Ei käynnisty kuumana?

Auto toimii ajossa normaalisti, kun moottori sammutetaan pitkän ajon jälkeen se vaatii 2-3 tunnin jäähdyttelyn käynnistyäkseen uudelleen?
Mistähän vikaa olisi etsittävä?
Mitään hälytyksiä ei tule eikä service engine soon valo pala.
Ihmettelen vaan.
11852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Pyöriikö startti kuitenkin?

Äänestä
  • Starttimoottori toimii normaalisti, kone jopa hyrähtää heti käyntiin ja käy noin sekunnin!
    Sitten taas ei startti pyörii mutta mitään käynnistymistä edes yritystä ei tapahdu ennenkuin kone on täysin kylmä. Kylmänä käynnistyy eka startilla ja voi ajaa vaikka Helsingistä Rovaniemelle kunhan ei sammuta moottoria...

    Äänestä

Electronic Spark Control tämähän on "nakutuksen tunnistin" joka voi säätää sytytystä jopa 20 astetta suuntaan tai toiseen olisiko aihetta tarkastaa tämä anturi? Onko kellään kokemusta mitä ko.anturin virhrtoiminta aiheuttaa käynnistyksen yhteyydessä?

Äänestä
  • Ongelma on myös vanhemmissa Jenkeissä ja yleistä (varsinkin) kesähelteillä. Kun moottorissa valurauta imusarja ja imusarja lämpeää sammutuksen jälkeen aika roimasti. Jonka johdosta kastelee tulpat. Nopeampi apu on kun nostaa nokkapellin auki tai kastelee esim. suihkupullolla (vedellä) imusarjan sprayaamalla.
    "Tätä ongelmaa ei esiinny alumiini-imusarjalla."

    Äänestä

  • Jenkki kirjoitti:

    Ongelma on myös vanhemmissa Jenkeissä ja yleistä (varsinkin) kesähelteillä. Kun moottorissa valurauta imusarja ja imusarja lämpeää sammutuksen jälkeen aika roimasti. Jonka johdosta kastelee tulpat. Nopeampi apu on kun nostaa nokkapellin auki tai kastelee esim. suihkupullolla (vedellä) imusarjan sprayaamalla.
    "Tätä ongelmaa ei esiinny alumiini-imusarjalla."

    lol :) kesä on tulossa- nyt vaan spraypullot mukaan joka iikka

    Äänestä

...vuotavat ruiskutussuuttimet.
Kokeile käynnistyykö paremmin, jos painat kaasupolkimen pohjaan startatessa.

Äänestä
  • No niin,ymmärtääkseni EST (electronic spark timing) kerää tiedot kampiakselin ja nokka-akselin tunnistimilta ja määrittää sytytysennakon näiden tietojen pohjalta, käynnistysvaiheessa tulee mukaan vielä nakutuksen tunnistin (ESC)joka voi siirtää sytytysennakkoa jopa 20 astetta.
    Startatessa kuumana paukuttelee välillä putkessa, valitettavasti ehdin vasta parinviikon päästä tutkimaan asiaa... Ehdotuksia ..Kokemuksia ko.alueelta otetaan vastaan ...kiitokset myös aiemmin vastanneille.

    Äänestä

  • Bonneville se 89 kirjoitti:

    No niin,ymmärtääkseni EST (electronic spark timing) kerää tiedot kampiakselin ja nokka-akselin tunnistimilta ja määrittää sytytysennakon näiden tietojen pohjalta, käynnistysvaiheessa tulee mukaan vielä nakutuksen tunnistin (ESC)joka voi siirtää sytytysennakkoa jopa 20 astetta.
    Startatessa kuumana paukuttelee välillä putkessa, valitettavasti ehdin vasta parinviikon päästä tutkimaan asiaa... Ehdotuksia ..Kokemuksia ko.alueelta otetaan vastaan ...kiitokset myös aiemmin vastanneille.

    Laita startin ja moottorin väliin peltinen levy.. näin startti ei kuumu liikaa!! yleinen vika jenkeissä mutta halpa ja helppo korjata

    Äänestä

vika on takaiskun vaimentimissa. Vaihda ne.

Äänestä

Mulla on välillä ollut sama vika, joka on jostain syystä korjaantunut Masiniol Kat aineella. Olisko vettä tankissa?

Äänestä
  • Kampiakselin asentotunnistin vialta! Voi todeta esim. suihkuttamalla kylmäspraytä tunnistimelle siinä tilanteessa kun autosi ei suostu käynnistymään. toinen keino on tietenkin mitata anturin toiminta jos taitoa/tietoa löytyy. Myös itse ESC moduli voi olla viallinen tai lämpötila-anturi voi olla viallinen tai jotain muuta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bonneville se 89 kirjoitti:

Auto toimii ajossa normaalisti, kun moottori sammutetaan pitkän ajon jälkeen se vaatii 2-3 tunnin jäähdyttelyn käynnistyäkseen uudelleen?
Mistähän vikaa olisi etsittävä?
Mitään hälytyksiä ei tule eikä service engine soon valo pala.
Ihmettelen vaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu