Olen mietiskellyt, että mistäköhän johtuu, että tunnen useamman miehen, joka on seonnut tai tehnyt itsemurhan naisen jättäessä tai kun ei ole saanut haluamaansa naista, mutta vastaavia tapauksia tunnen naisista vain pari(itsemurha, en yhtään sekoamistapausta). Olen kavereiden kanssa asiasta jutellut ja hekin ovat huomanneet saman ilmiön. Tuli vain mieleeni, kun eräs kaverin kaveri joutui mielisairaalaan ja sieltä pois päästyään sanoi, että sekosi vain ja ainoastaan siksi, että hänen rakastamansa nainen meni naimisiin toisen miehen kanssa. Tämä on minun mielestäni jotenkin nurinkurista, kun olen aina ajatellut, että miehet valitsevat naisen järkiperustein(siis parhaan näköisen naisen, jonka voi saada ja jos luonne on ok, niin se on sitten siinä) ja naisilla vain on tunteita mukana. Liittyykö se sitten siihen, että naiset puhuvat ja läpikäyvät asioitaan ystäviensä kanssa vai onko se miehille myös jonkinlainen itsetuntojuttu?
Miksi miehet sekoaa?
ihmeissään...
141363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
että se on sukupuolikysymys, vaan siihen varmaan vaikuttaa eniten se, kuinka herkästä ihmisestä on kyse ja miten vaikeaa hänen on käsitellä kaikkia vastoinkäymisiä ja epäonnistumisia.
Helpompaa on varmaan niillä, joilla on joku kenen kanssa puhua asioista, kun taas meillä jotka on huonoja puhumaan tai ei ole ketään luotettavaa ihmistä, jonka kanssa puhua asioista.
Kun kaikki sen varmaan tietää, kuinka huonosti siinä voi käydä, jos vaan yksin miettii ja murehtii asioita omassa päässään. Asiat suurenee, eikä lopullista ratkaisua löydy kai koskaan asioihin tällä tavalla.
miten eläin muka voisi seota?
miten eläin muka voisi seota?
Taitaa yksinkertaisesti olla niin, että miehet pääsevät lastentarhasta alkaen naisia helpommalla eivätkä siksi osaa käsitellä oikeita ongelmia. Nainen, joka miestä useammin joutuu ottamaan vastuuta toisesta ihmisestä, osaa myös paremmin asettaa hankalat elämäntilanteet oikeisiin mittasuhteisiin. Nykymiehet sortuvat naisia helpommin elämän tiellä, koska eivät joudu opettelemaan selviämistä.
kyl ite tiiä yhtään moista tapausta. Oisko ne äijät sit ollu jonkun sortin ressukoita jo alunperinkin, sellaisia joilla ei älyttömästi niitä naisia koskaan oo ollu. Jos on haaveillu jostain ns. saavuttamattomasta koko elämänsä, sit viimein saa sen, rakentaa koko tulevan loppuelänsä sen varaan ja sit se lähteekin käveleen niin voihan se vähän kova paikka olla.
Ja monestihan noissa kuvioissa on se kaikki muukin mahdollinen paska mukana, esim. talot, lainat, lapset, perhesuhteet yms. shitit. Yleensähän se menee silleen et joko nainen marssii uuden miehen elätettäväksi tai jää asustaan siihen entiseen yhteiseen taloon, siinä ei jää miehelle paljoa muuta virkaa kuin miettii et miten vitussa sen kaiken maksaa.
Siihen en kyllä oikein jaksa uskoo et kukaan ois vetäny itteään kiikkuun pelkästään sen vuoksi ettei saa jotain tiettyä naista, oisko tossa pikkasen jo liioittelua ja nostatusta mukana, ette te sutturat nyt niin ihmeellisiä oo kukaan :-)
luepa toi ylempi aloitus. Huh, huh. Mutta joo, kyllä mäkin tiedän sekoavia miehiä. Yksi ampui itsensä, ja teki sen vielä vittumaisesti niin, että kutsui exänsä luokseen. Ja onhan se ihan tilastollinen juttu, että miehet yksin jäätyään ovat paljon onnettomampia kuin naiset.
Sen romahtamista ei mies välttämättä kestäkään. Aluks se on rakentanu sen tytön haaveet niin pitkälle kuin vaan kykenee, välillä on menny huonosti mut sitkeesti mies on vaan painanu duunia saadakseen sen mitä nainen tahtoo. Sit yhtä-äkkiä se tyttöystävä ilmoittaa että "hei vaan löysin paremman." Miehelle jää vain lähinnä se paska kasa, Romuttuneet unelmat ja tyhjätalo. Sit kun ei pysty puhumaan kellekään.
Ei ihme että se syö miestä.
...tai sitten asut Pohjanmaalla. Siellä on muutenkin niin ahdasmielistä porukkaa etten ihmettelisi vaikka sielläpäin noin kävisikin.
mies ei ole tunteeton hyväksikäyttäjäloinen!!!
Kun mies rakastuu, se tapahtuu kunnolla ja todellisesti. Kun naisen mieli muuttuu, mies auttaa ja muuttuu parhaansa mukaan mukana, eikä suinkaan kyse ole "munattomuudesta" vaan siitä että rakastaa naista ja haluaa kaiken olevan hänelle parasta. Niin, tätä mies haluaa ja nainen ei ymmärrä tästä mitään!
Sitten kesken kaiken kauniiden haaveiden ja yhteisen tulevaisuuden muija tulee kotiin ja ilmottaa, että sä voitkin painua vittuun ja esittelee uuden elättäjänsä, eikä äijälle edes omaa asuntoa jää jäljelle, pelkät maksut vaan.
Siinä sitten mietitään ja pinnistellään ja pinnistellään. Eikä luovuteta vaikka sisin on jo lähes kuollut, vielä pitää jaksaa. Vittu sentään, tekis mieli posauttaa koko maailma sekaisin, mutta yritetään kestää naisen takia. Ei siksi, että ollaan munattomia - vaan siksi, että rakastetaan naista ja nainen ei ymmärrä tästä mitään!
Onko tullut mieleesi, että eniten sisältä sekoittava tekijä on naisen _huonompi_ tulevaisuus uuden elättäjän kanssa. Kun sydän palaa rakkaudesta ja rakkauden kohde hengailee pelimiehen kanssa, joka vaan juottaa muijalle omat lääkkeet ennemmin tai myöhemmin - KUKA SELLAISTA KESTÄÄ KATSELLA!!!!!
Naisen on NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN helppoa vittuilla, että ei sun tartte mua kattella, kun ei ole MITÄÄN käsitystä siitä, mitä on toisesta välittäminen ja pyyteetön Rakkaus.
Miksi miehet suostuvat elättämään toisen aikuisen ihmisen? Ai niin kun sekoavat rakkaudesta.
Onneksi ei naiset mene noin käsittämättömän sekaisin päästänsä.
Mistä lähtien miehet on osanneet rakastaa?... Eiköhän se ole päinvastoin, miehet nimenomaan ei tiedä, mitä on välittäminen ja pyyteetön rakkaus...
Ehkäpä älyn riemuvoitolla maskeerattu viha on kuitenkin vielä astetta pahempaa idiotismia. Usein kyseinen tauti on niin pitkällä, että kantaja luulee kaiken olevan ok.
Rakkaus tosiaankin sekoittaa pään silloin tällöin, mutta tunteetonta loiseliötä ei paranna käytännöllisesti katsoen mikään.
miehistä vai pelimiehistä?
miehistä vai pelimiehistä?