Ihannemieheni on yli 190cm. Hoikahko.. Mutta sopivasti lihaksikas ;). Ruskea hiuksinen, sinivihertävänharmaat ja söpöt silmät omaava siisti mies. Ja ehdottoman kaunis hymy mihin ei voi olla vastaamatta hymyllä =).
Luonteeltaan rehellinen, ymmärtäväinen, luotettava, tunteensa esiin tuova, positiivinen, huumorintajuinen, keskustelutaitonen, toisen huomioon ottava hassun hauska mies joka on oma ittensä eikä esitä mitään muuta. Ja tarvittaessa ottaa elämän myös vakavasti.
Pitää omista haaveistaan, ajasta ja harrastuksistaan kiinni, mutta antaa myös mulle omaa aikaa ja vapautta.
Tällainen on osa ihannemiehestäni. Ja omistan tällaisen aarteen jo mitä en koskaan haluaisi menettää :).
Luonteeltaan rehellinen, ymmärtäväinen, luotettava, tunteensa esiin tuova, positiivinen, huumorintajuinen, keskustelutaitonen, toisen huomioon ottava hassun hauska mies joka on oma ittensä eikä esitä mitään muuta. Ja tarvittaessa ottaa elämän myös vakavasti.
Pitää omista haaveistaan, ajasta ja harrastuksistaan kiinni, mutta antaa myös mulle omaa aikaa ja vapautta.
Tällainen on osa ihannemiehestäni. Ja omistan tällaisen aarteen jo mitä en koskaan haluaisi menettää :).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse olen 185cm mies,eli en siltä(kään?) osin täyttäisi kriteereitäsi.
Mutta mahdatko olla itse yli 175cm vai vaaditko sinäkin liikaa,koska tilastojen mukaan Suomessa miehen ja naisen keskipituudessa on n.15cm ero.
No sinun vaatimuksesi eivät ole tässä oleellisia,mutta ylläkuvatun takia minulla on oikeus vaatia n.170cm naista ja sanoa,että 165cm on ehdoton minimi.
Olen tämän sanonutkin niin ulkona kuin netissä,mutta sepäs saa monet lyhyet(
...no itse olen muutamia senttejä päälle 180cm.. Joten kai mulla on oikeus pitkään mieheen?
millään ulkoisella oo mitään merkitystä älkää hölmöjä olko.Minua nuoruudessa on pitkät ja pätkät yrittänny ja vieläkin yrittää.Pituus ja muu sillä ei merkitystä.Bimbojen touhua olla pinnallinen!äo ei näy päälle päin.
Pitkä ja liian pätkä on aika hassu yhdistelmä..miettikääs sängyssä olemista siinnä..
Vielä hassumpi ilmiö on pitkä nainen ja pätkä tai saman pituinen mies:-)))salli mun nauraa sillä..Ihanne olis pitempi mies kuin nainen..
Jenkkien kauniit naiset on pieniä..mutta niiden sulhot aah komeita ja pitkiä.Suomessa niin komeita miehiä ei oo ees luotu.
Taloyhtiössä on tosi pitkä mies jolla on lyhyt nainen. Ja kun ensikerran näin heidät, se näytti kuin isä olisi hipelöinyt kävellessään tytärtään perseestä. Nainen näyttää takaa päin kuin lapselta sen miehen seurassa. Liekö naisella jokin isäkompleksi vai saako mies pienestä naisestaan jotain pedofiilikiksejä.
No, parit aika harvoin itse tietävät, miltä näyttävät muiden silmissä - itseään kun on vaikea katsella.
Mielestäni pituuserolla ei niinkään ole väliä, jos toisesta tosissaan välittää. Eihän pituudelle useinkaan itse voi mitään - ellei nyt ole alkanut kasvuiässä tupakoida.
Itse olen näitä "alle 160 cm"-naisia, joten tässä keskustelussa minulla olisi oikeus n. 175-senttiseen mieheen. Oikeus? Voiko tällaisessa asiassa puhua oikeudesta? Makuja on erilaisia - eikö riitä, että molemmat ovat tyytyväisiä?
Minulle kyllä pituuden suhteen riittää, että mies on minua pidempi. Toisaalta yli 30 sentin pituusero alkaa jo olla liikaa eli 190-senttinen mies tuntuisi vähän turhankin pitkältä. Mutta kuten sanoin, ei sillä sitten loppujen lopuksi ole väliä, vaikka toki kontaktia on helpompi saada, jos se pituusero ei ole niin massiivinen. Siinä mielessä se 15 sentin pituusero kyllä kuulostaa aika houkuttelevalta. Valitettavasti (?) miesten keskipituus on se reilut 180 cm eli joskus valinnanvaraa on siltäkin suunnalta vähän ;D.
Ja sillä miehellä on oltava uintitaitoa - etenkin siirappisissa nesteissä - ettei se huku hunajaasi.
Mielummin kyllä seurustelen itseäni pidemmän miehen kanssa kuin lyhyemmän. Kokemusta nimittäin on suhteesta itseäni lyhyemmän miehen kanssa. Ja siinä suhteessa en todellakaan saanut olla oma itseni. Korkokenkien käyttö jne. oli kielletty. Tosin harvoin sellasia käytän =). Mutta nykyään saan pukeutua kuten haluan eikä korkokengistä ole haittaa. Ehkä mulle jäi siitä suhteesta pieniä traumoja.
Eikä tietenkään voi oikeudesta puhua vaikka niin kirjoitin edellisessä viestissä. Ja se on jokaisen asia minkä mittaisen kanssa seurustelee. Tunteethan loppupeleissä ratkaisee. Mutta toin ilmi oman ihannemieheni. Ja sellaiseen mieheen törmäsin. Toki kukaan ei ole koskaan täydellinen eikä suhde ole aina ruusuilla tanssimista, mutta on osattava nauttia elämän suurista ja pienistä asioista.