Jep
Nyt kiitos sitten ainoastaan ammattilaisilta ja fakta tietoa tietäviltä vastauksia. turha mitää puutaheinää kirjotella, se tuskin ketään kiinnostaa. ainakaan yli 18 vuotiaita.
1)Kuinka syvälle neulan kuuluu upota normi käsivarsi ym tatuoinneissa? entä esim ranteessa?
2)tehdaankö rajaukset 3 neulaisella ja väritys esim 5-7 neulaisella litteällä tms?
3)koska esim vihreän värin päälle voi lyödä esim valkoista? hetikö? viikon päästä?
4)mistä saan siirtopaperia ja oikeanlaisen tussin?
5) millä pyyhitte iholta mustetta tatskaa tehdessä, pyyhe joku desi aine? meinaan vaan onko joku kätevä konsti jolla "pohjapiirros" ei kulu pois kesken tatuoinnin teon?
6) kuuluuko koneen naputtaa magneetteihin, epäilen mutta varmistan.
7) mikä on oikea voimakkuus virtalähteestä tatuointikoneelle? sopiva on oikea niinkö?
tässä nyt muutamia arvuutuksia jotka auttas alottelevaa pääsee alkuun. Saa kirjottaa myös omia neuvoja jos tulee mieleen ja yhteystietoja voi laitella tälle sivulle jos on tiedossa josko joku järjestää koulutuksia tai haluaisi opettaa?
Nyt kiitos sitten ainoastaan ammattilaisilta ja fakta tietoa tietäviltä vastauksia. turha mitää puutaheinää kirjotella, se tuskin ketään kiinnostaa. ainakaan yli 18 vuotiaita.
1)Kuinka syvälle neulan kuuluu upota normi käsivarsi ym tatuoinneissa? entä esim ranteessa?
2)tehdaankö rajaukset 3 neulaisella ja väritys esim 5-7 neulaisella litteällä tms?
3)koska esim vihreän värin päälle voi lyödä esim valkoista? hetikö? viikon päästä?
4)mistä saan siirtopaperia ja oikeanlaisen tussin?
5) millä pyyhitte iholta mustetta tatskaa tehdessä, pyyhe joku desi aine? meinaan vaan onko joku kätevä konsti jolla "pohjapiirros" ei kulu pois kesken tatuoinnin teon?
6) kuuluuko koneen naputtaa magneetteihin, epäilen mutta varmistan.
7) mikä on oikea voimakkuus virtalähteestä tatuointikoneelle? sopiva on oikea niinkö?
tässä nyt muutamia arvuutuksia jotka auttas alottelevaa pääsee alkuun. Saa kirjottaa myös omia neuvoja jos tulee mieleen ja yhteystietoja voi laitella tälle sivulle jos on tiedossa josko joku järjestää koulutuksia tai haluaisi opettaa?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kukaan tatskaaja ei uskalla vastata ensimmäiseen kysymykseen koska eivät todellisuudessa tiedä sitä. Koko hommahan on arpapeliä toisen terveydellä ja siksi se oli vankiloissakin kiellettyä. Ette varmaan tienneet?
Mites se teitä koskettaa vaikka siinä olisikin kyseessä toisen terveys? Ei varmaankaan teitä paina sekään asia, mutta ei. On vaan päästävä ääneen asiasta josta ei tiedä hevon vittukaan, niinkuin et ilmeisesti tiedä mistään muustakaan.
Ihan näin ohimennen, oletteko te tatuoinneista vänkäävät jotain 35-vuotiaita neitsyitä, joilla ei ole mitään muuta elämässään paitsi äiskän tekemät uudet perunat ja valkoinen kastike. Ihan vapaasti voitte kertoa totuuden.
Tatuointi on monissa tapauksissa identiteettikriisistä ja heikosta itsetunnosta kärsivien herkkäuskoisten ihmisten rahastusta ja niitä herkkäuskoisia ja heikon itsetunnon omaavia on myös monen ystäväpiirissä ja heitä täytyy kaikin keinoin suojella.
Elikkästä noista kyssäreistä. Voimpa sanoa että on aika peruskauraa, mutta et varmastikkaa tule saamaan vastauksiasi täältä, et ainakaan niitä oikeeta. Tatuoimiseen liittyy paljon tietoa ja vielä enemmän taitoa.
Jos tatuoiminen kiinnostaa todella ja kynä pysyy kädessä hyvin, suosittelen että piirrät hyvän portfolion ja pari flash settiä.
Näiden avulla voit hakeutua mahdollisesti oppipojaksi jonnekkin asiantuntevaan liikkeeseen. Tosin ennen kuin pääset tekemään itse kuvia niin joudut tekemään paljon muuta. Opettelemaan steriloinnin, luutuamaan lattioita, tekemään siirtoja, huoltamaan laitteita ym ym.
