Soitatko covereita samassa vireessä kuin alkuperäinen?
Cover-vire?
1234567890
3252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kitaran virettä en mihinkään muuttele, mutta ehkäpä tässä tarkoitettiin sävellajia, eli soitetaanko orjallisesti niillä soinnuilla mitä paperissa lukee.
Jos biisi on istrumentaali, niin kyllä tai ei, miten vaan. Jos joutuu myös laulamaan, niin sitten usein täytyy hakea se omaan äänialaan sopiva korkeus, ja vääntää jokainen sointu yhtä monta sävelaskelta ylös tai alas.
Muuten asialla ei ole kovin paljon merkitystä, mutta jotkut riffit saattavat olla paljon hankalampia , jos niitä haetaan eri paikasta otelautaa.
kitaran virettä vaan tarkoitin kiitos
covereita enkä muitakaan mutta eiköhän yleensä niihin coveribiiseihin arvota vaan semmoinen sävellaji mihin ko. bändin laulaja kykenee. Jos alkuperäisessä biisissä on joku erikoinen vire niin tietysti on järkevää käyttää samaa ettei sormet mene solmuun.