Jos haluat todella TIETÄÄ mitä on hellutaisuus,mee seurakuntaan ja tutustu elävään Jumalanpalvelukseen,täällä keskustelupalstalla ei saa minkäälaista käsitystä,pelkää herjausta,raamattunlauseita irti kokonaisuudesta,ymm.ja lopuksi;JEESUS on tie,totuus ja elämä.
HEI HALOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
7
305
Vastaukset
- jos seurakunnassa
on hyvä opetus ja keskinäinen rakkaus, mutta tärkeä kysymys sinulle, jatkuuko se rakkaudessa eläminen kotona ja kaikkien ihmisten keskuudessa?
omissa voimissa siitä ei tuu mitään,mutta Jeesuksessa kun olen niin tulee,ja mitä toi Jeesuksessa oleminen tarkoittaa? sitä että on rukouksessa ja tutkii sanaan mahdoliseman usein.
- kun vastasit
aksu521 kirjoitti:
omissa voimissa siitä ei tuu mitään,mutta Jeesuksessa kun olen niin tulee,ja mitä toi Jeesuksessa oleminen tarkoittaa? sitä että on rukouksessa ja tutkii sanaan mahdoliseman usein.
ja olemme aivan samoilla linjoilla, että ilman Jeesusta se rakkaus olisi hyvinkin vajavaista.
Haluan kysyä uuden kysymyksen sinulta, eli pidetäänkö helluntailaisten keskuudessa Jumalan käskyt kunniassa, eli puhutaanko ja opetetaanko niistä? kun vastasit kirjoitti:
ja olemme aivan samoilla linjoilla, että ilman Jeesusta se rakkaus olisi hyvinkin vajavaista.
Haluan kysyä uuden kysymyksen sinulta, eli pidetäänkö helluntailaisten keskuudessa Jumalan käskyt kunniassa, eli puhutaanko ja opetetaanko niistä?Ja JEESUKSESSA on kaikki käskyt,eli JOH 14:34-Minä annan teille uuden käskyn:rakastakaa toisianne!Niin kuin minä olen rakastanut teitä,rakastakaa tekin toinen toistanne.Kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsiksi,jos te rakastatte toisianne.
- on rakkaudenlaki
aksu521 kirjoitti:
Ja JEESUKSESSA on kaikki käskyt,eli JOH 14:34-Minä annan teille uuden käskyn:rakastakaa toisianne!Niin kuin minä olen rakastanut teitä,rakastakaa tekin toinen toistanne.Kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsiksi,jos te rakastatte toisianne.
joka pitää sisällään kaikki käskyt. Onpas hyvä kuulla, että teillä opetetaan tästä asiasta, sillä jos muuta opetusta antaa, opettaa toista evankeliumia, joka ei evankeliumi ole.
- sinä kiinittänyt
huomiota siihen, että monet ovat käsittäneet armon väärin, eli he ajattelevat Jeesuksen vieneen synnin ristille ja ihmisen ulottumattomiin ja siksi he eivät enää tunnusta tarvitsevansa lakia, joka lihantekoja vastaan on yhä voimassa, mutta ei ole voimassa rakkautta vastaan, vaan on rakkaudessa täytetty.
- tunnustaa
tuossa Roomalaiskirje 7:ssä, (jota tänne on tuotu parin päivän aikana, mutta josta ei kehity kunnon keskustelua, koska se kirje on niin outo useimille, että he eivät osaa siitä keskustella), että laki ja käskysana ovat hyvät, koska ne osoittavat synnin ja tuovat Jeesuksen omalle elämän kuoleman kautta, eli Jeesuksen oma ei jää lain alle, eli omaan lihalliseen tahtoonsa, vaan pääsee elämään rakkaudenlaissa, eli vapaudessa, naulitsemalla ristille lihansa tahdon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t833218Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881757Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131357Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241173Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121- 501118
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481109- 511016
