unohdan miehet

Ihana, vapauttavan kevyt tunne - sain vihdoin potkaistua elämästäni miehen joka, just wasn't that into me. Nyt onnellisena sinkkuna eteenpäin!

Viime vuodet deittaillut ja nähnyt sellaista hyyppäriä sekä vipeltäjää, jos itsellä kolahtaa niin toisella ei ja jos mies innostuu minusta niin eiköhän sitten minulla ole toiset fiilarit. Pitkät suhteet sitä ennen - seksi surkeaa tai sitten saa olla äidinkorvikkeena tai raha-asioissa täysi hulttio.

Ajattelin, että olisi mukava jakaa elämä jonkun tasa-arvoisen miehen kanssa, jonka kanssa olisi hauskaa ja saisi nauraa säännöllinen hyvä seksielämä. Mutta en jaksa enää, elättäjää en tarvitse ja ystäviä on joten mitäs yhdellä miehellä - harmi vaan kun olen rento, omillani toimeen tuleva ja viehättävä iloinen nainen joka osaa hoitaa kotia ja laittaa hyvää ruokaa, joka ei ole mustasukkainen, ei roiku eikä skitsoile.

Eipä ole minun menetykseni kun ei miehistä tunnu löytyvän sellaista, joka haluaisi muuta kun noita itsetunnottomia roikkujia tai mielipiteettömiä hymistelijöitä jotka nostaa miehen jalustalle ja pönkittä egoa minkä ehtii. Kärjistettyä joo, mutta ei tunnu olevan kovin kaukana totuudesta. Seksiä kyllä löytyy luotettavalta taholta nyt taas kun en enää jaksa yrittää seurustella oikeasti, joten sekin puoli on reilassa :)

Hyvää syksyä teille kaikki miehet ja toivottavasti emme törmää teidän kiinnostuksenne merkeissä ;)
191395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ja onnittelut hyvästä valinnasta.

Toivottavasti useammat naiset ymmärtävät tehdä tuon valinnan. Parisuhteet on perkeleestä, ne kun tuppaavat merkitsemään ihmiskunnan lisääntymistä. Ja se jos mikä vie meidät helvettiin.

p.s. Voit olla varma ettemme tapaa.

Äänestä

Kuulun kaiketi myös niihin hyvin itsenäisiin naisiin. Olen kohta ollut vuoden verran ilman seurustelusuhdetta, yhtä lyhyttä yritystä lukuunottamatta kesällä.

Minusta löytyy aika paljon samoja piirteitä kuin aloittajasta. Tulen toimeen omillani, käyn hyvässä duunissa ja olen muutenkin ihan tasapainoinen, joskin jonkin verran työnarkomaani.

Kyllä se elämä näinkin menee. Kade olen kyllä aloittajalle luotettavasta seksiseurasta. Sitä kyllä kaipaisin. Eikä ole mahdotonta, että joskus vielä seurustelisin tosissani, mutta en etsi enää mitään tietoisesti. Olen kokenut pettäjän, sairaan mustasukkaisen, nettideittiriippuvaisen, äidin korviketta hakeneen sekä ollut laastarina juuri eronneelle. Varmaan aika ymmärrettävää, etten halua tuolle epäonniselle listalle enää jatkoa.

Jotkut ihmiset, kuten minä, ilmeisesti vaan vedetään puoleemme noita luusereita ja kummajaisia. Siispä eteenpäin omin voimin.

Äänestä

päätöksesi kumoudu taas parin siiderin jälkeen. Ja jos ei kumoudu, tilanne on joka tapauksessa win-win.

Äänestä

Kiitos samoin. Mukavasti kirjoitettu. Varsinkin kolmannen säkeistön loppu oli niin ihanaa, että aloin jo rakastumaan sinuun.

Tottakai olen pettynyt kun sulla on tarve elää sinkkuna. Olsikohannyt sen edellisestä suhteesta toipumisen paikka. Kauankohan se kestää?

Mietin vain, että jäisinköhän odottelemaan kunnes olet sairaslomasi potenut ja olet jälleen valmis seurustelupalvelukseen jonkun kivan miehen kanssa, kenties kohtaamme myöhemmin kun nyt tuntuu väärältä ajankohdalta.

Anteeksi vain, kirjoituksesi olisi laajemmankin vastauksen arvoinen, mutta minä juon nyt kahvia Paavo Väyrysmäisesti sanomalehteen keskittyen.

Äänestä

Oletko nyt varmasti käynyt kaikki 3,5 miljardia maan päällä kävelevää miestä läpi?

Äänestä

tää on niin hyvä, tää kohta.
"laittaa hyvää ruokaa, joka ei ole mustasukkainen, ei roiku eikä skitsoile"

Heh siis onhan se kiva, että osaat laittaa ruokaa joka ei ole mustasukkaista (kuulostaa kannibaalilta joka on mustasukkadieetillä)

Lisäksi ei maistu telinevoimistelijat, eikä hullut. heh.

Äänestä
  • ei kielioppivirheitä

    Äänestä

Oot näjes "liian itsenäinen"...plus vetää miinusta puoleensa ja päinvastoin. Eli itsenäinen vetää "hymistelijää" puoleensa ja hymistelijä itsenäistä...(?). (No sinun tapauksessa ei enää...;))

Jooh katos...vastakohdat yleensä viehättää ja tasapainottaa toisiaan.

Äänestä
  • Tyhmässä naisessa älykästä miestä viehättää iloisuus. Jos tyhmä nainen siis on iloinen. Jotkut tyhmät naiset ovat vihaisia ja se ei viehätä.

    Äänestä

Tekstin perusteella vaikuttaa ihan selvältä ja valitettavan tutulta tapaukselta. Olet ”onnellinen” sinkkunainen, jolla on sosiaalinen elämä ja vieläpä vakituinen seksisuhdekin, joten ei sulla ole todellista halua nähdä vaivaa sen eteen että saisit toimivan parisuhteen, saatikka että edes haluaisit luopua ”onnellisesta sinkkuelämästäsi”. Sulle riittää se että saat aikaan ”jotakin sutinaa”, että siltäkin osin elämässäsi olisi mielenkiintoa ja toisaalta ettet vahingossakaan tuntisi itseäsi säälittäväksi sinkuksi/ulkopuoliset eivät pitäisi sinua säälittävänä sinkkuna, jolla ei tapahdu miesrintamalla mitään. Jos mies ei lähde leikkiin mukaan, niin ajattelet että ”jos itsellä kolahtaa niin toisella ei” ja jos taas mies haluaisi viedä jutun pidemmälle niin sulle se on liikaa ja käy niin että ”jos mies innostuu minusta niin eiköhän sitten minulla ole toiset fiilarit.”

Äänestä
  • Eli siis tuon analyysin mukaan kiinnostun miehestä vain jos hän ei ole kiinnostunut minusta ja jos mies olisi kiinnostunut, niin sitten en haluakaan suhdetta?

    Jaa, onkai siinä perääkin - tosin vain ehkä siltä kantilta että ne kiinnostuneet on niitä ei niin itsevarmoja miehiä jotka ei jaksa innnostaa. Itse haluan itsevarman miehen koska olen sitä myös itse, mutta siis he mielellään ottavat sen herttaisen romanttisen tyttölapsen joka katsoo maailmaa ruusuisten lasien läpi ja on kaikkien kaveri. Eli kaipa se sitten on vain niin että kysyntä ja tarjonta ei kohtaa ja suhdetta en saisikaan ennenkuin annan mahdollisuuden jollekkin ei niin pää pystyssä ja hartiat ojennuksessa kulkevalle miehelle.

    Ja tuossa onnellisessa sinkkuelämässä olet oikeassa, vaikka en siinä mitään vikaakaan näe. Jos miestä ei vain varsinaisesti tarvitse mihinkään, miehet kun kai kaiken lisäksi haluaisivat kokea itsensä tarpeellisiksi suhteissansa, niin ei sitä sitten ole valmis tyytymään muuta kuin todella kovaa kolahtavaan tapaukseen. Osaan kyllä olla suhteessa sillä siitä on pitkä kokemus, mutta en ala sitä väärin ja heppoisin perustein tekemään koska sinkkuelämä on silloin parempi vaihtoehto.

    Ja en ole mikään miestenvihaaja, ei ole mitään miehiä vastaan ystävinä ja työkavereina, niitä kyllä on ja saakin olla - niistä vain niin monet on vaimoansa pettäviä hulttioita, että ei se kovin mieltä ylentävää ole sitten itse yrittää ajatella, että ei ne miehet ketä MINÄ tapailen :) Jeps...

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Eli siis tuon analyysin mukaan kiinnostun miehestä vain jos hän ei ole kiinnostunut minusta ja jos mies olisi kiinnostunut, niin sitten en haluakaan suhdetta?

    Jaa, onkai siinä perääkin - tosin vain ehkä siltä kantilta että ne kiinnostuneet on niitä ei niin itsevarmoja miehiä jotka ei jaksa innnostaa. Itse haluan itsevarman miehen koska olen sitä myös itse, mutta siis he mielellään ottavat sen herttaisen romanttisen tyttölapsen joka katsoo maailmaa ruusuisten lasien läpi ja on kaikkien kaveri. Eli kaipa se sitten on vain niin että kysyntä ja tarjonta ei kohtaa ja suhdetta en saisikaan ennenkuin annan mahdollisuuden jollekkin ei niin pää pystyssä ja hartiat ojennuksessa kulkevalle miehelle.

    Ja tuossa onnellisessa sinkkuelämässä olet oikeassa, vaikka en siinä mitään vikaakaan näe. Jos miestä ei vain varsinaisesti tarvitse mihinkään, miehet kun kai kaiken lisäksi haluaisivat kokea itsensä tarpeellisiksi suhteissansa, niin ei sitä sitten ole valmis tyytymään muuta kuin todella kovaa kolahtavaan tapaukseen. Osaan kyllä olla suhteessa sillä siitä on pitkä kokemus, mutta en ala sitä väärin ja heppoisin perustein tekemään koska sinkkuelämä on silloin parempi vaihtoehto.

    Ja en ole mikään miestenvihaaja, ei ole mitään miehiä vastaan ystävinä ja työkavereina, niitä kyllä on ja saakin olla - niistä vain niin monet on vaimoansa pettäviä hulttioita, että ei se kovin mieltä ylentävää ole sitten itse yrittää ajatella, että ei ne miehet ketä MINÄ tapailen :) Jeps...

    väärät miehet. Kun on aikaansaava, niin lähelle kerääntyy se heikompi miesmateriaali. Äidin etsijät ja noin. Ne voi skipata heti, ei kannata haksahtaa siihen, että voi onpa tuo söpö tapaus mieheksi. Miehen pitää saada sut tuntemaan itsesi naiseksi. Et oo ehkä tottunu siihen oman naiseuden tunteeseen, kun oot tapaillu toisenlaisia miehiä. Oikeantyylinen mies saa sut tuntemaan itsesi Naiseksi ja Naiselliseksi isolla Ännällä. Ruikuttajat taas saa sut tuntemaan vastuunkantajaksi ja orjapiiskuriksi. Kantsii katsoa, että kenen kanssa sulla lähtee tuo oma naiselisuuden tunne kehitymään, ja kenen miehen seurassa sä tunnet miehen olevan ihanan miehekäs. Siitä se lähtee. Ah elämä on ihanaa :)

    Äänestä

Että mitä "just wasn't that into me" tarkoittaa? Ei vain ollut sitä minuun?
Vai tarkoititko "just was not into me," eli ei ollut kiinnostunut minusta?

Äänestä

'bye bye miehet' tilitykset jaksaa aina naurattaa meikäläistä, hui kauhia paikka, pitäiskö tässä nyt sit olla jotenkin pahoillaan sun / miesten puolesta ylipäänsä tai jopa surkutella mahtavan pillun markkinoilta poistumista :-)

Äänestä

Mitä annettavaa noin katkeralla naisella kellekään miehelle oliskaan? Eikö ole vain helpottavaa sinkkumiesten kannalta, ettet ole purkamassa katkeraa menneisyyttäsi johonkin viattomaan mieheen? Meitä ukkomiehiähän kohtalosi ei liikuta tuon taivaallista.

Ps. Lyön kuitenkin vetoa, että sinäkin olet niitä sanojensyöjiä ja olet taas kohta miestä metsästämässä. Valitettavasti.

Äänestä
  • höh ja pöh, en mikään katkera ole - hyvin iloinen ja positiivinen. Ei ole traumoja miehistä ja itse olen suhteeni päättänyt, kosittukin on joten sitäkään ei tarvitse miettiä, että voi kun :) Ihan vain se että, miksi vaivautua kun en saa mitä haluan ja saan helposti mitä en halua - siispä ollaan ihan vain kavereita. Vaatii liikaa vaivaa alkaa säätämään, joten oma elämä mansikka parisuhde mustikka :)

    Äänestä

  • mutta kuitenkin kirjoitti:

    höh ja pöh, en mikään katkera ole - hyvin iloinen ja positiivinen. Ei ole traumoja miehistä ja itse olen suhteeni päättänyt, kosittukin on joten sitäkään ei tarvitse miettiä, että voi kun :) Ihan vain se että, miksi vaivautua kun en saa mitä haluan ja saan helposti mitä en halua - siispä ollaan ihan vain kavereita. Vaatii liikaa vaivaa alkaa säätämään, joten oma elämä mansikka parisuhde mustikka :)

    Siinä tapauksessa iloitkaamme kaikki yhdessä ikisinkkudestasi! Minulla ei ole ennenkään ollut tapana tuputtaa oman elämäntapani paremmuutta.

    Äänestä

Minä arvostan naisessa muutakin kuin reikää.

Äänestä

.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei kiinnosta enää kirjoitti:

Ihana, vapauttavan kevyt tunne - sain vihdoin potkaistua elämästäni miehen joka, just wasn't that into me. Nyt onnellisena sinkkuna eteenpäin!

Viime vuodet deittaillut ja nähnyt sellaista hyyppäriä sekä vipeltäjää, jos itsellä kolahtaa niin toisella ei ja jos mies innostuu minusta niin eiköhän sitten minulla ole toiset fiilarit. Pitkät suhteet sitä ennen - seksi surkeaa tai sitten saa olla äidinkorvikkeena tai raha-asioissa täysi hulttio.

Ajattelin, että olisi mukava jakaa elämä jonkun tasa-arvoisen miehen kanssa, jonka kanssa olisi hauskaa ja saisi nauraa säännöllinen hyvä seksielämä. Mutta en jaksa enää, elättäjää en tarvitse ja ystäviä on joten mitäs yhdellä miehellä - harmi vaan kun olen rento, omillani toimeen tuleva ja viehättävä iloinen nainen joka osaa hoitaa kotia ja laittaa hyvää ruokaa, joka ei ole mustasukkainen, ei roiku eikä skitsoile.

Eipä ole minun menetykseni kun ei miehistä tunnu löytyvän sellaista, joka haluaisi muuta kun noita itsetunnottomia roikkujia tai mielipiteettömiä hymistelijöitä jotka nostaa miehen jalustalle ja pönkittä egoa minkä ehtii. Kärjistettyä joo, mutta ei tunnu olevan kovin kaukana totuudesta. Seksiä kyllä löytyy luotettavalta taholta nyt taas kun en enää jaksa yrittää seurustella oikeasti, joten sekin puoli on reilassa :)

Hyvää syksyä teille kaikki miehet ja toivottavasti emme törmää teidän kiinnostuksenne merkeissä ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu