Väitetään, että kuivaharjaus auttaisi sellulittiin. Eli siis: voinko harjata selluliittialueita märällä karhealla pesuhanskalla vartalopesun yhteydessä, vai pitääkö harjan (hanskan) olla nimensä mukaisesti kuiva?? Vai onko koko idea siinä, että harjaamalla alueita nesteet lähtee liikkeelle --> selluliitti vähenee? Vai mikä on kuivaharjauksen idea?
Kuivaharjaus
3
1648
Vastaukset
- .....
Kuivaharjauksen idea on että se vilkastuttaa pintaverenkiertoa. Pintaverenkierron vilkastuessa se alkaa polttamaan ja hajoittamaan rasvakudosta. Samalla harjaus poistaa kuolleen ihosolukon. Tietääkseni on sama harjaatko karhealla hanskalla suihkussa vai muuten.
- sipulisipuli
"Pintaverenkierron vilkastuessa se alkaa polttamaan ja hajoittamaan rasvakudosta."
Eh...ei se rasvakudos sieltä hajoa, vaikka kuinka hankaa. Muutenhan sitä voisi laihtuakin vaikka saunomalla ja avantouinneilla.
Kuivaharjaus vilkastuttaa kyllä varmaan pintaverenkiertoa, joka sitten vilkastuttaa ihonalaisen kudoksen aineenvaihduntaa ts. nesteiden ja kuona-aineiden liikettä..mutta rasva lähtee ihan vaan sillä, että kuluttaa enemmän kuin suuhunsa laittaa.
Mutta palatakseni alkuperäiseen kysymykseen:
En osaa sanoa, tehoaako selluliittiin. Voisi kyllä kuvitella, että jos jaksaa vaikka vuodenkin joka päivä harjailla, niin joku teho olisi. Mutta melkein voisi varmaksi sanoa, että ihan viikossa tai kuukaudessakaan ei kannata vielä radikaaleja tuloksia odotella.
Syksyn jatkoja!
- Allipalli
Mäkin kuivaharjaan, nykyisen elämäntaparemonttini tukena. Auttaa tai ei selluliitteihin, mutta ainakin käsivarret kiinteytyy, kun vartin per kinttu hinkkaa iltaisin tv:tä katsellessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1692693Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens32643Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1042522- 1662255
Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi772100EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1301946Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki581665Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241624Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051607- 841291