PALOMIES

...

Tienaa n. 1600-1700e/kk ja kaikkine ilta-, yö- ja pyhälisineenkin jäädään tasolle 2300-2500/kk.

Palkka on naurettava jos sitä vertaa työmäärän lisääntymiseen ja työn vaatimusten kasvuun. kaukana ovat ne ajat kun lähdettiin kerran-pari kuussa sammuttamaan tulipaloa.

12

7176

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valittaa taas

      Kuinka paljon olisi kohtuullinen palkka työstä, jossa ollaan pääasiassa vapaalla, ja välillä käydään työpaikalla pelaamassa futista poikien kanssa.
      Okei, silloin kun tapahtuu niin tapahtuu, mutta ainakin tässä pikkukaupungissa tapahtuu aika harvoin.
      Tunnen useita palomiehiä. Jos olen oikein ymmärtänyt, palomiehet ovat päivän töissä ja pari päivää vapaalla.
      Pätevimmät kaverit ehtivät mainiosta pyörittämään jotakin muuta bisnestä siinä sivussa. Ja niin ne myös tekevät.

      • iines-sh

        Just joo, palomiesten työ onkin ihan mitätöntä hommaa, senkun ne vaan rötvää ja hengaa. Palkkaakin ne saa ihan liikaa, pitäs ehottomasti vähentää...

        SIIS HYVÄT IHMISET:
        oletteko aivan vatipäitä? Palomiehillä on rankka ja haastava työ, eikä palkka ole verrattavissa työn vaativuuteen. He ovat koko ajan valmiudessa ja monesti heille kuuluvat myös sairaankuljetustehtävät ja niitä riittää. Edellinenkin kirjoittaja lienee sitä mieltä, ettei palomiehiä oikeestaan ees tarvita, saahan ne pikku palotkin omin voimin sammutettua. Hih, hih! =D


      • ...

        Mä en ymmärrä ollenkaan kun puhe oli palkoista, että miten vapaapäivät tai työtunnit ovat ne joista keskustelua käydään ??

        Suomessa on LUKUISIA aloja, joissa iso osa työstä on päivytämistä tai valmiudessaoloa !! Sitä tekevät lääkärit, poliisit, vartijat, sotilaat, paperimiehet, hoitajat, erilaiset yöpäivytsäjät jne jne. Lista on loputon.

        Faktaa on se, että palomies tekee 42 tuntista viikkoa, eli pidempää työaikaa kun muut keskimäärin. Se mitä palomies tekee vapaalla ei lity asiaan mitenkään. Jos joku haluaa tienata paskan palkan päälle jotain ylimääräistä ja myy vapaa-aikaansa sille, on se minusta hänen asiansa. Myös monet muut ammattiryhmät (lääkärit, hoitajat muun muassa) tekevät usein sivutöitä.

        Palomiehen työ on myös muuttunut hurjasti ja työkuva laajentunut todella paljon. Hälytysmäärät ovat varovasti arvioiden kolminkertaiset vaikkapa 80-lukuun verrattuna ja miesmäärä sitävastoin puolet pienempi. Eri kaupungeissa on myös huimia eroja asukasluvun mukaan. Sairaankuljetus on kokonaan oma kapiittelinsa, jossa tehdään jopa lääkäritason toimenpiteitä ja isolla vastuulla.


    • nähnyt mitä se on

      Mä en jaksa kanssa tota palomiesten jatkuvaa valitusta. Kerran pari viikossa käydään töissä ja vapaa-ajat pyöritetään bisneksiä. Yöt pääasiassa nukutaan töissäkin, kun vain alle 5% työajasta ollaan hälytyksissä, joista niistäkin suurin osa on turhia! Ambulanssissa on tietysti eri asia, siksihän palomiehet sitä työtä vieroksuvatkin. Missään muussa duunissa ei raha tule helpommalla, ja sitten ei osata oikeesti kun tuijottaa omaa napaansa ja valittaa. Ammatissa, jossa justiin pitäisi olla veronmaksajia varten ja tekemätöntä työtä riittäisi, työskentelee suurimmat ammattivalittajat ja laiskajaakot. Tehkää oikeasti jotain muuta kun huilaamista ja omia hommia siellä työvuoroissanne, niin ehkä se palkkakin siitä nousee.

      • iines-sh

        ...että itse hakeutuisit pelastusopistoon ja kouluttautuisit pelastajaksi, niin ei tarvitsisi katkerana täällä netissä tilittää toisten töistä ja niiden helppoudesta. Sitten voisit itse rötväillä uskomuksesi mukaan kaiket työvuorot läpeensä.

        Todellisuudessa sulla ei taida olla pienintäkään hajua niistä hommista/työn vaativuudesta ja rohkenen myöskin epäillä ettet pääsisi edes opiskelemaan kyseistä alaa, sillä ei sinne ketätahansa ruikkuja oteta ;) Kunhan ruikutat kateellisena...


    • naamakiinni

      ois kiva olla palomies. vakivallan virkamies. taksikuski.palomies.vakivallan virkamies. poliisi

      • UKK4EVER

        Olisin Diktaattori


    • Anonyymi

      pelastajan työ on tärkeetä

    • Anonyymi

      Ei palomiehiä edes tarvita mihinkään...paitsi jos jokin on tulessa.

      Ihan turhaa sakkia lusmuamassa paloasemalla ja palkkaa nostamassa...paitsi jos syttyy tulipalo.

      Eikö voitais vaan lopettaa palokunnat ja tulipalon sattuessa neuvoteltais et mitä maksaa kun käytte sammuttamassa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      palomies,Ei ole järviä en halua olla palomies haluan olla junakuljetta.

    • Anonyymi00013

      Vesivahingot aiheuttavat sen suurimman laskun.maksaja yleensä vakuutusyhtiö.esimerkki.mellunmäki yksiö tulessa.kastellaan koko kerrostalo.korjauskustannukset jopa miljoona luokkaa.antaisi irtaimiston palaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe