Mikä teidän miesten mielestä on nalkuttamista? Aina sanotaan, että hyvä nainen on sellainen, joka ei nalkuta.
Onko nalkuttamista se, että esim. kun pyörän kumi on kuukauden rikki ja pyytää lähes päivittäin sen korjaamista? Eihän sitä tarvisi jatkuvasti pyytää, jos toinen sen tekisi.
Tai satoja vastaavia tapauksia. Jos toinen ei millään tee, mitä pyydetään, niin sekö automaattisesti on nalkuttamista?
Jos mies taas vastaavasti pyytää naistaan tekemään jotain ja nainen ei tee sitä, niin sehän ei ole nalkuttamista vaan ihan asiallista huomauttamista tekemättömästä hommasta?
Pliis, kertokaa!
Onko nalkuttamista se, että esim. kun pyörän kumi on kuukauden rikki ja pyytää lähes päivittäin sen korjaamista? Eihän sitä tarvisi jatkuvasti pyytää, jos toinen sen tekisi.
Tai satoja vastaavia tapauksia. Jos toinen ei millään tee, mitä pyydetään, niin sekö automaattisesti on nalkuttamista?
Jos mies taas vastaavasti pyytää naistaan tekemään jotain ja nainen ei tee sitä, niin sehän ei ole nalkuttamista vaan ihan asiallista huomauttamista tekemättömästä hommasta?
Pliis, kertokaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikset itse korjaa sitä pyörän kumia nalkuttamisen sijaan? Paljon enemmän kuluu valittamiseen kuin asioiden tekemiseen.
Mun mielestä ärsyttävintä nalkuttaminen on silloin, jos odottaa toisten tekevät kaiken eikä itse tee muuta kuin jakele tehtäviä ja leiki marttyyria. En väitä että olisit sellainen. Mutta se on ärsyttävää.
Sellaisilla on mun mielestä oikeus nalkuttaa, jotka tekevät enemmän kuin muut. Vaikka ei nalkuttaminen silloinkaan ole paras ratkaisu, ehkä joku rakentava keskustelu olisi paras.
Niin tai jos ei osaa fillarin kumia korjata niin voi pyytää miehen näyttämään että miten se tehdään. Seuraavalla kerralla voikin sen homman hoitaa ilman miehen apua. Sama juttu auton talvirenkaiden vaihtamisessa(yllättävän moni nainen pyytää jonkun miespuolisen kaverin tai oman miehensä tekemään sen). Toisaalta nainen voisi myös neuvoa miestä samaan tapaan esim. ikkunoiden pesussa, pyykinpesussa(yllättävän moni mies ei osaa käyttää pesukonetta, ne symbolit koneen ohjelmista ovat täyttä hepreaa), mattojen pesussa, ruoan tekemisessä, vauvan vaippojen vaihdossa jne.
Tuo pyörän kumi oli vaan esimerkki. Asia voi olla mikä vaan.
Ei mielestäni kaikkea tarvi osata itse tehdä, eikä kaikkeen ole aikaakaan. Eihän miestenkään tarvi.
Yleensä parisuhteessa asiat/hommat automaattisesti hakee paikkansa ja tekijänsä ja jos joku miehelle kuuluva homma ei tule millään tehdyksi, niin miten siitä voi huomauttaa nalkuttamatta? Joka jumalan kerta vietellä ja houkutella mies tekemään se?
Kuulostaa kyllä parisuhteen kannalta ongelmalliselta tuollainen oletus että hommat automaattisesti löytävät tekijänsä, tai joku homma kuuluu miehelle tai naiselle. Ellei erikseen olla suhteessa sovittu mitkä ovat miehen ja mitkä naisen hommia niin tottakai tuollainen asenne johtaa nalkutustilanteisiin!
Parisuhteen ohje numero 1: Älä oleta puolisoltasi mitään ellette ole tarkkaan YHDESSÄ SOPINEET asiasta etukäteen!
saa, miten tilaa. "Korjaisitko kulta pyöränkumin, että pääsen ajelemaan?" ei ole nalkutusta; "Etkö vieläkään ole korjannut kumia?" on sitä. Paras olisi: "Menen korjaamaan pyöränkumia, voisitko vähän auttaa että menee varmasti oikein?"
Rouva Ratikka on luonnonoikku; nalkuttamaton nainen. Asiasta saa ja pitääkin sanoa. Joskus minulla on valikoiva kuulo, jolloin saatan joutua kuuntelemaan moitteet korvat punottaen.
Tämä ei kuitenkaan ole mielestäni nalkuttamista. Nalkuttamista on, kun nainen purkaa omaa pahaa oloaan syyllistäen minut asioista, joihin minulla ei ole osaa eikä arpaa.
Esimerkiksi: Pomo on sanonut töissä rumasti ja koska sille ei uskalla ärähtää, minulta tivataan kotona, enkö taaskaan ole imuroinut. Sellaisesta ei tietenkään ole sovittukaan, mutta täytyy olla joku tekosyy, että kiukkua voi purkaa viattomaan sivulliseen. Tästä minulla on runsaasti kokemusta edellisestä elämästäni.
Tuo on ihan normaalia. Nalkuttaminen kuuluu perinteiseen parisuhteeseen.