Jos lävistyskoru on PVD -menetelmällä päällystetyä titaania, niin onko koko koru materiaaliltaan vain ja ainoastaan titaania ??:O
Titaani vissiin sopii parhaiten korvanvenytyskoruksi ja huuliläväriin ??
kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Titaani vissiin sopii parhaiten korvanvenytyskoruksi ja huuliläväriin ??
kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä se on kirurginteräs mitä päällystetään sillä se sisältää epäpuhtauksia kun taas titaani on pelkkää titaania. Tuota päällystämistä eli pinnoitusta käytetään siis suojaamaan ihoa halvemman materiaalin sisältämiltä epäpuhtauksilta, mitä ei titaanissa ole. Titaani koru on se paras vaihtoehto mikä kannattaa laittaa lävistykseen.
voiko kyseisestä titaani päällysteisestä korusta tulla nikkeli allergiaa ?? onko se hyvä materiaalivalinta venytykseen ja huuliläväriin ?? Tarvitsisin mahd. nopeasti tietoa ku pitäis kohta hankkia jostain ne korut..
Siis: PVD-titaani on "se ainoa oikea", ja on siis pelkkää titaania! PVD-kirurginteräs ja muut PVD-paskat kandee jättää suosiolla hyllyyn. Noita PVD-teräshuiputuksilla on tapana ruveta ruostumaan pinnoitteen alta. Noista on jo senverta kokemusta, että vois sanoa että "ei paska (kirurginteräs) punniten parane". Tuolla oli joku keskustelu aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=1500000000000019&posting=22000000027808611
1.Eli siis voinko hankkia korun joka on PVD - päällystettyä titaania vai pitääkö korun olla KOKONAAN titaania ?
2.Onko noilla kahella koru vaihtoehdolla mitään muuta eroa kuin se että toinen on kokonaan titaania ja toinen vain ulkoa mutta ei sisältä ?
3.Voiko PVD-päällystetyssä titaanissa kulua se titaani osa pois ?
Kun haluan erityisesti titaanillisen korun korun.. enkä mitään huonoa,josta voi tulla ongelmia.
"Voiko PVD-päällystetyssä titaanissa kulua se titaani osa pois?"
Hassu kysymys, siis ei tietenkään voi koska itse koru on titaania.
"...toinen on kokonaan titaania ja toinen vain ulkoa mutta ei sisältä?"
Jos koru on pvd-päällystettyä titaania, niin se on silloin titaania joka on päällystetty pvd-menetelmällä (olipa dorkasti selitetty...).
Olet ilmeisesti hankkimassa jtn värillistä korua? Tuota PVD-menetelmää käytetään korujen päällystämiseen yleensä silloin kun korusta halutaan jonkin muun, kuin teräksen värinen. Tuo PVD-päällyste kestää yleensä hyvin eikä haalistu ja se sopii myös ensilävistykseen. Itselläni on käytössä musta sekä kullanvärinen pvd-päällystetty titaanikoru eivätkä värit ole haalistuneet yhtään ajan myötä. Yleensähän noista värillisistä koruista haalistuvat värit ajan kanssa mutta pvd-päällyste kestää.
"Tuota päällystämistä eli pinnoitusta käytetään siis suojaamaan ihoa halvemman materiaalin sisältämiltä epäpuhtauksilta, mitä ei titaanissa ole."
Älä lässytä asioista, joista et mitään tiedä. PVD-päällystettä käytetään esim. black line tai kullanvärisissä titaanikoruissa, jotta väri ei haalistuisi. On totta että titaani on paras vaihtoehto, oli se PVD-päällystetty tai ei.