Postia (tai siis voiko noin ees sanoa ku jaettava aines koostuu lähinnä pelkistä mainoksista nykyään) jakamalla saan bruttona n. 1500€. Samassa paikassa ollu vähän alle 10v.. Ja tiedän että se ei siitä tuu paljoa nousemaan vaikka jatkaisin vuosikymmenet täällä.. Mutta työ on helppoa ja työajatkin yleensä kohtuullisia. Tietysti kuunvaihteet aina kuormittaa ja aina vaan lisääntyvä mainosmäärä ei oikein jaksa kannustaa..
Postinjakaja
Postlady
82286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko laskenut paljonko todellisella tuntimäärällä jaettuna tuosta tulee tunti palkaksi?
Lyhyinä päivinä tuntipalkka on kyllä hyvä jos sillain laskee. Norm. tuntipalkka mulla on n.10,5€. Joskus työpäivän pituudeksi saattaa jäädä n. 5t mutta ei niitä nykyään kovin monesti satu.. =)
kun ottaa huomioon että suunnilleen saman palkan saa postin ja kaupan kassalla yhtä aikaa olemisesta.
posti säästää ku työpaikat siirretään kauppoihin, mutta työntekijöillä työ vaan kaksinkertaistuu ja palkka pysyy samana...
Ja postinjakajan työhän ei ole pelkkää jakamista, siihen kuuluu paljon muutakin. Jakelu on vain se näkyvä osa meidän työssä. Suurin työ tehdään yleensä ennen reitille lähtöä. Monesti kuulee valitusta kun posti tulee "myöhässä". Viime torstainakin oli 8 eri mainosta ja siihen postit päälle.. ei sieltä ihan samantien aamukahdeksalta jakeluun pääse..
kun jakelunkin kanssa tekemisissä ollaan. katsohan tuolla ylempänä postin palvelumyyjä, palkka lähelle 2000e. eli samasta työstä mitä itse teen, saa enemmän, erona se että teen toista työtä vielä samaan aikaan. hassua.
vaan siksi kai se posti niitä postejaan lopettaakin ettei tuollaista huippupalkkaa tarvi enää maksaa useille ihmisille.
"Mutta työ on helppoa ja työajatkin yleensä kohtuullisia. Tietysti kuunvaihteet aina kuormittaa ja aina vaan lisääntyvä mainosmäärä ei oikein jaksa kannustaa.."
On arvioitu, että tavaramäärä tulee kasvamaan n.20%
Ainakin meillä se tuntuu olevan 30%....
Toivottavasti PAU saa neuvoteltua hyvän sopimuksen, muuten se on työpaikan vaihto useimmilla työntekijöillä....
Mutta itse olenkin postilajittelija jakelukeskuksessa.
"Osoitteettoman suoramainosjakelun volyymi kasvoi huhti-kesäkuussa 37 % ja tammi-kesäkuussa 35 %."
http://www.itella.com/group/taloustiedot/tulosjulkistukset/vuosi2007/osavuosikatsaus2.html
Tavaramäärä on sekä lukumäärällisesti että varsinkin kilogrammoissa mitattuna kasvanut järkyttävän paljon mainosten myötä pelkästään viime vuodesta. Ja - niin kuin varmasti tiedät - joka vuosi luvut ovat vain kasvaneet korkoa.
Samalla on kasvanut sairauspoissaolojen määrä ollen viime vuoden alussa jo 6,5 %. Lisäksi lähes puolet Postista eläkkeelle siirtyvistä joutuu työkyvyttömyyseläkkeelle.
Postin tulevaisuus ei totisesti näytä hyvältä.
Joskus muinoin kun aloitin postihommissa, mainoksina oli vain Pohjolan työ joka toinen torstai.. Oi niitä aikoja.. Nyt on todellinen ihme jos sattuu sellaisia päiviä ettei ole mitään mainoksia. No tänään kyllä oli sellainen ihmepäivä! Se sitten taas mukavasti kostautuu loppuviikosta.. Noh, todennäköisesti alanvaihto edessä jos tuo palkka ei tuosta kummemmaksi muutu ja mainosmäärät vaan kasvaa.
Niin ja tosiaan, saas nähdä miten ne palkkaneuvottelut on menny.. toivottavasti hyvin =)