Alla oli

miten naiset ottavat perheenperustamisvimmassa ensimmäisen vastaantulevan miehen. Mies lempataan jonkin ajan kuluttua, kun rakkautta ei ollutkaan. Yleistävää tuubaa.

Miksei puhuta miehistä, jotka tekee tuota samaa. Otetaan ensimmäinen vastaantuleva nainen, kun oma eroahditus pääsi pahaksi. Kyllä miehetkin osaa olla perheenperustamisvimmaisia, ja miehetkin tekee sitä, että otetaan ensimmäinen vastaantulija ja hingutaan äkkiä varmuuden vuoksi perhe sen kanssa. Samoiten mies voi mennä naimisiin tai kimppaan rahan takia.
7258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi olla täyttä kukkua ja saatan mennä pahastikin metsään... mutta muistan joskus lukeneeni että ihminen valitsee kumppanin osittain tiedostamatta, hajuaistinsa perusteella. Naisen hajua muuttaa e-pillerit joita yleensä käytetään seurustelun alkaessa. Sitten kun perhettä aletaan perustaa, pillerit jää pois ja naisen haju muuttuu alkuperäiseksi. Samalla suhteen arki alkaa jyrätä. Ehkä mies siksi lähtee lipettiin.

Kyseisestä syystä en perustaisi perhettä kenenkään kanssa ennenkuin parisuhdetta on takana vähintään viisi vuotta.

No, meni ehkä vähän sivuraiteelle taas. :)

Äänestä
  • käyttää e-pillereitä piiitkään elämässään. Eli sen saman tutun hajuisen naisen kanssa saa olla pitkään. Menopaussin jälkeen sit uudelleentutustuminen uusiin hajuihin.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    käyttää e-pillereitä piiitkään elämässään. Eli sen saman tutun hajuisen naisen kanssa saa olla pitkään. Menopaussin jälkeen sit uudelleentutustuminen uusiin hajuihin.

    pillereitä, vaan vaikka kierukkaa. Hormonaalinen ehkäisy sekin.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    pillereitä, vaan vaikka kierukkaa. Hormonaalinen ehkäisy sekin.

    siis näitä pareja jotka lyhyen seurustelun jälkeen tekee lapsen ja eroaa sitten. Silloinhan luovutaan ehkäisystä ja se tuoksu vaihtuu nopeasti. Kuten elämäntilannekin tietysti...

    Äänestä

  • miehillä on heikompi hajuaisti kuin naisilla, tosin yksilöllisiä eroja tietenkin on. Lisäksi, haju voi olla yhtenä (tai jopa olennaisena) osana parin valinnassa, mutta tästä ei seuraa, että parin _pysyminen_ yhdessä olisi siitä kiinni.

    Äänestä

  • ''''' kirjoitti:

    miehillä on heikompi hajuaisti kuin naisilla, tosin yksilöllisiä eroja tietenkin on. Lisäksi, haju voi olla yhtenä (tai jopa olennaisena) osana parin valinnassa, mutta tästä ei seuraa, että parin _pysyminen_ yhdessä olisi siitä kiinni.

    se silloin vaikuttaa yhdessä pysymiseen, jos toisten tuoksu koetaan viehättävämpänä kuin oman kumppanin. Ts. se parinhaku alkaa uudestaan. Tai sitten jos oman kumppanin haju on niin vastenmielinen ettei esim. tee mieli seksiä, niin kai se väistämättä johtaa erkaantumiseen?

    Tosin nykyään ihmiset kyllästää itsensä niin monenlaisilla kemiallisilla myrkyillä että liekö sitä ominaistuoksua useinkaan edes havaittavissa?

    Äänestä

itte yleistele.
Kysessä on vaan se, onko muki puoliksi tyhjä, vai puoliksi täynnä.

Katoppa jos liitoista puolet hajoaa, voidaan kai sanoa myös, että puolet liitoista kestää, se on Ameriikkalaista suhtautumista asioihin se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juttua kirjoitti:

miten naiset ottavat perheenperustamisvimmassa ensimmäisen vastaantulevan miehen. Mies lempataan jonkin ajan kuluttua, kun rakkautta ei ollutkaan. Yleistävää tuubaa.

Miksei puhuta miehistä, jotka tekee tuota samaa. Otetaan ensimmäinen vastaantuleva nainen, kun oma eroahditus pääsi pahaksi. Kyllä miehetkin osaa olla perheenperustamisvimmaisia, ja miehetkin tekee sitä, että otetaan ensimmäinen vastaantulija ja hingutaan äkkiä varmuuden vuoksi perhe sen kanssa. Samoiten mies voi mennä naimisiin tai kimppaan rahan takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu