löytökitara

pönö

bongasin roskanvientimatkalla katoksesta hylätyn akustisen kitaran ja otin parempaan talteen. Kitarasta on lähtenyt tallapala(?) irti mutta kielet ovat edelleen tallella. merkki on kay (?). Osaako joku kertoa jotain kitarasta ja maksaako paljon jos vie liikkeeseen korjattavaksi? voisi vaikka aloittaa harjoittelemaan kitaransoiton alkeita :D











muuten näyttäis olevan ihan kunnossa. merkki on kay

5

396

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihme

      Itsellä myös ollut tuollainen - pelastettu aikanaan yhen kaverin auton takaluukusta pyörimästä (osa kielistä puuttui ja yksi kiristinruuvi löi tyhjää). Paikallisessa soitinliikkeessä uudet kiristimet ja kielet ja viritysmittari yhteensä tais olla n. 50 markkaa.

      Ei tuolla kyllä mitään nautinnollisia rimputteluhetkiä saanut, varsinkin kun kaula ilmeisesti taipui ja kielet alkoi alaosassa olla yli sentin korkeudella. Loppui kyllä into soitella tuollaisella.

      Itse kyllä nyt unohtaisin tuollaisen pelin heti suoraan ja menisin sinne kitarakauppaan ja ostaisin harjoittelupeliksi esim. Yamahan F310 tai Ibanez'n PF60, niin ei väline lannistaisi mukavan harrastuksen aloitusta.

      Tuolta voit katsella myös noita mainittuja pelejä:
      http://www.thomann.de/fi/yamaha_f310_na.htm
      http://www.thomann.de/fi/ibanez_pf60sent.htm

      Niin ja vie vaan takaisin roskikseen se "löytö" ;-)

      • Anonyymi

        Toivottavasti et heittäny jenkkivanhusta hukkaan.putsaa ja pistä kuntoon.soi taatusti rehdimmin kun mikään
        vinosilmä rimpula.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti et heittäny jenkkivanhusta hukkaan.putsaa ja pistä kuntoon.soi taatusti rehdimmin kun mikään
        vinosilmä rimpula.

        Joo-oh, jos kirjoittajalla on tuo romu nyt yli 13 vuoden jälkeen tallella...


    • Anonyymi

      Taitaa olla ns. nuotiokitara kyseessä.

      Ehkä saat sillä makkaran kuumaksi, ja ei kun nauttimaan...

    • Anonyymi

      Onpa minullakin ollut yksi roskislöytö,,japanilainen vanha sähkökitara.Kielet siihen laittelin säätelyä niin tulikin erittäin toimiva peli. Vaihdossa sain siitä 400€ eli ei mikään paskalöytö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2403
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      156
      967
    4. 66
      960
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      80
      952
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      909
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      40
      898
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      773
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe