matriisinauhan

käyttäminen

Missä tilanteessa hammaslääkäri käyttää matriisinauhaa?Eli onhan se matriisinauha se minkä ne kiristää hampaaseen?

T:pelokas potilas

6

2615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on

      matriisi,joka kiristetään hampaan ympärille, sitä käytetään kun reikää paikataan hammasvälissä.

      Jos matriisia ei käytettäisi paikka valahtaisi väärään paikkaa tai hammasväli olisi täynnä paikka-ainetta eli ei hammasväliä lainkaan ja millä sitten hammasväliäsi puhdistaisit.

    • hammashoitaja

      Silloin kun hammasta paikataaan ja reikä ulottuu hampaan ulkoreunoille saakka. Esim. jos hampaiden välissä on reikä niin tuosta matriisinauhasta tehdään muotti hampaalle aivan samalla tavoin kuin talossa kun valetaan sokkelia siihen tehdään laudoitus. Pelkäätkö sitä ??? Se on pakko kiristää riittävän tiukalle ettei paikka-aine "pursua" väärään paikkaan.
      Ymmärsitkö ? ; ))

      • kirjoittaja

        Ymmärsin ja kiitän vastauksesta. Musta vain tuntuu niin pahalle kun ne änkee vaikka mitä sinne suuhun, tuntuu, että ei henki kulje.


      • Pelkuri myöskin
        kirjoittaja kirjoitti:

        Ymmärsin ja kiitän vastauksesta. Musta vain tuntuu niin pahalle kun ne änkee vaikka mitä sinne suuhun, tuntuu, että ei henki kulje.

        Tiedän, se ei ole kiva vekotin. Jos sua ahistaa ihan kamalasti, niin pyydä ennen sitä toimenpidettä rauhottavaa esilääkitystä, ja jos se ei tunnu riittävän, niin voit ennen toimenpidettä neuvotella esim sedaatiosta (kevyt nukutus, laittavat suoneen rauhottavaa lääkettä) tai ihan kunnon nukutusta.


    • Anonyymi

      Onko kellään käynyt kipeää ikeniin tuo matriisi? Mulla ainakin ien ihan rutussa.
      Taka hammas alhaalta paikattiin.

      • Anonyymi

        On! eilen kävin ja nyt on koko illan ien vuotanut verta pikkasen ja näyttää että olis lähteny vähän nahkaakin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1633
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      655
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      18
      641
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe