Minun on vaikea ymmärtää sitä kepeyttä jolla moni mies suhtautuu prostituutioon. Olisiko aihe miehille yhtä helppo jos miessukupuoli olisi se joka joutuisi peniksellään pakon edessä elättämään itsensä, huonoissa oloissa, parittajan viedessä valtaosan rahoista.
Mitä luulette, kuinka se vaikuttaa naisen seksuaalisuuteen että hän joutuu harrastamaan seksiä miehen kanssa joka ei välttämättä häntä lainkaan miellytä. Seksiaktit tapahtuvat miehen toiveiden mukaan, nainen ei pysty juurikaan seksiin vaikuttamaan.
Kuinka tällainen nainen voi enää kiintyä yhteenkään mieheen? Se osa elämästä on pilalla.
En sanoisi koko toimitusta seksiksi. Se on ihmisen vartalon hyväksikäyttöä. Ihmettelen kuinka maksullisten naisten mielet kestävät tätä särkymättä. Ehkä eivät kestäkään.
Eikö mies todellakaan ajattele munaansa pidemmälle?
Mitä luulette, kuinka se vaikuttaa naisen seksuaalisuuteen että hän joutuu harrastamaan seksiä miehen kanssa joka ei välttämättä häntä lainkaan miellytä. Seksiaktit tapahtuvat miehen toiveiden mukaan, nainen ei pysty juurikaan seksiin vaikuttamaan.
Kuinka tällainen nainen voi enää kiintyä yhteenkään mieheen? Se osa elämästä on pilalla.
En sanoisi koko toimitusta seksiksi. Se on ihmisen vartalon hyväksikäyttöä. Ihmettelen kuinka maksullisten naisten mielet kestävät tätä särkymättä. Ehkä eivät kestäkään.
Eikö mies todellakaan ajattele munaansa pidemmälle?
Vastaukset 87
Vanhimmat
kyrpää huoraan.
Tyhmyys voi olla syy.
Sossu suomessa ei kenenkään tarvi lihakauppiaaksi alkaa. Vaikka ois kuinka velkaa, niin suojaosa tuloista jää aina käteen. Tuloton voi neuvotella vaikka takausvelan takaisinmaksun luotottajan kanssa, pankkien on pakko neuvotella. Asiakkaat menis poliisille jos ne uhkais käden katkomisella.
Jos ei ole riittäviä tuloja pankit jäävät nuolemaan näppejään. Voi hakeutua oikeusavustajalle ja pyytää apua lakikiemuroihin. Pankit joutuvat pakosta odottamaan omiaan kunnes velallisen tulotaso nousee. Suurten velkojen kanssa voi käydä lakitien velkojen sovittelusta. Tärkeintä on, että velallinen on aktiivinen asioidensa hoidossa. Makaamalla ei asioita hoideta.
femakko-palsta täynnä?
On niitä miesprostituoitujakin ja vieläpä omasta vapaasta tahdostaan. Ja jos naisille ei olisi niin helppoa saada seksiä, heitä olisi enemmänkin.
kysyn vaan, ja sillä että miettii naisten hyvinvointia? mikset sinä mieti?
Naisen ei ole pakko olla Suomessa huora. Se on oma valinta. Tiedän lähipiirissäni ( kaverinaisien ) satunnaisesti huoranneen saadakseen rahaa meikkeihin, viinaan, tupakkaan sun muuhun tuollaiseen.
Itse olisin onnellinen jos voisin saada panemalla naista vaikkapa viinarahat, jotian kallista konjakkia vaikka.
Jotain outoahan noissa jutuissa on, ihan kuin tavis naiset olisivat kateellisia huorille vai oletko sinä huora muttet halua kertoa sitä?
En hyväksy paritusta, vaan arvostan puhtaita yksityisyrittäjiä.
Seksi voi olla vain harrastus, ja useimmille onkin, eikä se liity mitenkään henkiseen kiintymykseen.
Raha on moraalisesti korkeatasoisempi vaihtoväline, kuin vaikkapa drinkit, taksikyyti, päivällinen hienossa ravintolassa tms kaksinaismoralistinen toiminta.
Prostituutiota voi verrata vaikkapa hartiahierontaan. Siinäkin hieroja oman kehonsa osilla tuottaa mielihyvää koskettamalla ja lämmöllä, eikä se ole millään tavalla ihmisen arvoa alentavaa toimintaa.
Kaikissa kunnissa tulisi olla lakisääteinen seksuaalipalvelujen saantimahdollisuus vaikka terveyskeskuksien yhteydessä.
Seksuaalisuus on osa ihmisyyttä, eikä kenenkään pitäisi olla siitä syrjässä kaksinaismoralististen lainkirjaimien vuoksi.
nauttii seksiakteista asiakkaiden kanssa?
kuinka moni oikeasti haluaa tehdä sitä?
en usko että moni.
ilotyttö tekee duuniaan muuta kuin rahan takia.
Heh, eikös vähän jokainen käy töissä rahan takia, pitäskö siitä vielä nauttiakkin?
Naiminen ei ole verrattavissa toimistotyöhön tai rakennusalaan.
Seksi on intiimi, lähes pyhä asia, jossa on mahdollista saada syviä haavoja.
pitäis saada parrua joltain karhuhomolta kaikkiin aukkoihin, ennenkuin tuo ymmärrys avautuisi...
Pointti on vaan siinä, että ittehän ne sen "helpon" rahan perässä siihen duuniin hakeutuvat.
Joo seksi on intiimi asia, melkein kaikille.
Ei kait se nyt helkkari äijien vika ole jos joku päättää huoraksi ruveta, kai sitä naisella on vastuu tekemisistään.
Itse en ole kuullut monestakaan pakottamisesta, jos sitä kehitysvammaisen hyväksikäyttöhommaa ei lasketa.
sitä verenhimoisella tuulella.
Väitätkö sinä, että aikuinen nainen ei ole vastuussa omista tekemisistään?
Onko siis totta, kuten jotkut näillä palstoilla väittävät, että nainen on kuin suuri lapsi, joka vaatii viisaan miehen opastusta elämän valintoja tehtäessä.
Jos näin on, niin sitten mä vedän sanani takaisin ja myönnän, että prostituutio on miesten vika.
Siksi toiseen meinaakko sä, että olisi oikein, että joku homo raiskais meikän, nimittäin muuten ei hanuria tipu?
Hyväksytkö sä vielä raiskauksenkin?
naisen huoraamaan, miesten maailma.
Ja miehethän siellä prostituoidulla käy.
jotka käyvät maksullisella.
mieskin voi väittää, että olosuhteet ne pakoittavat maksullisiin naisiin.
Ja naisethan sitä tavaraansa myy, ei mies ostaisi, jos ei myytäisi.
Ei huumekauppiaatkaan asiakkaitaan syyllistä "em mää muuten myis, mutta ku toi osti" :D
Meistähän tulisi hyvä sosiaalitanttapari, kaikki olisikin yhteiskunnan syytä.
vieläkin, että mikä on naisen vastuu omista tekemisistään?
Naisetkin ovat oikeustoimikelpoisia ja jos päättää alkaa myymään itseään, niin itsehän siihen alkaa.
Se on selvä, että et hyväksy miehiä, jotka käyttävät maksullisia naisia.
että pelkästään jenkeissä 200 000 naista ja lasta vuosittain pakotetaan järjestäytyneen rikollisuuden taholta seksityöhön?
Tiesitkö että Suomi on erittäin suosittu kauttakulkumaa kun Eurooppaan viedään alaikäisiä seksiorjia? Poliisilla on joskus jopa tiedossa ketä ollaan viemässä ja milloin, mutta rikollisilla on kymmeniä vaihtoehtoisia reittejä. Kuljetukset onnistuu poliisista huolimatta.
Miten siis esim. noissa thai- paikoissa on jatkuvasti niitä "uusi tyttö"- ilmoituksia, jos ei niitäkin rahdata paikasta toiseen kuin karjaa?
Helpointahan se on käyttää bisneksessä huoria, jotka ovat mahdollisimman pihalla paikallisesta kulttuurista, eli eivät pysty solmimaan mitään kontakteja tai hankkimaan apua itselleen. Valehdelllaan vielä paikallisesta lainsäädännöstä että nainen itse joutuisi vuosiksi vankilaan, niin ei kai nainen kerro mitään poliisin kysyessä.
Huom. en väitä että kaikki olisi näitä tapauksia, mutta yksikin on liikaa. Prostituutio on mulle samantekevää, jos ihmisoikeusrikkomukset saadaan kitkettyä pois.
miehen joka käy maksullisella, tai hänen tekonsa?
Kaikki eivät valitse itse, vaan heidät pakotetaan.
että niitä on tarjolla. Ostaminen on valinta.
otetaan tilannne, että kaveri on vamminen ja ei vaan ole kertakaikkiaan mitään saumaa päästä muuten panolle.
Otetaan taas prostituoitu joka on ihan itsellinen seksityöläinen, mitä oikeutta mulla on mennä moralisoimaan siihen?
Mitä se edes mulle kuuluu, jos toinen myy vapaasta tahdostaan ja toinen ostaa?
Jos joku pakoitetaan seksiin, kyseessä on raiskaus, ei prostituutio, sulla on nyt käsitteet sekasin.
se on se myyminenkin.
ja tässä tapauksessa lainlaatija on katsonut myynnin vielä suuremmaksi rötökseksi.
mörköjä on varmasti, mutta väitätkö sä puolestaan, että kaikki Suomalaiset ilotytöt ovat pakoitettuja ammattiinsa?
Ja mihin sä perustat väittämäsi?
Juupas, eipäs kinaa me voidaan jatkaa vaikka maailman tappiin.
Edelleenkin sanon, että naisten tulee ottaa vastuu tekemisistään, eikä pidä syyllistää niillä miehiä.
tai Venäjällä niin mistä tiedät että hän tekee sitä vapaaehtoisesti?
kun en oo käyny, enkä käy.
Siksi toiseen ymmärtääkseni tässä on kinattu Suomen tilanteesta, ei kolmannen maailman ongelmista.
et kaikki minkäänmaalaiset olis pakotettuja, ristus. Sanoin vaan et jokainen ihmisoikeusrikkomus on liikaa, liityi se sitten seksiin tahi ei. Luuletko et noista jotenkin ihan huvinvuoksi vaan raportoidaan ja et esim. Amnesty on joku hupailukerho?
Ja eiks täällä nyt eniten ollu Thaikuista kyse?
Ja minkäs mä sille mahdan et ne on miehiä, jotka pyörittää ihmiskauppaa, järjestäytynyttä rikollisuutta, pedofiilirinkejä jne. Jopa nekin on miehiä jotka vetelee damissa niitä huumetokkurassa pyöriviä nuoria poikia.
Miks ette vedä halua vähentäviä nappeja naamaan, niin olisitte vähemmän harmiks kenellekään?
Ja herätkää nyt ainakin pahvit niistä "halukas huora" fantasioistanne.
"Miks ette vedä halua vähentäviä nappeja naamaan, niin olisitte vähemmän harmiks kenellekään? "
Luulisin, että naiseni ei olisi ilahtunut siitä.
"Ja herätkää nyt ainakin pahvit niistä "halukas huora" fantasioistanne. "
Kiitos kiitos, mutta ei mun kanssa väitellessä tarvitse teititellä. Mä olen luullakseni monta kertaa sanonut, että tuota hommaa tehdään ainoastaan rahan takia, joten ei mulla ole mitään fantasioita aiheesta.
Kyllä sitä kai välillä yliammutaankin, eikös ne tässä joskus käännyttänyt joitain vanhoja opettajiakin, kun luulivat kyseessä olleen ihmiskaupan?
Ja perkelettäkö sä jo mukaan vedit pedofiilitkin, mites olis vaikka kansanmurha, se tuosta listasta puuttuikin.
ihmiset matkailee paljon nykyään ja täälläkin on ylistetty thai-huoria.
et kertomasi mukaan käytä kyseisiä palveluita, oletan ettet kai raiskailekaan tahi sekaannu lapsosiin. Nappikommenttini ei siis koske sinua.
Kumpi sua häirittee enempi, se että palohälyttimes ulahtaa kerran turhaan vai se et talos on porona? Hyvähän se vaan on et tuli esille että jonkinlainen valvontasysteemi edes on olemassa.
Ja kansanmurhiin on käsittääkseni osallistunut myös naisiakin. Ainakin Saksassa aikoinaan.
Tätä mä jo odotinkin et joku alkaa selittään vammaisrassukoista... miksei miehet sitten ole vaatimassa esteetöntä kulkua kaikkialle ja vammaishoitolaitosten parempaa valvontaa yhtä innolla? Tai tekemässä vapaaehtoistyötä vammaisjärjestöissä?
Paskat, te ette piittaa mistään vammaisista hevonhaitulaa.
Et sä nyt voi tosissas väittää etteikö prostituoiduissa olisi lainkaan ihmiskaupan uhreja jne. Tiesitkö et esim. tsunamin jälkeen sutenöörejä ja pedofiileja pyöri tantereilla etsimässä, lapsia, nuoria ja yksinäisiä naisia. Helpompi hankkia bisneksen pyöritettäväksi sieltä kaaoksen keskeltä, kun omaiset oli hukassa/kuolleet. Että niin vitun sairas on tää maailma.
Mut johan mä ehdotin että kuluttajien kannattaisi vaatia Reilu kauppa- sertifikaattia tuollekin osastolle, jota sitten valvottaisiin.
Miks sitä ei ole tapahtunu? Koska palveluita käyttävät on jotain tunnevammasia hyypiöitä jotka saa varmaan vaan isommat kiksit toisten kärsimyksistä.
mutta älä säkään väitä, että kaikki ilotytöt on onnettomia hyväksikäytettyjä reppanoita.
Siksi toiseen on niitä varmasti susirumia äijiäkin jokka ei varmaan saa muuten pillua ja edelleenkin jos sellainen saa reilun kaupan pillua niin paskaako se sulle kuuluu?
Voisitko niinku heretä jankkaamasta? Miks sanot et väittäisin tuollaista, kun olevan varmaan viidesti ilmaissut päinvastaista? Mä en katsos yleensäkään käytä määrettä "kaikki" kun se pitää sangen harvan asian kohdalla paikkansa.
Sitäpaitsi rumat miehethän saa pillua, jos ne on esim. riittävän hauskoja.
Niin ja millä toteat sen tänäpäivänä että kyseessä on reilunkaupan tuote, kun seksialalla ei tollaista systeemiä ole? Kerros nyt ihan konkreettisesti? Mistä se ukko tietää ettei kyseessä satavarmalla ole hyväksikäytön uhri?
Siitähän täs nyt kaiken aikaa on ollut kyse, mutta vastausta vaan en ole saanut...
Mene ihmeessä ja perusta naisille hierontayritys jossa annat itseäsi kun olet ensin hieronut naisen lämpimäksi. Katso sitten korvaako raha sen mitä ihmisarvossasi menetät.
Huoruus loppuis siihen paikkaan jos kukaan mies ei maksaisi siitä. Pitäisi olla miehellä sen verran itsetuntoa että pystyy oman kullan itselleen hankkimaan, tai vetäisi käteen jos ei muu auta. Syy on siis kokonaan miehen.
Joo, kuinkahan moni prostituution käyttäjistä on vammaisia. Veikkaampa että aika pieni prosentti.
Päivän paras vitsi.
se oli eilen kuulemma, ei se voi olla kahtena päivänä päivän paras.
Mä en enää tänään viitti kinata tästä aiheesta, tää kaluttiin eilen jo loppuun.
Aihe sinänsä oli hyvä kun se herätti noin paljon keskustelua.
Se, että esim. niskanhieronta on laillisempaa kuin siittimen hieronta, kertoo, että jotain on kummasti vinksallaan?
Luulen, että seksi on valjastetu aikamoiseksi vallankäytön välineeksi monessa mielessä eri yhteiskunnissa.
Mitä muuta parisuhteeseen niitatut, asunto- tmsvelkavankiset- nykyajn "turpeeseensidotut maaorjat" ovat kuin maailman helpoimpia kontrolloitavia ja hallttavia yhteiskunnan pikku yksiköitä.
Kun seksi sidotaan parisuhteeseen, pidetään äijät talutusnuorassa kuin Alladinin taikalampun voimasta.
Se lamppu loistaa joka kerta kun pikkuwaimo raottaa jalkoväliä. Ja sit ollaan onnnellisia/rauhoittuneita ja ollaan kiltisti ja kestetään taas seuraavaan kertaan.
Mutta raukat ne joilla ei ole tätä taikalamppua.
Tai ne jotka haluavat enemmän tai toisin kuin waimokulta?
He ovat pahaisia rikoksentekijöitä, jotka kaikenlisäksi traumatisoivat pakosta itseäänmyyviä naisparkoja?
Simone de Beavuoir kirjoittaa kirjassaan Toinen sukupuoli (oliko se niin suomeksi?) mielenkiintoisesti prostitutiosta.
Miksi sitten olet seksialalla, jos työ ei sulle sovi?? Ainahan voit heittäytyä sossun elätiksi, valitettavasti..
Vai oletko joku pelle-femakko, joka luulee tietävänsä enemmän kuin ammattilaiset itse :DDD
että kukaan nainen on, ellei pakon edessä. Harva nainen on niin kyltymätön että nauttii paneskelusta mahdollisesti epämiellyttävien miesten kanssa, miesten ehdoilla.
asioista, joista et tiedä höykäsen pöläystä?!? Voi helevetti, mitä idiootteja! Onkohan tää taas joku femupelle??
Enkä minä usko, että kukaan mies olisi niin kyltymätön, että nauttisi paneskelusta noin epämiellyttävän naisen kanssa kuin sinä!
et eikö mies koe sitä omaa arvoaan alentavana, että joutuu maksamaan seksistä?
Mul on naapurina tosi tosi tosi namu koripalloilijapoika mut en kyl ikinä maksaisi sille seksistä. Jos se välttämättä tarttis rahaa, voisin lainata tai antaa sille ne fyffet. Mutta musta olis alentavaa et se pitäis mua niin vastenmielisenä että veloittaisi seksistä jotain.
että he ovat valmiita käymään maksullisella.
kerran kertoi että Viron matkallaan kävi jonkun prostituoidun luona mulkkuaan imettämässä. Sitten sanoi vielä hekotellen, ettei sillä edes seissy.
YÖK.
