yksioikoisesti luopumista hankinnan verotuksesta kokonan ja kerralla? Yhtä perusteettomia ovat näkemykset, joiden mukaan tällaisesta veromuutoksesta saaty hyöty siirtyisi kokonaan kuluttajan eduksi.

Äänestä
  • Meinaatko, että jos Suomi poistaa veron niin myös Tanskassa nostetaan verotonta hintaa heti, koska suomalaisia on tulossa ostamaan niiltä uusia autoja ?.

    Hoh hoi.

    Äänestä

  • Suomeen myydään kyllä halvemmalla, mutta vastaavasti karsittuja malleja. Kaivelen sulle linkin ehtiessäni mitä kaikkea näihin eriin on sisältynyt. Karsitulla tarkoitetaan sitten myös esim sinkittömiä jne..

    Äänestä

Jo nyt saat uusia autoja Suomesta 25% alle OVH hinnan. Mutta nämä auto vastaavat alta 1% kokonaisautojen myynnistä, samoin on Euroopassa. Vain pieni osa on näitä tarjousautoja, ja niiden hinnoittelu ei millään tavalla vaikuta 95% uusien autojen hintoihin.

Äänestä

Älkää hyvät ihmiset ostako nyt uusia autoja. Myynin romahtaminen/väheneminen todennäköisesti johtaisi suurempaan veron alennukseen, koska valtio kuitenkin aina pyrkii maksimoimaan tulonsa. Jos on pakko vaihtaa autoa, ostakaa mielummin käytetty, silloinhan valtio ei saa autoveroa yhtään. Käytettyjä on lisäksi tällä hetkellä runsaasti tarjolla ja käsittääkseni viime vuosiin nähden edulliseen hintaan.

Äänestä
  • Minä ainakin ostan uuden auton, saan valita värin sisustuksen, varustuksen ym. oman mieltymykseni mukaan. Koko veroalennuskeskustelu on perseaukisten huuhailua, eikä heillä tule koskaan olemaan varaa uuteen autoon, alenee auton hankintaverotus tai ei.

    Äänestä

  • uuden auton kirjoitti:

    Minä ainakin ostan uuden auton, saan valita värin sisustuksen, varustuksen ym. oman mieltymykseni mukaan. Koko veroalennuskeskustelu on perseaukisten huuhailua, eikä heillä tule koskaan olemaan varaa uuteen autoon, alenee auton hankintaverotus tai ei.

    täällä sitten huuhailee? Asiahan on kohdaltanne aivan selvä?

    Äänestä

  • herra/rouva kirjoitti:

    täällä sitten huuhailee? Asiahan on kohdaltanne aivan selvä?

    olemaan köyhä, ja jänskättää että paloiko 5 tonnia savuna ilmaan kun oli tyhmä eikä malttanut odottaa muutamaa kuukautta.
    Nimenomaan saa valita sisustan värit eikä varusteita, kun ei pankista myönnetty niin paljon lainaa että olisi ollut varaa ostaa siihen Corollaan mitään lisävarusteita, saati nahkapenkkejä.

    Äänestä

  • uuden auton kirjoitti:

    Minä ainakin ostan uuden auton, saan valita värin sisustuksen, varustuksen ym. oman mieltymykseni mukaan. Koko veroalennuskeskustelu on perseaukisten huuhailua, eikä heillä tule koskaan olemaan varaa uuteen autoon, alenee auton hankintaverotus tai ei.

    tällä viestillä koko kansalle todistat oman typeryytesi. Kuulut siihen joukkoon joka jos finlandiaan huomenna määrättäisiin kypäräpakko jalankulkijoille, eturivissä kyseenalaistamatta marssisit potta päässä. Tämä omatoimiseen ajattelemiseen kykemätön jengi on valitettavasti tässä maassa jumalattoman suuri. Enkä tämä trendi joskus muuttuu, niin kuin autoverokin kohta pakosta. Osta vaan se korolla korolla pikaisesti, verorahojasi me viisaammat kaipaammekin.

    Äänestä

Kattelin tuossa juuri Mobilen tarjouksia. Saksan kaveri oli myymässä Volvo S60:stään, otettu käyttöön -03 lopulla, eli neljä vuotta vanha, ajettu n. 60t km. Hintapyyntö 17 000 erkkiä. Uuden vastaavan hinta 40 000 erkkiä, eli hinnanpudotus 23 000 erkkiä eli lähes 6000 / vuosi, mummonmarkoissa lähes 36 000. Kuullostaa jotenkin tutulta, kun katselee Suomen hinnastoja ja vertailee välirahan tarvetta uuteen.

Eli mikähän täällä muuttuu pitemmässä juoksussa. Taitaa käydä kuten entiselle miehelle pakkasella housuun laskiessa. Ensin lämmitti, mutta sitten oli entistä kylmenpää. Ne käyttöverot, haittaverot sun muut nääs, kun uusien hinnat laskee.

Äänestä
  • Näyttää Saksan listahinta uusi Volvo S60 lähtee 28t€. Vielä eri asia on millä hintaa se todella myydään.
    Luulenpa että moni suomipoika osaa jo ihan itse tarkistaa nämä Saksankin hinnat. Että ei kannata teidän autokauppiaiden kirjottaa tänne mitä sattuu.

    Äänestä


  • puhut? kirjoitti:

    Näyttää Saksan listahinta uusi Volvo S60 lähtee 28t€. Vielä eri asia on millä hintaa se todella myydään.
    Luulenpa että moni suomipoika osaa jo ihan itse tarkistaa nämä Saksankin hinnat. Että ei kannata teidän autokauppiaiden kirjottaa tänne mitä sattuu.

    Näkyi hiukan ajettujakin, joiden pyyntihinta oli yli 40 000 ja tuo uusien hinnastokin vahvistaa, että yläpään mallit ovat yli 40kymppisiä, että silleen. Karvalakkeja saa toki halvemmalla.

    Äänestä

  • Kalle kirjoitti:

    Näkyi hiukan ajettujakin, joiden pyyntihinta oli yli 40 000 ja tuo uusien hinnastokin vahvistaa, että yläpään mallit ovat yli 40kymppisiä, että silleen. Karvalakkeja saa toki halvemmalla.

    Karvalakilla ja karvalakilla vain on eroa tässä tapauksessa.

    Äänestä

Tuskin tuota puoliintumisvauhtia lähtöhinta tai verottomuus mihinkään muuttaa.
Toki tilapäisesti veronpoistumisen yhteydessä joku "häviää" ja vastaavasti joku "voittaa". Pitkän päälle kuluttaja voittaisi ja rahoitusyhtiöt häviäisivat, koska lainantarve vähenee, teoriassa.
Eiköhän tuolta saksan markkinoilta saa hintareferenssiä.

Äänestä

suomessa on autoverotus 30% diesel ja 29% bensaautoista.Alvit ei muutu mihinkään.Tyhmäkin löytää tiedot tullin sivulta.Kannattaisi lukea ne ennenkuin kirjoittaa.Auto liikkeet antaa nyt todellakin epätoivoissaan isoja alennuksia alle ovh:n ja arvaa miten käy kun verot tippuu alet loppuu tietenkin eli hinta sama jos suomesta ostat.

Äänestä
  • Vero tekee sen 30% eroa, loppu 10% tulee siitä, että nykyjärjestelmä estää kilpailevaa toimintaa -> katteet ovat hyvät. Johan sen näkee siitä, että autokauppa on suomessa perinteisesti ollut yksi kaikkein eniten voittoa tuottavista aloista!

    Helppo on verrata hintaa, vaikka nyt esimerkiksi toyotan kohdalla. www.toyota.fi ja www.toyota.ee.

    Äänestä

  • No kyllähän ALVi muuttuu. Koska suomessa alv otetaan veron päälle, niin alvi on esim. 10t€ hintaisessa autossa
    10t€+30%autovero=13t€
    tuosta summasta alv on 2860€
    kun se kymppitonnista olisi 2200€. Eli kyllähän tuo hinta siis tipahtaa yli autoveron verran. Jos ei tipu, niin lentoliput saksaan ja paikalliseen autokauppaan ja ajaa sen sieltä kotiin.

    PS. Hintaesimerkki. VW Passat 125kw TDI DPF, Saksa 29900€, Suomi yli 44t€ !!! Suomessa 47% kalliimpi kuin saksassa???

    Äänestä

1. Autoveroa ei tulla poistamaan kokonaan. Se laskee siten, että suositaan vähäpäästöisiä autoja. Mikäli vero poistettaisiinkin kokonaan, todellinen hinnanlasku olisi 10-15 prosenttia.

2. Uutta autoa ei "tuoda" noin vain. Ei edes EU-maasta.

3. Tehdas hinnoittelee autot maakohtaisesti. Suomessa autot ovat liikkeeseen ostettaessa verotuksen takia halvempia kuin esim. monissa muissa EU-maissa.

Äänestä
  • "1. Autoveroa ei tulla poistamaan kokonaan. Se laskee siten, että suositaan vähäpäästöisiä autoja. Mikäli vero poistettaisiinkin kokonaan, todellinen hinnanlasku olisi 10-15 prosenttia."

    Autovero poistuu kokonaan, koska EU yhtenäistää välillisiä veroja eikä Suomiole kyennyt osoittamaan tapaa periä autoveroa yhteisösopimusta rikkomatta. Kun autovero poistuu, on hintojen lasku 20 - 45%, kuten monet esimerkit täällä ovat osoittaneet.

    "2. Uutta autoa ei "tuoda" noin vain. Ei edes EU-maasta. "

    Nämä selvät sopimusrikot komissio hoitaa pois,

    "3. Tehdas hinnoittelee autot maakohtaisesti. Suomessa autot ovat liikkeeseen ostettaessa verotuksen takia halvempia kuin esim. monissa muissa EU-maissa."

    Tämä on ollut laitonta jo vähän aikaa EU:ssa. Mersu mm.harrasti tätä aikaisemmin, mutta ei uskalla enään, koska sakot ovat kohtuullisen kovat.

    Ihan pieni vihje autoveronpuolustajille. Jos teette propagandaa tuon hölmöläistenhomman puolesta, niin laitttakaa edes siteeksi totuutta ;-)

    Äänestä

  • Että joku jaksaa kirjoitti:

    "1. Autoveroa ei tulla poistamaan kokonaan. Se laskee siten, että suositaan vähäpäästöisiä autoja. Mikäli vero poistettaisiinkin kokonaan, todellinen hinnanlasku olisi 10-15 prosenttia."

    Autovero poistuu kokonaan, koska EU yhtenäistää välillisiä veroja eikä Suomiole kyennyt osoittamaan tapaa periä autoveroa yhteisösopimusta rikkomatta. Kun autovero poistuu, on hintojen lasku 20 - 45%, kuten monet esimerkit täällä ovat osoittaneet.

    "2. Uutta autoa ei "tuoda" noin vain. Ei edes EU-maasta. "

    Nämä selvät sopimusrikot komissio hoitaa pois,

    "3. Tehdas hinnoittelee autot maakohtaisesti. Suomessa autot ovat liikkeeseen ostettaessa verotuksen takia halvempia kuin esim. monissa muissa EU-maissa."

    Tämä on ollut laitonta jo vähän aikaa EU:ssa. Mersu mm.harrasti tätä aikaisemmin, mutta ei uskalla enään, koska sakot ovat kohtuullisen kovat.

    Ihan pieni vihje autoveronpuolustajille. Jos teette propagandaa tuon hölmöläistenhomman puolesta, niin laitttakaa edes siteeksi totuutta ;-)

    "Autovero poistuu kokonaan, koska EU yhtenäistää välillisiä veroja eikä Suomiole kyennyt osoittamaan tapaa periä autoveroa yhteisösopimusta rikkomatta."

    Unohdit vain kertoa yhden pienen detaljin, milloin tämä tapahtuu?

    EU:n kannanotot autoverotukseen sekä varsinkin välillisten verojen yhtenäistämiseen ovat aivan alkutekijöissään. Toteutus ei ole mahdollista vielä alle 10-20 vuoden!
    Tässä on totuus!

    Äänestä

  • siteeksi totuutta kirjoitti:

    "Autovero poistuu kokonaan, koska EU yhtenäistää välillisiä veroja eikä Suomiole kyennyt osoittamaan tapaa periä autoveroa yhteisösopimusta rikkomatta."

    Unohdit vain kertoa yhden pienen detaljin, milloin tämä tapahtuu?

    EU:n kannanotot autoverotukseen sekä varsinkin välillisten verojen yhtenäistämiseen ovat aivan alkutekijöissään. Toteutus ei ole mahdollista vielä alle 10-20 vuoden!
    Tässä on totuus!

    Ei varmasti devalvoi!

    Äänestä

  • Suomi ei devalvoi! kirjoitti:

    Ei varmasti devalvoi!

    voittaa jalkapalloilun maailmanmestaruuden ... ja poistaa autoveron tänä syksynä kertarysäyksenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


s<dgadhgsgdh kirjoitti:

Mikäli autovero poistetaan kokonaan, uusien autojen hinnat laskevat Suomessa n. 40%.

Siitä syystä, että Euroopassa on erilaisia tarjouskampanjoita eri merkeistä, eri maissa mm. Tanska myydään ns. EU-autoja, jotka on selvästi halvempia kuin esim. Saksan listahinnat.

Suomipoika myy vanhan autonsa pois Suomessa ja hakee halvalla uuden auton jostain EU-maasta.

Jos suomalaiset liikkeet aikovat pitää merkittävästi ylempää hintatasoa niin heidän on myös hyvitettävä vaihtoautoista enemmän. Suoralla rahalla ostajat eivät ikimaailmassa ostaisi mitään "ylemmän hintatason" uusia SUOMI-autoja.

Tätä varmaan automaahantuojat pelkäävätkin ja hirmuinen lobbaaminen omien busineksien suojelemiseksi on käynnissä. Tätä on kartellitalous.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu