työaikana??

miten on, että joutuuko lääkärissä käynnit korvaamaan, jos käy työajalla? esimieheni väitti,että joutuu. kysyin palkanlaskijalta samaa asiaa, niin hän sanoi, että ei joudu korvaamaan. meillä kun ei luottamusmiestä ole talossa. asiahan on sellainen, että terveyskeskukseen ei saa aina niin aikaa, että pääsisi esim.työpäivän jälkeen menemään. kertokaa miten asia on?
4416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikäli menet lääkäriin oman asian vuoksi, millä ei ole yhteyttä työterveyteesi, on se kuten mikä tahansa muukin oman asian vuoksi poissaolo. Jos taas lääkärikäynti johtuu sairaudesta tai muusta vastaavasta mikä estää työntekoasi, on kyseessä sairaspoissaolo.

Oli luottamusmies valittu tai ei, poissaolojen määritelmät ja korvattavuus ei ole mitenkään erilainen.

Äänestä
  • kun asiani lekuriin ei koske työterveyttäni, niin silloin joudun korvaamaan tunnit? käsitinkö oikein? kiva tilanne,koska pomo ja palkanlaskija sanovat ihan eri lailla asian. ja sitä tarkoitin luottamusmiehellä,että tällaisen ihmisen nämä asiat kuuluisi tietää.

    Äänestä

  • siis ymmärsinkö kirjoitti:

    kun asiani lekuriin ei koske työterveyttäni, niin silloin joudun korvaamaan tunnit? käsitinkö oikein? kiva tilanne,koska pomo ja palkanlaskija sanovat ihan eri lailla asian. ja sitä tarkoitin luottamusmiehellä,että tällaisen ihmisen nämä asiat kuuluisi tietää.

    Mikäli kyseessä ei ole sairaspoissaolo, on lääkärissä käynti (esim. rokotus matkaa varten) verrattavissa vaikka auton katsastukseen. Omalla ajalla tapahtuva aktiviteetti, *ellei* teillä ole toisenlainen käytäntö tai ellei työehtosopimuksessa toisin mainita.

    On mahdollista että mainitsemasi kaksi tahoa ovat ymmärtäneet tarpeen tai firman politiikan eri tavalla ja siksi antavat eri ohjeet. Kannattaa mennä pomosi puheille uudelleen ja sanoa että palkanlaskijan mielestä kyseessä on palkallinen vapaa -- jos teillä on näin ollut ennenkin, käytännön tulee pysyä.

    Jos pomo sallii palkallisen vapaan tuota varten, se on sitten siinä, mutta vasta sitten.

    Meillä on laaja työterveyshuolto ja kaikki sen piiriin kuuluvat asiat ovat "työaikaa" kun käydään omalla työterveysasemallamme.

    Äänestä

Asia riippuu mm. toimialasta eli siitä mitä työehtosopimusta noudatetaan. Esim tietoalan työehtosopimuksen mukaan palkkaa ei useinkaan vähennetä lääkärissä käynnin ajalta, eikä siis tekemättömiä tuntejakaan tehdä myöhemminkään takaisin. Lisätietoja linkistä http://www.tietoala.fi/tyoehtosopimus/poissaolot/laakarintarkastukset/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääkärikäynnit kirjoitti:

miten on, että joutuuko lääkärissä käynnit korvaamaan, jos käy työajalla? esimieheni väitti,että joutuu. kysyin palkanlaskijalta samaa asiaa, niin hän sanoi, että ei joudu korvaamaan. meillä kun ei luottamusmiestä ole talossa. asiahan on sellainen, että terveyskeskukseen ei saa aina niin aikaa, että pääsisi esim.työpäivän jälkeen menemään. kertokaa miten asia on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu