Voisiko joku selventää miksei liiton korvauksia saa vaikka on ollut vuoden töissä.Työ oli 6,5tuntia/päivä kunnan ns. työllistämistöitä.Liitossa selittivät mulle jotain ,että tukiprosentit olivat liian korkeat,että koko työssäoloaikaa ei hyväksytä.Käskivät mennä kelaan.Miksi työntekijää/työtöntä syytetään.Teen koko vuoden töitä,maksan jäsenmaksut ja sitten käy näin.Eihän se mulle kuulu ne tukiprosentit.Kiitos jos joku selventäisi.
työttömyyskorvaus
työtön jälleen
6835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tämä jotain "kannustamista" tai "aktivointia"? Joku Filavitun kannustinloukku kuitennii....
Niinjottatuota sut työllistettiin vuodeksi. Kunta siis sai tukirahaa sun palkkarahoja varten. Olet ilmeisesti ollut maksimituella ja tehnyt tuota 6,5 tuntista päivää.
Yhteiskunta eli eduskunta eli veronmaksajat ajatteli tässä kohtaa, että tulee aivan helvetin liian kallis automaatti, jos maksimituella tehty työ kerryttäisi normaalia työssäoloehtoa.
Jos olis mahdollista olla aina 2 vuoden työttömyyden jälkeen työllistämistöissä tukirahoilla työssä, ja tienata siitä ittensä suoraan takas liiton rahoille, niin en olis vuosiin enää ollut töissä kuin jokaisen 500 päivän jälkeen tuon työllistämispätkän, ja taas pitänyt kassan rahoilla 2 vuotta lomaa.
Ja kas, lakiin laitettiin sellainen pykälä, että jos on korkeimmalla mahdollisella tuella työssä, eikä muuta rahoitusta siis palkkarahoihin ole, kertyy vain puolet työssäoloehtoa.
Eli vuoden työstä saa 6kk kassan kertymää.
Sulla on siis 6kk päiviä sisällä. Enää ei puutu kuin 2kk, joten äkkiä ettimään jotain hommaa.(8kk työssäoloa riittää sulle, jos olet jo joskus aikaisemmin saanut liiton päivärahaa ja käyttänyt sen maksimi 500 päivää, ns. paluuehto. Eka kertaa kassan päiville hankkiutuvilla pitää olla 10 kk työtä)
Ihan sama sen 2 kk mitä työtä se on, kunhan sitä kertyy vähintään 18 tuntia viikossa (18 : 5 = 3,6h/pvä).
Sitten pääset taas liittosi päivärahoille. Kannattaa ottaa mahdollisimman pian se loppu työpätkä haltuun, sillä sitä työssäoloa pitää kerätä tietyn ajan sisällä. Muistelen, että 1,5 vuoden aikana pitäis kerätä päivät täyteen, mutta tarkista liitosta vielä, ettei mene väärin.
Tukiprosentit on kiinnostanut sun kassaa kovasti, koska raha kiinnostaa niitä. Ei nekään todellakaan halua että työnhakijoilla "liian helposti" täyttyisi tuo oikeus ansiosidonnaiseen. Ei täsä sua kukaan syytäkään. Ota kaikki hyöty tuosta mitä käteen jäi, ja käy pikaseen hankkimassa ne loputkin päivät sinne liitolle, niin asia on taas 500 päivää paremmalla kantilla.
Työssäoloehdon määritykset.
http://www.tyj.fi/default.asp?id=22
http://www.stm.fi/Resource.phx/vastt/sosva/svtyo/tyossaoloehto.htx
http://www.syt.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=91&lang=fi
Täysistunnon pöytäkirja
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/skt_30_2001_37_p.shtml
Ei ole olemassakaan mitään liiton korvausta.
Jos tarkoitat ansiosidonnaista työttömyysturvaa niin se muodostuu:
Työnantajilta ja työntekijöiltä kerätyistä työttömysvakuutusmaksuista, sekä valtion osuudesta. Ansiosidonnaista työttömyysturvaa voi hakea työttömyyskassasta, (ei liitto).
Työttömyyskassaan rahat tulevat työttömyysvakuutusrahastosta, (ei liitto). "Rahasto käsittelee ja maksaa myös työttömyyskassojen valtionosuuksien ennakot."
Lisätiedot: http://www.tvr.fi/?1
Vielä yksi selvennys.
Olet ilmeisesti saanut aikaisemmin päivärahaa työttömyyskassaltasi, jolloin sinulle normaalisti riittää päivärahaan oikeuttavan työssäoloehdon täyttymiseksi 8 kk työssäoloa työttömyyttä edeltävän 24 kk:n aikana sellaisessa työssä, jossa työaika on vähintään 18 h/viikko. Koska sinulla ei hyväksytä 6 kk:n työssäoloaikaa työssäoloehtoon, niin tuo 24 kk:n jakso muuttuukin 30 kk:si. (Jos et aikaisemmin ole saanut päivärahaa, niin vaatimus on 10 kk viimeisen 28 kk:n aikana tuo 6 kk sinun tilanteessasi.)
Työnantajasi on ilmeisesti saanut korkeinta työllistämistukea palkkaamiseesi. Sen vuoksi työssäolostasi kertyy vain puolet päivärahaan oikeuttavaan työssäoloehtoon. Siis työtöntä rangaistaan siitä, että työnantaja on saanut suurinta mahdollista tukea työttömän työllistämiseen. Siis työnantaja hyötyy, työtön kärsii. Nurinkurista.
Tuossa tyj:n sivuilta tuo työllistämistukijuttu:
Mikäli työnantaja saa samalta ajalta palkkakustannuksiin työvoima- ja elinkeinokeskuksen myöntämää korkeinta korotettua palkkatukea (perustuki ja lisäosa) tai samalta ajalta työmarkkinatukea ja julkisesta työvoimapalvelusta annetussa laissa tarkoitettua työllistämistukea, voidaan työssäoloehtoon lukea puolet työstä. Siltä osin kun viikkoja ei voida lukea työssäoloehtoon, ne pidentävät tarkastelujaksoa. Jos työnantaja on saanut muuta palkkatukea, työssäoloehtoon luetaan kaikki työssäoloehdon täyttävät viikot.
Työvoimaviranomaisen p i t ä ä selittää työttömälle työssäoloehdon kertyminen ennekuin lähettää hänet tukitöihin tai osa-aikatöihin.
Työssäoloehto auttaa kivasti saamaan työttömiä eri kasteihin. Heikkojen aseman entisestään heikentäminen onkin ollut vuosikausia työministeriön harrastuksena, siitä erityiskiitos Filatoville.