Olin kerran ystävieni kanssa kaupungilla ja he halusivat ekaks meikkikauppaan. Minä en halunnut, koska en käytä meikkiä...
Mutta kun ne niin halusivat niin sinne sit mentiin... Sitten yks kamuista alko kertoo, että sen pikkuveli oli otttanut sen rajauskynän ja töhriny joka paikan! Muut nauro ja mä vähän hymyilin. En viittinyt kysyä mikä se on. Eli tiiätteks mikä se on?
Mutta kun ne niin halusivat niin sinne sit mentiin... Sitten yks kamuista alko kertoo, että sen pikkuveli oli otttanut sen rajauskynän ja töhriny joka paikan! Muut nauro ja mä vähän hymyilin. En viittinyt kysyä mikä se on. Eli tiiätteks mikä se on?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä häpeä yhtään.
rajauskynä: värikynän näköinen, sillä piirretään silmien ripsien tyveen raja.
Ripsiväri: sitä laitetaan ripsiin.
Ripsien taivutin: monimutkainen häkkyrä, jolla väännetään ripset taipuvaksi ylöspäin ennen ripsivärin laittoa.
Huulten rajauskynä: sama kuin silmien rajauskynä, punainen. Rajataan huulet. Käytetään samanvärisen huulipunan kanssa/alla.
peitepuikko: huulipunan näköinen, mutta ihonvärinen. Sillä peitetään näppylöitä ja silmänalusia.
valokynä: ihon värinen voide, joka taittaa valoa ovelasti. Laitetaan juonteiden pohjalle tai silmänalusiin, yms.
ripsikampa: pienen pieni kampa, jolla kammataan ripset erilleen toisistaan ripsivärin laiton jälkeen.
Meikkivoide: ihon värinen voide, jolla tasoitetaan ihon sävyä ja peitetään pikkuvirheitä.
Kivipuuteri: kiinteä puuteri, rasiassa. Usein värillinen.
Meikkipuuteri: kiinteä puuteri, joka on samalla meikkivoide ja puuteri. Levitetään usein kostealla sienellä?
irtopuuteri: laitetaan meikkivoiteen päälle, jotta meikkivoide olisi matta, l. kiilloton ja pysyisi pidempään. Translucent tarkoittaa väritöntä, läpikuultavaa.
Tässä muutama termi lisää. Ei siksi, että meikkaisit, meikkiä ei ole pakko käyttää, vaan siksi että tietäisit mistä puhutaan. Ole rohkeasti oma itsesi!
Kiitti molemmille!
silmiin rajaukset
rajauskynä on sellanen millä rajataan tärkeitä lauseita tai asiakohtia vaikka esim. koulukirjoista.väriltään yleensä keltainen mutta olen nähnyt myös pinkkinä
Se on kylläkin yliviivaustussi. ;)