Ihannoitko usaa jollain tavalla? Otatko esimerkkiä sieltä? Autoilu,asuminen tai joku muu juttu.... Suomi on euroopan amerikkalaisuuteen taipuvin maa.
Meinaako USA sinulle jotain?
Lehmipoika
221728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Harley-Davidson.
Chevy for ever :)
Kun ajan käyttöautollani eli saksalaisella opelilla, laitan luonnollisesti hakaristin käsivarteen ja teen natsi tervehdyksiä. Aikaisempi käyttö ritsa oli ranskalainen sitikka. Silloin käytin baskeria ja haaveilin eiffel tornista. Onhan tuo nyt sanomattakin selvää.
Meinaa ja paljon. Auton mallia otettu sieltä ja hiukan muutakin. Tallissa roikkuu jenkkilippu aina ja ikuisesti. Pari kertaa käynykkin ihmemaassa ja ei voi kun ihailla paikallista menoo...Niin ystävällisistä että.
tulee ikää lisää, sitä vastenmielisemmäksi jenkkilä tulee - ehkä sitä näin vähän vanhempana osaa arvostaa asioita ja elämää vähän eri perusteilla.
ps. olen kyllä siellä muutaman kerran käynytkin, mutta näillä nykyisillä matkustussäännöillä tuskin enää menen.
Well, ilman muuta. Yli kymmen vuotta ajellut Amerikkalaisella nyt Cadillac. Olen käynyt muutaman kerran. Hienoja sivistyneitä ja ystävällisiä ihmisiä.
Mitä enemmän ikää tulee, sitä enemmän arvostan tuota ihmisen vapautta ajatella ja elää itsenäisesti. Huoneeni seinällä on Tähtilippu.
Haaveena ajella joskus rannikolta rannikolle, mutta taitaa tuo ikä olla pian esteenä.
Voisihan sitä muuttaa alkutalveksi Floridaan.
Maailmanpoliisina toimineet kohtuullisesti, mikä valtio tai yhteisö olisi toiminut paremmin?
Minullekin jäi päällimmäisenä mieleen just tuo ystävällisyys. Siihen kiinnitti huomion kaupassa,liikenteessä ja vaikka uimarannalla. Naapuruus suhteetkin aivan eri tasolla kuin suomessa. Siellä tutustutaan naapureihin ,mut kuitenkin kunnioitetaan toisen yksityisyyttä.
Mahtava maa matkailla ja elää....
man !
Siellä saa elää ja ajatella vapaasti vain jos tekee sen hallituksen määräämän linjan mukaan. Muussa tapauksessa poliisit potkivat hampaat kurkkuun.
usassa on vapautta vain sillä jolla on rahaa - jos ei ole massia, niin et ole mitään eikä sinulla ole mitään oikeuksia.
Ne joilla on massia asuvat piikkilanka-aitojen takana esikaupunkialueella ja ne joilla ei, sillan alla
Kerroppas vielä hieman lisää.
Mitä sen persaukisen sitten pitäis olla?
Mitä oikeuksia sillä persaukisella pitäisi olla?
Täällä keskisuomessa toisten rahoilla elävällä ei ainakaan ole mitään nostoa.
Onko kenties jossain muualla maailmassa?
Nimim. Antikommunisti.
Miksi väität kaikkien eri mieltä kanssasi olevan kommunisteja?
Lainaus edelliseltä kirjoittajalta: "Mitä oikeuksia sillä persaukisella pitäisi olla? "
Aika hyvin on mennyt oppi perille !
Vastasit minun kysymykseeni/kommenttiini, mutta oliko sinulla tarkoitus vastata johonkin muuhun viestiin, sillä minä en viestissäni väittänyt kenenkään olevan kommunisti.
Mihin asiaan minulla on se yksipuolinen näkökanta?
Itseäni nimitin "antikommunistiksi" ja jos siihen joku älähtää, niin on todennäköisesti se kommunisti.
Turistina vieraillu usassa kanssa. Siellä näkee paljon röttelöitä ja kerjäläisiä jotka eivät välttämättä oli juoppoja vaaan syystä tai toisesta ilman asuntoo.Valtio ei huolehdi niistä. Suomessa taas hoidetaan liiankin kanssa.
Siellä kuitenkin perustarpeet muuten halpoja ja vähän verotettuna. Esim ruoka,bensa,autot ja vaatteet halpoja. Sanoisin et tosi köyhällä huonot oltavat mut sellasella perusduunarilla menee ok.Rikkailla makeesti.... Ihmiset tuntuivat olevan iloisia kuitenin.
Tarkoitin sitä että en hyväksy sitä että kaikki eri mieltä olevat ovat automaattisesti kommunisteja tai homoja.
Terv. Antifasisti
että amerikalla on jonkinlainen "oikeus" toimia sellasena maailmanpoliisina? jos heiltä iteltään loppuu öljyt, mikä oikeus heillä on mennä vaikka irakiin varastamaan heidän öljyt? ne niitten öljyjä, jos ne ei niitä tarvii, se on heidän asia. ei kuulu tippaakaan usa:lle. olkoot ilman ja menkööt vaikka kävellen.
rehellinen mielipide/filosofia usa:sta on että se on maana kaikista suurin todiste tällaisesta "unelma-maailman" rakentamisesta. alusta lähtien suunniteltu maaksi jossa eläminen voisi olla jotain unelmaa. oma näkemys on että kyseessä on vain historian suurin kupla. on vain ajan kysymys milloin tuo puhkeaa. mutta mitään tulevaisuutta tollasella maalla ei voi olla. silkka mahdottomuus. eihän niillä ole edes kulttuuria. koko heidän touhu perustuu vain 100% rosvoukselle alusta lähtien. varastettiin inkkareilta maat ja alettiin ite elämään kuin sikalauma. kaikkien ahneiden maa.
Kuules nyt kommari. Taidat homokin olla.
Tekis mieli antaa sunlaisille suunsoittajille porukalla Tony Moran kärkeä ja muiluttaa Vanin kontissa Vaalimaalta ihanneyhteiskuntaas.
koska en oikeestaan piittaa mistään katsomuksista. kommarit on ihan yhtä tekopyhää jengiä kuin jenkitkin. ihmisellä on omat aivot sitä varten että voi itse määritellä miten asiat on. niin minä ainakin teen. sinä oot sellanen joku jenkki-ihailija joka ei kestä totuutta. tyyppinä aika mitätön poloinen. ihailet amerikan nk. vapautta mutta sä et oo ollenkaan vapaa. oot vaan sellanen ns. 1% isosta lammaslaumasta. mä oon taas yksilö joka elää täysin itselleen, luo itse omat katsomuksensa mutta samalla kunnioittaa aidosti kaikkia muitakin ihmisiä.
Kuule älä sää tuu tänne poskeas soittamaan. Mistä niiden 18 litraa satasella kuluttavien '07 Mersujen bensat revitään. Saatana, mene sinne venäjälle!
Jaa kukas niin väittää varmaan elokuvia oot kahtonu vähä liikaa..