tiedän että crosspostaaminen ei ole kohteliasta, mutta en tiennyt minne kirjoittaa.
ongelmahan tuli tossa jo otsikoinnissa. suurin ongelma on siinä että mulla on jo mies ja lapset. tää sisilialainen haluais mut sinne ja naimisiin. ollaan salaa soiteltu ja meseilty jo kauemminkin, salaa tietysti mieheltäni.
mitä helvettiä mä teen? olen onneton omani kanssa ja sydän palaisi nyt etelään. toisaalta en uskalla irrottautua tästä turvallisesta joskin ei niin onnellisesta liitosta. enhän voi tietää mikä hullu mua olis vastassa tai millanen helvetti tai taivas odottais kun arki siellä astuis kuvaan.
kertokaapa mitä mun pitäisi tehdä koska on omat plussat ja miinukset.
kiitti jo etukäteen.
ps. en halua mitään kiihko saarnoja pettämisestä vaan ohjeita ja omakohtaisia kokemuksia vaikka.
ongelmahan tuli tossa jo otsikoinnissa. suurin ongelma on siinä että mulla on jo mies ja lapset. tää sisilialainen haluais mut sinne ja naimisiin. ollaan salaa soiteltu ja meseilty jo kauemminkin, salaa tietysti mieheltäni.
mitä helvettiä mä teen? olen onneton omani kanssa ja sydän palaisi nyt etelään. toisaalta en uskalla irrottautua tästä turvallisesta joskin ei niin onnellisesta liitosta. enhän voi tietää mikä hullu mua olis vastassa tai millanen helvetti tai taivas odottais kun arki siellä astuis kuvaan.
kertokaapa mitä mun pitäisi tehdä koska on omat plussat ja miinukset.
kiitti jo etukäteen.
ps. en halua mitään kiihko saarnoja pettämisestä vaan ohjeita ja omakohtaisia kokemuksia vaikka.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuullostaa kyllä aika omituiselta. Jos lapsiakin on kuvioissa, kehottaisin harkitsemaan kaksi ja vielä kaksi kertaa lisää etelään muuttoa. Oletteko edes tavanneet, päätellen "enhän voi tietää mikä hullu mua olis vastassa" kommentista!
Taitaa olla provo koko juttu, mutta sanoinpahan vaan mielipiteeni. No, minä olenkin aikuinen :)
sydämen ääntä, jos siihen on mahdollisuus. Koeta ottaa selville, minkälainen mies tämä sisilialainen on, kuinka valmis sitoutumaan, mitä mieltä sinun tilanteestasi. Onko hän valmis ottamaan vastuuta perheesi rikkoutumisesta?
Jos teet päätöksen lähteä, sinun pitää kertoa miehellesi, ettet voinut sille mitään, että rakastuit, tunteethan on hallitsemattomissasi. Tämä tekee sinusta vähemmän likaisen kuin jos olisit pettänyt miestäsi painamalla ketä tahansa ilman tunteita, vain pettämisen ilkeydestä.
Lähde vasta, kun olet varma, että uusi mies on tosissaan ja valmis vastuuseen lapsistasikin.
Jos ette ole onnellisia avioliitossanne, paha juttu sen kannalta.
Miksi ihmeessä mies antaisi lapsensa naisen mukaan vieraaseen
maahan? Eiköhän ole parempi, että mies pitää lapset Suomessa
ja nainen lähtee ihan yksikseen sen uuden miehensä perään.
Kai sillä miehelläkin oikeus lapsiinsa on ja Suomessahan
niiden lasten elämä nyt on.
Tuo kuulostaa enemmän siltä, että hakisit jotain jännitystä sinun arkeen tuota kautta.Jännityksiä voi hakea myös Suomesta ja ihan eri tavalla. Totta kai pitkässä ja ruutiniomaisessa suhteessa oleva nainen tuntee itsensä tärkeäksi ja halutuksi jos joku muukin mies pitää häntä haluttavana.Vaikka päätätkin lähteä tämän miehen matkaan, niin muista se, että myös hänen kanssaan tulee arki vastaan. Haetko silloinkin jännitystä arkeen kenties jonkun muun miehen kautta??? Itse yrittäisin tuda jännitystä olemassaolevaan suhteeseen ja keinoja on monia.
Ja niinkuin itse totesit, et koskaan tiedä mikä sinua siellä odottaa. Oletko myös miettinyt sitä vaihtoehtoa, että se mies haluaisi hyötyä sinusta jotakin??? Meinaa menemällä naimisiin sinun kanssa tämä kysyinen mies saa mitä luultavemmin oleskeluluvan Suomeen. Monet ihmiset ovat valmiita myymmään koko omaisuutensa päästäkseen Suomeen.
Puniitse sun fiiliksiä. Oletko valmis luopumaan Suomesta, sukulaisista, lapsista, miehestä, työstä/koulusta seikkailun/sellaisen miehen takia, jota et edes kunnolla tunne????
Mieti kunnolla ja tee vasta sitten päätös.
Hyvää sykysn jatkoa sulle!!
Kai rekisteröit sen, että kyseessä on vielä alkuhuumaa,
jossa järki ja huonot puolet unohtuvat ja se ihastuksen kohde
tuntuu mahdottoman täydelliseltä?
Minä en osaa neuvoa, tuskin moni muukaan. Kuten itsekin sanoit:
Arki astuu sielläkin kuvioihin. Erona siinä arjessa onkin sitten
se, että olet vieraassa kulttuurissa, ilman omia sukulaisiasi,
ilman ystäviäsi, luultavasti myös ilman lapsiasi. Tuskin saat
tuosta vaan viedä lapsesi vieraaseen maahan uuden miehen kotiin,
vaan lapsesi jäävät miehellesi. Oletko valmis katamaan lastesi
hylkääjän leiman? Osaatko paikallista kieltä? Kai ymmärrät, että siellä
ei ole suomalaisia viranomaisia, sairaanhoitoa jne jne. Kai tiedät,
että kulttuuri on erilainen kuin täällä? Kai tiedät, että
sekään suhde ei välttämättä kestä? Kuinka monta kertaa olette tavanneet?
Menetkö tuosta vaan naimisiin lähes pelkän soittelun ja mesettelyn
perusteella?
Rakasta Perhettäsi, Rakasta lapsiasi ennenkaikkea
on vaan kateellisia sulle. Sun pitää mennä elämäsi rakkaan perään, tai joku muu vie sen! Itseasiassa, jos kerrot sen nimen, tiedän monta naista, jotka lähtee samantien ottamaan sen namupalan itselleen. Elä omaa elämääsi! Et sä mitään tunteilles voi! Ajattele, jos et nyt mene, riudut loppuelämäsi onnettomana miettien, miten olisi voinut käydä! Kyllä sun miehes jonkun sutturan löytää lapsille äidiksi. Tosin voit tietysti pyytää miestäs odottamaan sua vaikka 5 vuotta, jotta ehdit nähdä, onx teidän jutska siellä Sisiliassa niinq ikuista!
Mieti tarkkaan mitä aiot tehdä. Mieti myös miten lasten suhteen käy. Olisitko valmis luopumaan lapsistasi? Haluaisitko ottaa lapset mukaan - suostuuko nykyinen miehesi tähän, suostuuko sisilialainen mies?
Onko miehesi valmis luopumaan lapsista ja päästääkö sinut lasten kanssa sisiliaan? Vai haluatko jättää lapset miehellesi?
Jos lähdet ilman miehesi suostumusta lasten kanssa sisiliaan, syyllistyt lapsikaappaukseen. Et voi siis lähteä lasten kanssa asumaan ulkomaille ilman miehesi suostumusta, et edes erotessasi miehestäsi ellei sinulle myönnetä yksinhuoltajuutta. Yksinhuoltajuuden saamiseen vaaditaan aika raskaat perusteet ja se, että olisit viemässä lapset toiseen maahan pois totutusta elinympäristöstä ei ainakaan puhu puolestasi, etenkin, jos ei ole erityisiä syitä siihen, miksi miehesi ei soveltuisi yksinhuoltajaksi.
Mikäli nykyinen miehesi tekee hakee lasten palauttamista Suomeen, lapset tullaan palauttamaan entiseen asuinmaahansa eli Suomeen. Lapsikaappaus ei tietenkään ole eduksi sinulle, jos yrität sitten lasten huoltoa itsellesi hakea.
Lisätietoa löytyy esim. oikeusministeriön sivuilta:
http://www.om.fi/Etusivu/Julkaisut/Esitteet/Kansainvalinenlapsikaappaus/Lapsionkaapattusopimusvaltioon
Ota myös huomioon, että miehellä voi olla mafiatausta. Sen kuviot ovat aika ikäviä. Sisiliassa taitaa olla myös suhtautuminen naisiin melko erilaista kuin Suomessa. Kts. esim. http://www.bestofsicily.com/weddings.htm.
nimimerkkiä "figa"?
Sisilian murteella sana tarkoittaa pillua....
todella on pillu, vittu.... Koska omalle suomalaiselle miehelleni en muuta ole!
Kiitos kaikille vastanneille, olette saaneet minut ajattelemaan. Jatkakaa, haluaisin kuulla lisää. Niin hyviä kuin huonoja kokemuksia, kommentteja.
No nyt olen yrittänyt pitää etäisyyttä tähän ihastukseeni, tuloksetta. Hän lähettelee minulle päivittäin monia monia sähköposteja ja kaipaa minua.
Sydäntäni särkee kun en ole vastannut rakkaalleni! Hän vannoo rakkauttaan ja ihmettelee onko minulle tapahtunut jotain? Aikaisemmin suomalainen mieheni on hakannut minua ja rakkaani tietää sen. Pelkää nyt näin taas käyneen.
Hän on viesteissään sanonut tulevansa hakemaan minut turvaan jos minulla on joku hätänä, jos vain haluan niin.
En pysty tähän! En pysty luopumaan hänestä!