Olen töissä lastensuojelulaitoksessa, jossa saattaa olla lapsia jopa kaksikymmentä. Näistä voi olla esimerkiksi viisi lasta alle 1-vuotiaita. Onko siis ihan oikein, että koko laitoksen yötyön hoitaa yksi yökkö? Itseäni nimittäin pelottaa olla vastuussa pienistä vaippaikäisistä ja kuinka sitä ehtii edes hoitaa kaiken jos kaikke rupee huutaa yhtä aikaa? Tämän lisäksi on kaksi päivystyspuhelinta, joiden hoitaminen kuuluu yökölle. Päiväkodissahan on esim. just se raja lapsista, kuinka monta voi olla yhden työntekijän vastuulla kerrallaan. Päteeköhän se muuallekin?
Vastaukset 2
- asiasta
työsuojelupiirin kanta.
Missään nimessä asiat ei voi olla näin.
Onhan tilanne huomattavasti eri kuin päiväkodissa, siellä voi olla pari lasta hieman häiriintynyttä, hätä huostaanoton puolella on yleensä 80% lapsista jo häiriintyneitä, ei siihen yksi yökkö riitä.
Ps. työsuojelupiirin tyypit osaavat vaitiolovelvollisuuden, eli työnantajasi ei saa missään tilanteessa tietoa sun ilmoituksesta. - hamptons2
Hei!
Itsekin lestensuojelulaitoksessa teen kolmivuorotyötä ja meillä on yksi valvova yökkö ja lapsia max 7. Kuulostaa liian kovalta tuo teidän määrä. Entä jos jotain yllättävää sattuu, et millään kerkeä auttaa kaikkia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 651045
- 641042
- 93817
- 57813
- 42678
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois222640- 50598
- 40570
- 66565
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79563