Ahtaaja
n.55 000€/vuosi.
Kuukausibrutoksi tästä suoraan jaettuna 4583€.
n.55 000€/vuosi.
Kuukausibrutoksi tästä suoraan jaettuna 4583€.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Noin hölmöstä hommasta on syytäkin maksaa vähän enemmän.
Kun jenkkilään lähti.Nyt tienaa siellä yli 100.000 taalaa vuodessa ahtaajana.Ja ei oo mistään hevosmiesten tt:stä tullu tää tieto.Voi jee itsekin lähtisin mutta kun oon vähän rakastunut tähän suomeen (en tiedä miksi) ja vaimoon (sen tiedän).
Mahdatkohan tietää tämänpäivän ahtaajan toimenkuvista yhtään mitään?
Eräät kollegat kiskoo vuodessä yli 70 000€.
Henkilökunnan vaihtuvuus alalla vähäistä joka kertoo jotain työn luonteesta.
Siis suomessa.70t ei saa vaikka tekisi kaikki lailliset ja laittomatkin överit päälle.n.4500/kk on noin max mitä satamatyöntekijä voi ansaita ilman överii,yleensä 3000-3500,allekin kaikkine lisineen,pyhineen,öineen.Ehkä jollain super urakoilla yöllä yli 4.
olla jommassakummassa iltpäivälehdessä myös juttuu noista ahtaajien liksoista. Siellä oli juuri mainittu nuo 70 t€ liksahuiput. Tais olla kolmivuoroahtaajat.
Uusimmissa tilastoissa ahtaus on suomen kovimmin palkattu teollisuudenala. Paperimiehetkin jäi jo ahtaajien jalkoihin.
Pitäisköhän hakeutuu alalle; )
niin siis....
Vuosibruttopalkka pitäs oikeastaan jakaa 13,5 kk, koska siihen kuuluvat lomat.
joten sen mukaan kuukausipalkaksi tulee enää 4 074 €.
Totta, niin tienaa. Mutta ennen kuin verotus on vahvistettu, niin se ahtaaja on tehnyt ylitöitä noin 550h/v. ja silloinkin hän kuuluu peruspalkaltaan vanhimpiin joilla on kaikki lisät. Lisäksi olisi muistettava että tälläinen määrä ylityötä ei kohdistu vain kauniisiin kesäpäiviin. Ahtaaja ahtaa myös -30 asteen pakkas viimasssa laivan päällä, kun kansi tai kontti jalkojen alla on helvetin liukas. Ahtausalalla ei ole vielä tullut ns. pakkasrajat vastaan. Siinä sitä kysytään miestä eikä marjanpoimijoita, yrittäjiä on ollut ja tulee olemaan. Mutta ne jotka haluaa työskennellä vain kesäpäivinä, ovat yleensä pudonneet porukasta aika nopeasti. Tosi ahtaajat ovat kyllä palkkansa tienanneet, ja harva edes pääsee terveenä eläkkeelle. Tällä alalla kuollaan ns. saappaat jalassa.
Kyllä se 65000 e vuodessa
Kertyy sillä 250 tunnin ylitöillä
eli vaivaist 2 ylityö keikkaa kuussa