Jarrukengät lasittuu?

Lassileuka

Vaihdoin tässä uudet jarrukengät, seuraavana päivänä huomasin että käppäri ei oikeen pitänyt. Ajelin kuitenkin pari päivää ja sitten säädin taas rumpuja. Huomasin, että jarrukenkien pinta oli jo osittain lasittunut (kiiltävä)! Mistä tämä johtuu? Onko rumpujen pinta kenties lasittunut ja ne lasittaa myös kengät? Hioin kyllä kaikkia pintoja vähän 6-kymppisellä hiekkapaperilla.

Löysin sellasen vinkin, että jarrukenkiin kannattais rautasahalla sahata jarrupintoihin jonkunlaisia poikittaisia koloja, että pölyt pääsee pois välistä, kun se pöly kuulemma lasittaa pinnat? Niissä jarrukenkien jarrupinnoissa ei ollut kyllä minkäänlaisia koloja.

6

2278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      tuollaisia vinkin antajia! Ne haluavat vain kateuksissaan tehdä vahinkoa sinulle ja autollesi.
      Kertomasi perusteella kaikki on OK.
      Lasittumista tapahtui joskus, kun joku jarrutteli kovasti säästeliäästi. Siihen auttoi hiomapaperi tai muutama kunnon jarrutus. Nykyhihnat tuskin lasittuvat joten ajele ja jarruttele rauhassa, kaikki on kunnossa.

    • on väärin

      säädetty, jarrukengät laahaavat vähän koko ajan päällä. Eihän ne muuten voi uutena lasittua!

      • Rumpujarrut

        kuulukin vähän laahata, kun ne on oikein säädetty...


      • Ei...
        Rumpujarrut kirjoitti:

        kuulukin vähän laahata, kun ne on oikein säädetty...

        Ei!


      • hyvä kun
        Ei... kirjoitti:

        Ei!

        joku s24-ammattilainen osaa näin vankalla kommentilla kumota monen autokorjaajan väitteen.

        Levyjarrut siis EI saa laahata, mutta rumpujarruissa saa tuntua pieni laahaus säädön jälkeen kun ne on kondiksessa.


      • sitroen.
        hyvä kun kirjoitti:

        joku s24-ammattilainen osaa näin vankalla kommentilla kumota monen autokorjaajan väitteen.

        Levyjarrut siis EI saa laahata, mutta rumpujarruissa saa tuntua pieni laahaus säädön jälkeen kun ne on kondiksessa.

        Levyjarruja ei valitettavasti saa laahaamattomiksi johtuen pelkästään vilkkaaseen mielikuvitukseen perustuvasta mäntien palautusmekanismista. Rumpujarrut sensijaan saa ja kuuluukin säätää laahaamattomiksi.

        Näin se muuten ON!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6755
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2313
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1065
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      90
      963
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      850
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      152
      783
    Aihe