Jokainen tehkööt itse valintansa millä leipänsä tienaa ? Toiset tekevät normaalia työtä kun toiset tienaavat sen myymällä omia palvelujaan. Mikään pakko se ei ole kuitenkaan ei ainakaan suomessa jossain muissa maissa rahan tienaaminen muilla keinoilla on vähän vaikeampaa. Helpon leivän taival kuitenkin.
No, jos joku mulle itseään myy ja palveluja tarvitsen en välttämättä asiaa ajattele ihan noin ehkä siksi kun mies olen ?
onkin kun KAIKKI ei ole sitä valintaansa tehneet. Osa on ihmiskaupan uhreja, osa koukutettu huumeisiin, osaa käytetään härskisti hyväksi esim. kielitaidottomuuden vuoksi jne.
On se jännää miten naiiveja miehet on. Jos jossain olisi kauppa jossa osa myytävistä rolexeista olisi feikkejä, tuskin kukaan sinne hinkuisi ostoksille. Peläten että se feikki osuisi omalle kohdalle. Jostain syystä miehet uskoo, että se omalle kohdalle osuva prostituioitu on juuri se joka tekee työnsä hymyillen silkasta antamisen ilosta, joka ei ole millään tapaa pakotettu ja kaukana rikollisuudesta ja muista murheista...
Hohhoijaa...
Miksi miehet eivät voi myöntää aiheen varjopuolia?
He haluavat uskoa että juuri heidän munaansa imevä huora haluaa imeä juuri heidän munaa, koska he ovat niin ihania miehiä.
Eräs tuttavamies kertoi huorakäynnistään. Oli pettynyt. Tuli paha mieli koska nainen näytti siltä ettei himoinnut juuri häntä, ihme ja kumma...
Suomessakin on täysin vapaasta omasta tahdostaan mukana myymässä itseään, kuulemma. Joko miehet tietävät sen varsin hyvin tai sitten ovat tosissaan hölmöjä tai eivät vain välitä asiasta.
tai pystyisitte, eikö teitä ällöttäisi olla naisen ties mones asiakas päivässä? Tiedä kuinka monet spermaklunssit on jo naisen sisällä.
Eikö molemminpuolinen himo edes ole tärkeää?
pese sen lotteronsa välillä, mutta toi toinen on ainakin mulle tärkeä asia.
Siis mulle tärkeä osa omaa nautintoani on, se että tiedän ja näen toisen nauttivan, kai siinä tuntee itsensä silloin halutuksi.
Mua ainakin häiritsisi, että toinen olisikin kiinnostunut vaan mun rahoista. Siihen kun vielä heittäisi parit pornofilmi kommentit "Ohh yeah baby", niin mulla varmaan lerpahtaisi :D
Prostituutio on usein julmaa ja ihmisoikeuksia rikkovaa toimintaa, siihen liittyy väkivaltaa, huumeita, ihmiskauppaa jne. Tästä olen samoilla linjoilla T-foxin kanssa joka on mielestäni aika hyvin perustellut mikä prostituutiossa noin yleismaailmallisesti ajateltuna mättää.
Jos puhutaan prostituutiosta Suomessa niin se herättää hiukan ristiriitaisia tunteita. Suomessa kenenkään ei ole pakko alkaa prostituoiduksi jollei niin halua. Mikäli sitä tekee omasta halustaan eikä kenenkään pakottamana niin minua ei kiinnosta mitä kukakin tekee työkseen vaikken henkilökohtaisesti ymmärräkään miksi joku haluaisi myydä itseään. Sillä ei kuitenkaan ole mitään väliä mitä mieltä minä asiasta olen, aikuinen ihminen tekee itse päätökset ja kantaa seuraukset.
On ehkä turhan kärkkäästi syyllistetty miehiä tässä kirjoituksessa, suurin osa miehistä tuskin suhtautuu prostituutioon kepeästi varsinkaan jos siihen liittyy ihmiskauppaa, huumeita, väkivaltaa, lapsiprostituutiota jne.
kuullut asiaa kauhistelevan, ei niitä kiinnosta.
En tiedä minkälaisiin miehiin olet törmännyt mutta kyllä ainakin minun tuntemat miehet välittävät, eivät he suhtaudu tällaisiin asioihin välinpitämättömästi. Ehkä naiset yleisesti ottaen suhtautuvat prostituutioon suuremmalla tunteella ja "kauhistelevat" enemmän ja kovemmalla äänellä, onhan valtaosa prostituoiduistakin naisia mutta yksikään normaali mies ei voi olla kauhistelematta prostituutiota jos siihen liittyy ihmisoikeuksien räikeää rikkomista.
mun tuntemat miehet tuntuu välittävän mitä muille ihmisille tapahtuu. Siksi mä en todellakaan kaikille miehille sanomaani kohdista.
Tällä palstalla mä en vaan ole sitä juurikaan havainnut. Mut kaipa se kertoo vaan siitä millaisia miehiä tääl pyörii ja miksi. Oletan et tääl on lähinnä vanhempia kääkkiä, nuoret miehet on yleensä aika tiedostavia maailman menon suhteen. Ainakin ne joita tunnen.
En suostu uskomaan että miehet ovat välinpitämättömiä julmureita, tuntemani miehet ovat normaaleja ihmisiä jotka välittävät. Sama koskee naisia.
Tälle palstalle tosiaan mahtuu jos jonkinmoista kirjoittajaa mutta aina välillä joukosta löytyy onneksi ihan positiivisiakin yllätyksiä :)
syyllistäminen ja kauhistelu?
Eikö sekin ole kauheaa, että ihminen joutuu elämään ilman seksiä - jopa avioliitossa!
on naisia, jotka aivan vapaasta omasta tahdostaan harjoittavat prostituutiota.
On miehiä, jotka aivan vapaasta omasta tahdostaan harjoittavat prostituutiota.
Meillä ihan täällä Suomessakin. He kyllä itse päättävät keiden kanssa ovat ja mitä myyvät ja miten.
Olen kuullut väitteitä pakotetuistakin, että osa saisi itse valita. Auttaisiko asiaan, jos prostituutio tulisi ihan lailliseksi ammatiksi, josta maksetaan veroja, ettei kukaan nainen, eikä mies (heitä on myöskin, että ei unohdeta heitä) pakotettuna joutuisi tuota tekemään? Epäilenpä itse, ehkä vuosien päästä. Toiminta on niin maan alle vajonnut, ettei se sieltä kovin helposti päivän valoa nää. En kyllä pahemmin ole tuohon asiaa perehtynyt, ainakaan aikuisten osalta täältä suomesta.
mielestäni T-fox on sanonut pitkälti ne asiat, jotka olisin sanonut itsekin.
Jotkut eivät sitten näköjään millään ymmärrä, ettei seksi ole mikään perustavaa laatua oleva ihmisoikeus.
Perustarpeiden pitäisi olla perusoikeus. Sitä et ymmärrä sinä. Alkaisit ymmärtämään jos et saisi jostain syystä reikää keneltäkään.
Mielestäni perusoikeuksien listalle kuuluu aika monta muuta asiaa ennen seksiä. Sitä et ymmärrä sinä.
http://huoradiary.blogspot.com/
Ammattilainen kertoo...
mitä tuo kiihkoilu ja miesten ajatusmaailman kyseenalaistaminen auttaa.
Tällä palstalla kirjoittaa naisia, jotka ovat bi-seksuaaleja. Miehissä ei sellaisia ole ilmoittautunut.
biseksuaaleiksi palstalla?
ollakseen ymmärtämättä miltä huorasta tuntuu. Tälläinen asiakas tuntee vain oman himonsa ja näkee huoran pelkkänä käytettävänä objektina. Empatiakykyä hänellä ei ole pisaraakaan, ei ole todennäköisesti elämässään koskaan sitä aidosti kokenut.
Köyhempänä ja väkivaltaisempana tämä sama ihminen olisi todennäköisesti raiskaaja. Kiitos niille huorille jotka tekevät työtään vapaaehtoisesti ja siten osaltaan pitävät nämä sairaat poissa pusikoista.
tämä onkaan!
Olisiko osasyy tuohon paatokseen oma seksuaalinen epävarmuus?
Päätellen siitä ettet viitsi kommentoida asiasisältöä, ilmeisesti et sitä edes ymmärrä. Se sopisi hyvin empatiakyvyttömän objektisoijan profiiliin. Jotain kertoo jo se, että luulet saavasi rahalla seksuaalisuutta. Niin, sitä se edustaa sinulle, ja muutahan et huorankäyttötapahtumasta ymmärräkään.
Jos haluat laajentaa ymmärrystäsi siitä mitä itse asiassa elämässäsi teet, kannattaa hakeutua asiantuntevan psykologin vastaanotolle. Tie on pitkä ja henkilökohtaisesti kivulias, mutta useimpien mielestä antoisa, jälkikäteen.
Henkilökohtaiset vyönalilyönnit voit mennä vetämään omaan vessaasi.
Suomessa suurin osa prostituoiduista on suomalaisia naisia, jotka tekevät työtään osaaikaisesti ja täysin vapaaehtoisesti. Naisen ruumis, naisen päätös jne. Jotenkin se, että naisella on oikeus päättää omasta elämästään ja ruumistaan käännetään miesten syyksi, tottakai.
Jos taas puhut noista thai-hierontapaikoista ym ulkomaan ihmeistä, niin kenen älypään idea ylipäätään on ollut päästää kaiken maailman sosiaalipummeja tänne juhlimaan verorahoilla ja heikentämään rehellisten työtätekevien miesten moraalia tippureineen hiveineen?
on kantaa itse vastuu omasta moraalistaan.
Suomessa työskentelee vuosittain noin 8000 prostitutoitua. Vuositasolla noin kolmannes toimii parittajan alaisuudessa.
Puolet prostituoiduista on suomalaisia.
Osa seksityöntekijöistä on ihan hyvin pärjääviä ihmisiä, mutta monilla on päihdeongelmia, rahapulaa ja velkoja. Jotkut ulkomaalaiset ovat laittomasti maassa ja sosiaalipalveluiden ulkopuolella, on kielivaikeuksia ja muita ongelmia.
Suomessa seksipalvelujen myyminen ja ostaminen ovat sallittuja, mutta paritus ja seksin osto alaikäiseltä on rikollista. Rikollista on myös seksin ostaminen parituksen tai ihmiskaupan uhrilta.
Lähde: raportti Prostituutio Suomessa (2005)
Eli Suomessa prostituoiduista "suurin osa" ei ensinnäkään ole suomalaisia, puolet on. Ja jos kolmannes toimii parittajan alaisuudessa, sehän menee jo rikollisuuden puolelle. Ja miksi eduskunta olisi päättänyt kriminalisoida seksin oston ihmiskaupan uhrilta, jos niitä täällä ei kerran ole?
Tuosta voi jonkinlaisella matematiikalla itse kukin laskeskella mitkä tsäänssit on törmätä siihen "onnelliseen ja lailliseen huoraan"?
Laillistetaan huorat, niin eipä ole enää pimeitä sivukatuja epämääräisine sutenööreineen.
Eikä tarvitse kuunnella femakkojen valitusta.
Onko vaikea yhtälö?
Linkki toimii näin:
http://www.salli.org/info/bib/ak2005.pdf
"Eli Suomessa prostituoiduista "suurin osa" ei ensinnäkään ole suomalaisia, puolet on. Ja jos kolmannes toimii parittajan alaisuudessa, sehän menee jo rikollisuuden puolelle. Ja miksi eduskunta olisi päättänyt kriminalisoida seksin oston ihmiskaupan uhrilta, jos niitä täällä ei kerran ole?"
1. Tutkimus perustuu vanhaan aineistoon: tänä päivänä poliisi on sulkenut laittomia bordelleja niin Lapissa kuin Itä-Suomessakin ja venäläisnaisten bussirallia on saatu kuriin.
2. Ks. kohta yksi. Toisaalta jää oikeuden päätettäväksi onko paritusta vuokrata prostituoidulle tilat ammatin harjoittamista varten.
3. Koska Ruotsissakin niin tehtiin.
"Tuosta voi jonkinlaisella matematiikalla itse kukin laskeskella mitkä tsäänssit on törmätä siihen "onnelliseen ja lailliseen huoraan"?"
Itse kukin voisi miettiä, millä keinoin saadaan vuosittain sadat ja taas sadat naiset kuljetettua tänne ja pakotettua toimimaan prostituoituna ilman, että poliisilla tai kansalaisilla olisi vihiäkään asiasta. Vai voisiko se ilmeisin syy olla, että tänne tulevista prostituoiduista suurin osa tekee sitä vapaahetoisesti?
Niinjaa. Jos prostituutio koetaan ongelmaksi niin voidaan joko
a) laillistaa se, jolloin saadaan ihmiskauppa vähenemään entisestään tai
b) kriminalisoida se kokonaan, jolloin joudutaan rakentamaan 6-7 uutta vankilaa.
jotkut muut, jotka sen vitun perään valittaa...
Ja mähän olen ollut kaiken aikaa jossain määrin valvotun laillistamisen kannalla.
Mutta oih ja voih, mistä kummasta sitten niille sutenööreille uudet työpaikat, nehan haluavat siis ihan omasta vapaasta tahdostaan rikkoa lakia ja riistää ihmisiä. Ajattelitteko lainkaan tätä valtaisaa ongelmaa?
kyllä uuden hämärän bisneksen, jos nykyinen leipäpuu niiltä viedään.
olin vähä ilkee...
miehistä kun oli täysin mahdotonta että tuolle huoramäärälle voisi löytyä mitään muuta työtä.
niillä monella jo on. Pääsisivät vielä osallistumaan tähän hyvinvointi valtion ylläpitoon hekin, kun verokirjalla laillisesti tekisivät.
vaihtoehdot?
Oletko kuullut esim. sakkorangaistuksista?
Sitäpaitsi toi laki seksinostosta kun kyseessä paritus tai ihmiskauppa, on viime vuoden kesäkuulta.
Ja onhan se näennäisesti vapaaehtoista, jos nainen huoraa vaikkapa siksi että lapsi tai muu omainen uhataan tappaa, jos et hommaa hoida tai hiiskut siitä jollekin.
miehet haluaakin pitää huorat huorina, eikä antaa mahdollisuutta esim. koulutukseen tai siirtymiseen muuhun ammattiin.
sitten alan olla valmis lopettamaan aiheen käsittelyn toistaiseksi.
1) Voisitko seurustella tai perustaa perheen prostituoidun tai entisen sellaisen kanssa?
2) Suomalaisen, joka käyttää prostituoituja, matkaillessa ulkomailla, luuletteko että hän välittää ihmisoikeuksista, esim. huoran iästä tai siitä onko huora ihmiskaupan uhri?
3) Suomalaisen Pro- tukikeskuksen mukaan huorat kertovat usein tulleensa pahoinpidellyiksi. Miksi mies hakkaa huoran? Kaiken järjen mukaan miehenhän pitäisi olla tyytyväinen ja tyydytetty. Miltä luulette huorasta tuntuvan pahoinpitelyn jälkeen, kuinka hän uskaltaa kohdata seuraavan asiakkaan? Pitäisikö huorilla olla oikeus kantaa asetta tai jotain muuta turvavälinettä? Auttaisiko asiakaskunnan rekisteröinti turvallisuusongelmiin?
4) Uskotko todella että prostituoidun työ on "hyvä homma", asiakkaat mukavia ja raha helppoa? No, tähän ei tarvitse vastata. Kysymys oli retorinen.
Onko sinulla antaa neuvoja miehille, jotka jäävät avioliitossaan ilman seksiä?
Menkää sen haluttoman kumppanin kanssa seksuaaliterapeutin tms. juttusille selvittämään juttu, sieltä löytyy asiantuntija.
...vielä sattuu sellainen seksuaaliterapeutti joka voi tarjota seksipalveluitakin ellei sitä vaimoa saada sen terapian avulla antamaan. ;)
juupa juu, plaa plaa.. menisit pois
Sakkorangaistus= kohta )b, koska sakkoja ei voida vielä kirjoittaa teosta, jota ei ole rikokseksi laissa määritelty.
Ja sitten, jos prostitutuutio kriminalisoidaan, siinä puututaan yksilön (lähinnä naisten) itsemääräämisoikeuteen perustavalla tavalla, eli käytännössä kahlehditaan naisten seksuaalisuus viimekädessä pakkokeinoin. Hyvä homma?
"Sitäpaitsi toi laki seksinostosta kun kyseessä paritus tai ihmiskauppa, on viime vuoden kesäkuulta."
Ja susi jo syntyessään, minkä Ruotsin esimerkki osoitti jo ennen lain laatimista, mutta kun eduskunnan femujen pitää päästä pätemään ja tuhlaamaan poliisien ja lainlaatijoiden vähäisiä resursseja mitä ihmeellisimmilä tavoilla. Ensimmäinen oikeudenkäynti lain kohtaan perustuen muuten käytiin jo- syyte kaatui näytön puutteeseen.
"Ja onhan se näennäisesti vapaaehtoista, jos nainen huoraa vaikkapa siksi että lapsi tai muu omainen uhataan tappaa, jos et hommaa hoida tai hiiskut siitä jollekin."
Pakotetaanko Suomessa naisia prostituoiduiksi? Mistä revit noi?
itselläsi vaihtoehdot oli laillistaminen ja vankila. Eihän vankilaankaan voida vielä laittaa teosta, jota ei ole rikokseksi laissa määritelty?
Edelleenkin puolet prostituoiduista on jostain muualta kuin suomesta?
Ja koko ketjun aikana olen halunnut saada vastauksen kysymykseen: mistä asiakas tietää ettei kyseessä ole ihmiskauppa tai paritus?
Ja siihen en ole vastausta edelleenkään saanut.
... jos seksuaaliterapeutti onkin mies ja vaimo alkaakin antaa vain sille? ;)
Suomessa prostituutio ON laillista, eli mitä te jauhatte sen laillistamisesta?
ainoastaan seksin ostaminen parituksen ja ihmiskaupan uhrilta on rikollista. Sekä tietysti alaikäiseltä.
Eduskunta oli vähällä viime vuoden kesäkuussa kieltää seksin oston kokonaan, mutta ehdotusta kritisoitiin mm. sillä että se heikentäisi prostituioitujen sosiaalista asemaa entisestään.
Omalta kohdaltani olen puhunut bordellien laillistamisesta, sillä eivätkö ne mene tuonne parituksen puolelle?