Mitä en suosittele on se että raavit ihmisiä verille / kuralle koska et tiedä miten se oikeasti tapahtuu. Muista myös terveys, eikä vähiten asiakkaasi, mutta olet itse ja sitä kautta myös lähimmäisesi vaarassa.
ei muutaku onnea jos sikseen :)
kertoa, että tiedän tarkalleen. Harmiksesi voin kertoa myös sen että tämä ei ole oikea "foorumi" jaella tietoja, yleensä ne ansaitaan eikä lueta suomi24:ltä - ja kukapa tänne niitä haluaisi laitellakaan kun keskustelun taso on tämä -> tämänkin topicin ensimmäinen kommentti kysymyksiin (juuri, sinun kommenttisi) vetää keskustelun tason muihin sfääreihin.
Mikäs sulla on tatuointeja vastaan?
Paska puhetta sanon minä.Tatuoinnit on perkeleen hienoja, ja minun mielestäni siinä ei ole mitään väärää.
Minä ainakin otan kädet, selän ja jalat täyteen kuvia, sano joka-asian-valittajat mitä tykkää.
Menkää muualle paasaamaan tota, "synti-häpeä-vankila-ihon tärvely-paskaa"
Tiedoksi: jo kivikautisilla ihmisillä oli tatuointeja: esim. Jäiden seasta löydetty Ötsi.
Kiitos
n o.5mm lienee sopiva syvyys.
neulan pitää upota n. 2mm syvyteen
tota tota neulan kuuluu upota noin 4-6mm ihan sama mihin ruumiin osaan se tehdään ja siirto paperia saa www.tattoomaailma.com ja muita tarvikkeita kanssa suosittelen käymään on suomalainen tatuointi tarvikkeiden maahantuonti kauppa
on vitsi, mitä kirjoittelit? Jos ei, niin toivottavasti et ainakaan tatuoi - tai älä ainakaan anna kavereillesi minkäänlaisia takeita mistään.
Itseasiassa, oli niin ala-arvoinen heitto että parempi ku lopetat kommenttien kirjoittamisenki kokonaan.
mitä sä hajoilet apina taas oli vai pakko tulla angstaa tänne
voin sanoa, että ei koskaan noin syvälle - missään tilanteessa.
Ehkä ei kannata antaa neuvoja, jos ei tiedä mistä puhuu. Onko se sitten mukavaa, kun aloitteleva tatuoija menee sinun ohjeittesi mukaan upottamaan neulan 5 millin syvyyteen!!!??? siinä on tatuointi jo pilalla ensimmäisen vedon jälkeen! Neulaa EI IKINÄ saa missään nimessä upottaa asiakkaan ihoon ihoon yli 2(KAHDEN)millin syvyyteen!!!
neulan kuuluu juuri ja juuri näkyä tipin päästä(jos tiedät edes mikä se on) jos hakkaat 4-6mm syvälle voin kertoo että et tiedä tatuoimisesta vittuakaan.parempi kun piirtelet vaan tikku ukkoja ja keskityt hakkaamaan tattia=)
osoitteen missä toimit "tatuoijana"??
tämä 'tatuoija' on kirjoittanut tuon viestin vuonna 2007, niin ei ole odotettavaa että tulee enää vastailemaan..
4-6mm on aivan liian syvälle, niinku jo aikasemmin sanoin n. 2mm on oikea syvyys.
Mulla olis myytävänä opetusvideo. Anna sähköpostiosoite niin kerron lisää.
simonroskaposti
@
gmail.com
Moi
Koetan löytää hyvää opetus DVD:tä ja sulla voisi olla kaipaamaani tietoa.
Mistä tatuoinnin opetus DVD:tä löytää, onko asiallisia ja paljonko maksaa?
tAri-Matti
050-3700 191
hmmm..noh "Spauldingin A to Z of tattoing " on imuroitavissa. Muitakin ilmaisia ja hyviä klippejä on, jost saa pintatietoisesti tietoa löytyy.
Mutta, jos oikeasti haluatte oppia kunnolla ajan kanssa ja hallitsette välttävästi englantia liittykää tänne : http://forum.ink-trails.com/forums.html
Saitilla käydään keskusteluita tatuoimiseen ja löydät vastauksen kaikkeen mitä mieltäsi askarruttaa. Liity vaikka "ei maksavana". Saitti on tarkoitettu aloitteleville, josta tietoa miten treenata jne. löytyy valtavasti.
en kyllä luottaisi tietoon jonka täältä haalit kasaan
1.6mm = ei syvemmälle muuten tuloo koho tatuointia