Mistä juontaa juurensa sairaanhoitajien älytön ahneus? Verotusta joudutaan kiristämään, että sairaanhoitajille saadaan palkankorotukset maksettua.
Koulujakäymätön sakki on alkanut vaatia hirveitä summia mediaa hyväksikäyttämällä.
Koulujakäymätön sakki on alkanut vaatia hirveitä summia mediaa hyväksikäyttämällä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
syyntakeettomia kun ovat syöneet itte kaikki pillerit ainakin uutisten mukaan.
Miksi valittaa palkasta, kun jo etukäteen tietää paljonko joltain alalta voi tienata?
Onkohan kaikilla valinta sitten joku korkeamman tason kutsumus, kun tuntuu, että kukaan ei ole palkkaansa tyytyväinen?
Itse halusin haasteellista duunia ja palkan pitää olla sitä luokkaa, että pk-seudulla pystyy edes jonkinlaisen kämpän ostamaan. Siis suuntasin suoraan konsulttipuolelle ja palkkan sain nousemaan muutamssa vuodessa 2500 eurosta 6000 euroon.
Mutta tuo oli oma valintani, jonka tein jo kauan sitten, joten palkkani ei sinäänsä ole yllätys. Oma "korkeamman tason" johdatus oli puhtaasti raha...
Koskaanhan ei ole liian myöhäistä hypätä koulunpenkille ja hankkia uusi ammatti!
Saikulla on vielä mahdollista päästä sen hyväpalkkaisen lääkärin vaimoksi kun pelaa korttinsa oikein eli longottaa sopivasti.
flaksi, mutta useimmiten naivat lääkäreitä tai mm. tekniikan alan ihmisiä. Harvemmin sairaanhoitajia.
ainakin laskentaidossa...Eivät osaa edes laskea että mitä tienaavat..Hoitajan laskutaidolla laskivat että heille tarjottiin vain 30 palkankorotusta vaikka todelliset luvut oli jotain 250 -400 välillä....
Ei sitä verotusta jouduta sairaanhoitajien takia kiristämään, vaan kaikkien muiden takia. Sairaanhoitajille luvattiin ensimmäisenä rahat ja ne muitten korotukset vasta vaatii veron nostoa. Veroakaan ei ole pakko nostaa jos valtio siirtää kunnilta keräämänsä rahat sinne minne ne kuuluu.
muissa laitoksissa käytetään kalliita keikkalääkäripalveluja hyväksi, ei ikinä ole varaa nostaa muiden palkkoja. Se on aina muilta pois. Kaikki vain eivät näe sitä tällä tavoin.
että kun kansanedustajien palkkoja nostettiin tuhansilla euroilla, ei ollut puhetta kuntien veroprosentin nostoista.
Mutta kun hoitsuille annetaan muutaman satasen korotus, niin heti syyllistetään tyyliin "heidän takiansa kuntien veroprosenttia joudutaan nyt nostamaan."
On se kumma että duunareiden pienet palkankorotukset horjuttavat kuntien koko talouden, mutta herrojen isot palkankorotukset vaan ilmestyy jostain "tyhjästä"..
Ei kukaan voi olla noin nuija!!
Niin kylläpä vaan aina voi.
Juu, pienipalkkaiset hoitsuthan ne on niiiiin ahneita. Kansanedustajilta ja muilta hörhöiltä palkat puoliks!
kansanedustajista on suuri osa väitelleitä tohtoreita. Akateeminen loppututkinto on enemmistöllä. Hoitsu on hoitsu vaikka voissa paistais.
meinaat sitten ottaa rahasi niiltä jotka asioita tekevät ja omaavat kansan enemmistön tuen???
Perusta hei oma puolueesi, varmaan tulijoita on jonoksi asti ovella...
......
4½ vuoteen. Useimmilla ylioppilastausta alla. Koulutus on melko laaja-alaista ja tasoltaan hyvää. Koulutuksen tasosta huomaa myös sen, että suomineidoilla on vientiä myös ulkomaille. Suomalaisethan eivät toki sitä arvosta ollenkaan.
On selvää, että siaraanhoitajat ovat olleet jo liian pitkään, kuten toki monet muutkin naisvaltaiset alat, palkkakuopassa. Mutta eivätköhän hekin välillä palkankorotuksen ansaitse. Työ on vaativaa ja fyysisesti, sekä henkisesti raskasta ... kehuja eivät myöskään liiemmin saa. On selvää, ettei kukaan jaksa tehdä samaa työtä pyyteettömästi vuodesta toiseen vain kutsumusammatin varjolla. Onhan lääkärin työkin ollut perinteisesti kutsumusammatti, kuten opettajienkin työ. Miksi lääkäreille kuitenkin annettiin jumalattomat palkankorotukset tässä muutama vuosi sitten. Ansaitsevat tietysti sen PALJON paremmin (hymähdys).
Itse olen akateemisesti kouluttautunut, kuitenkin kannatan erittäin lämpimästi sairaanhoitajille kunnon palkankorotusta. Jos muu ei auta, menkää lakkoon! :) Sairaanhoitajat (myös lähihoitajat ja muu henkilökunta) tekevät arvokasta työtä.
Ihan lopuksi ... voittehan te hoitaa ne omaisenne kotonakin, jos sairaalahoito ei kelpaa. Ja, jos jostain syystä ette kykene tai halua sitä tehdä, niin käykää edes katsomassa niitä äitejänne ja isiänne siellä vuodeosastoilla tai muistakaa pitää ainakin suunne sen verran supussa, että valittaisitte VAIN ASIASTA!
onko se ammattimainen hoito sitä että syötetään pilleriä pillerin perään vanhuksille jotta saadaan olla hoitajat rauhassa ja chattailla netissä yövuorolla.menkääpä puhelemaan yökköjen kanssa vaikka 24:sen chattiin yöllä 03:00.sieltä nämä raskaantyön raatajat löytyvät.
Jos et vielä ole ymmärtänyt, että sosiaali- ja terveysalan työkenttä on laaja ja työpaikat hyvin erilaisia.
Osa työskentelee palvelutaloissa, joissa on suht hyvä kuntoista porukkaa (vanhuksia, vammaisia) ja he nukkuvat yönsä hyvin -niinhän teet kai sinäkin, ilman lääkkeitä???
On aika normaalia, että ihminen, joksi vanhukset, lapset ja aikuiset, kaikki luetaan nukkuvat yöllä ja ovat päivän hereillä. Yöt työvuoroissa ja työpaikoissa on erilaisia, ei ne sairaalan ensiavun yötkään aina suoraan Teho-osasto sarjasta ole!
Arvostusta vanhusten hoitoon, se on raskasta työtä niin henkisesti kuin fyysisestikin, jos et usko, käy kokeilemassa minkälainen on yövuoro vanhainkodissa yms laitoksessa!!
No lääkäreillä kyllä muutenkin hyvät palkat ollu, mutta nehän valitta väsymystä ja liikaa työtä, mutta kas kummaa kun kolikoita tipahti tilille nii väsymys kaikkoaa.
Tottakai kannatan korotuksia, rajavatioon, poliisiin, sairaanhoitajille, siivojille ja kaupan puolelle. Mutta se on niin vaikeaa valtiolle, jos yksi pääsee mikseivät muutkin?
Tietenkin voin sanoa että itse olemme alamme valinneet.
niin, joillain kestää opiskelut kauemmin kuin toisilla, se totta. Koulutuksen tasosta en kommentoi mitään, kommentoikoon joku ulkomaailmasta oleva sairaanhoitaja.
'
Mikä helevatan palkkakuoppa? Vertaa nyt ihminen ihan mihin tahansa akateemiseeen ammattiin, opettajaan, kirjastonhoitajaan tai vaikkapa paikkakuntasi kulttuuri sihteeriin.
Teillä on ylisuuret palkat jo nyt, mitä märisette?
Se on kuule ihan yhtä pyyteetöntä työtä tuolla kouluissa kuin teilläkin. Te vaan poliittisten suhdanteitten seurauksena aloitta vaatia "Pyyteetöntä" palkankorotusta. Ihan inhimillisistä syistä johtuen, te haluatte lisää rahaa :)
Kuule, kaikki vittuuntuvat töihinsä, se ei todellakaan ole epänormaalia. Työntekeminen vaan kun ei ole aina kivaa. Mites seuraavan kerran kun vituttaa, oisko pari tonnia tarpeeks että vitutus häviää??
Miks lähot alalle josta et ilmeisestikkään pidä? Suurien rahojen toivossako?
Miks ketään pitäis erikoisesti muuten kehua että vaivautuvat tekemään työnsä palkkaansa vasten??
lääkärit on muuten auttajia joitten apuun osataan luottaa. Eikös teillä hoitsuolla ola ollut jokunen murhaepäily ja tunnustettukin pillereiden syömnen omasta kaapista juttu esillä mediassa viime aikoina?
Se toki on hyvä ettäolet kouluttautunut. Käsittääkseni osastonhoitajilta ja muilta vastaavassa asemassa työtä tekeviltä se om ihan pääsyvaatimuksenakin firmaan.
Sitä vaan ihmettelen että thy jaksaa loilottaa sitä iänikuista virttä koulutetuista ja vastuullisista hoitajista,''
Lienee tarkoituksena panna köyhät hoitsut ja te4rveyenhoitajat lakkoon muutamien ylihoitajien ja osastonhoitajien ansioitten nostamiseksi?????
Aika alhaista politiikkaa sekä kokoomukseta että tehyltä että superilta.
Te juoksitte kuin kanat ansaan kun kokoomusd käski?
Niin olen itse aika oikeistolainen, tämä kusetus alkaa vaan nyppiä. S''lin suurinta osaa hoitsuista, sä oot niitä joit en sääli.
Kokemusta löytyy noin 10v hoito-alalta.tiedän mitä se on.vaihdoin alaa ja tienaan nyt noin 3500e ei yövuoroja eikä viikonloppuja.eivät ne nyt niin ihmeellisiä ollut vanhustenhuollossa yövuorot.puolet ajasta menee puolihorroksessa kun porukat koisaa.dvd levyjä pari kolme per yövuoro tai unta palloon,et sillee.
teho ja ensi-apu hieman eri asia mut eivät nekään mitään ylivoimaisia.
maata sairaalan pedissä voimattomana ja toisten armoilla. Ehkä siinä kohtaa alat huomata että olis kiva kun jollain olisi aikaa tulla antamaan edes kipulääke ajallaan.
Ylimääräinen sananvaihto on vain haave, hellästi otsaa koettava nätti sairaanhoitaja vain 50-luvun leffojen nostalgiaa..
On helppo moittia hoitsuja ahneiksi, jollei itse ole koskaan joutunut pelkästään heidän hoivansa varaan.
Vuosikausia on puhuttu hoitajapulasta ja kun ei kerran lisää henkilökuntaa ole saatu, on luonnollista että palkan on noustava jos joutuu tekemään töitäkin monen edestä.
Itse olen tehdastyössä ja tienaan vähän, suunnilleen saman verran kuin hoitsut.
Mutta ainakaan minun ei tarvitse stressata muutaman ruuvin ja mutterin takia.
Kouluja en ole käynyt kuin peruskoulun.
Teen usein töitä ihan puolinukuksissa, tai voin jopa tulla krapulassa töihin.
Voin koko päivän mököttää mörtsinä puhumatta kenellekään.
Moinen ei ole mahdollista hoistuille.
Kyllä minä soisin heille tuntuvasti paremman palkan kuin mitä itse saan.
Eikä työn arvostus ja palkka saa olla vain ja ainoastaan siitä kiinni, mitä kouluja on käynyt!
Jos se on ainoa meriitti, niin kohta meillä ei todellakaan ole tasokkaita hoitajia vaan jotain kadulta noukittuja juoppoakkoja joita ei muihinbkaan hommiin ole huolittu huonon koulutuksensa takia.
Jokainen meistä joutuu joskus hoitajien armoille, emme kai halua moista kauhukuvaa tulevaisuudesta?
Sehän on jo alkanut toteutua kun näitä hoitajien väärinkäytöksiä on alkanut tulla ilmi..
Jos puhutaan ahneista työntekijöistä ni ne on paperimiehet ja metallimiehet!!! Näkyy hyvin palkassa!! vielä lyhyt koulutus niillä!
Koulutus muuten sama kuin hoitsuilla keskimäärin:''
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sairaanhoitaja
Eli periaatteessa vain amk. Käsittääkesni osastonhoitajat tms ovat sentään jo nykyään saaneet akateemisen tutkinnon.
http://www.mol.fi/webammatti.cgi?ammattinumero=10315&kieli=00
http://www.kemi.fi/lukio/ammattikorkeat.html
http://www.talouselama.fi/displayCommentList.do?commentId=90251
Ja nyt tehy superin johdattamana ja kokkareitten yllyttämänä ovat ensirivissä ajamassa maata lamaan!
Hoidetaan duunillamme teidänkin liksat.Tuottava duuni pitää sinutkin leivässä!Vaihda alaa jos luulet pärjääväsi metallin puolella.Jos luulet pääseväsi helpommalla käsiksi kunnon liksoihin.Taitaisi jäädä haaveeksi pärjätä urakoissa.Suu suppuun ja takaisin kiltisti siisteihin sisätöihin ettei hipiä kärsi.
Laskeppas kuule oma tuntipalkkasi. Mä olen metallimies ja työkokemusta reilu 10 vuotta. Tuntipalkka 11,05 euroa, eikä mitään lisiä, että revi siitä. Työolosuhteet perseestä, välillä -30 pakkasta ja välillä 50 lämpöä, välillä sataa vettä ja välillä ei, keskimäärin ihan hyvät siis. Kuukasipalkaksi tulee 1782 euroa ja thats it. Vuosiansioksi jos meinaa saada 25000, niin siihen pitää tehdä ylitöitä ja paljon.
Koulutus kesti muuten kolme vuotta ja sitten työttömänä ollessa työkkärin pakkokursseja.
Ja eikös toi metallin sopimus ole tämänhetkisistä heikoin, kun menevät aina sen ekana rustaamaan.
Kannattaisi kyllä miettiä, niin monia kakan jauhajia, jotka vain kiristävät niiden etuja, joilla jo ennestäänkin on vähempi. Esimerkiksi miettiä, sitä, että mihinkä vaikkapa kansanedustaja/ministeri, tai vastaava, tarvitsee huomattavasti isompaa liksaa, kuin nyt vaikkapa sairaitten hoitaja. kouluja, kouluja, entä työkokemus. Entäpä työ, johon ei edes kaikista ole.
lapsikorotuksineen tienaa paremmin kuin peruspalkalla......Lapsiperheelle voi olla rankkaa, että äiti/isi tekee tuplavuoroja, jopa puolivuorokautta..lastenhoidot, oma jaksaminen... ja töitä tehdään jotta ihmisillä olisi helpompi sairastaa ja mahdollisimman hyvä olla...