Elämä menee päin helvettiä miehen masennuksen/alkoholiongelman/työttömyyden takia. Mies haluaa itsekin jatkaa tätä parisuhdetta. Olen ihan rikki, mutta haluan löytää jotain neuvoja. Kirkolla ilmeisesti olisi jotain parisuhdejuttua, mutta kumpikaan ei kuulu kirkkoon. Yksityiselle ei ole varaa mennä: onko jotain tahoa, mistä voisi apua saada? Turussa asutaan.
Parisuhdeterapiaan
Mistä apua?
62817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kirkon parisuhdeneuvonta on avoinna kaikille, ilmaista - eikä siellä tyrkytetä mitään oppia isäjumalasta.
Kirkon puoleen voitte kääntyä vaikka ette kirkon kirjoissa olisikaan. Apua saatte siinä missä muutkin. Ja voitte ottaa avun vastaan hyvällä omallatunnolla.
Kasvatus- ja perheneuvoloista.
Ottavat vastaan jos on kriisitilanteita perheessä.
Olemmme ainakin saaneet hyvän mielen ja tunteen kun on siellä käyty.
Itse emme pystyneet selvittään asioita,olemme saanet tukea ja ohjausta.
Turussa on varmaankin useampia yksiköitä,löytyy varmaankin Turun kaupungin sivuilta t. puh.luettelosta.
Jaksamista teille=)
Mihelläsi on paha tilanne, kai hänelle on järjestetty kaikki mahdollinen apu siihen? Terapian saaminen ei kyllä taida olla kovin helppoa näinä aikoina:( Al-anonista saa asiantuntevaa apua ja siellä on ryhmiä ja keskustelupalstoja myös alkoholistien läheisille (www.al-anon.fi).
Kiva että sinä olet jaksanut yrittää tähän asti, toivottavasti voimasi riittävät sen verran pitkälle, että saatte tilanteen hallintaan.
Kiitos kaikille neuvoista ja ihanista, rohkaisevista viesteistä! Tuntuu siltä, että maailma on kuitenkin hyvä paikka ja siellä on vielä hyviä ihmisiä!
Katso http://www.katajary.info
Siellä on erityisen hyvä avioliittoleiri nimeltään me mennään eteenpäin. Suosittelen.