Päiväkodin lähihoitajan liittovalinta?

Nyt viimeinkin olen päättänyt liittyä johonkin liitton...mutta mihin?

Olen pyöritellyt mielessä Superia ja Tehyä,mutta onko mitään liittoa joka olisi hyvä nimenomaan päivähoitoalalla työskentelville lähihoijille? Ja tietääkseni mainitsemani liitot ovat enimmäkseen sairaanhoitajien ym. kansoittamia?!

Kiitos avustanne :)
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

JHL eli Julkisten ja hyvinvointialojen liitto, on kunnalla työskenteleviä varten.

Äänestä

itsellä ei ollut kumpikaan noista ,
nimeä en kerro, mutta kun jäin työttömäksi..lähetin hakemuksen 3viikon kuluttua työttömäksi jäätyäni maanant.heti ja keskiv .rahat oli laitettu maksuun jo, ihan iloinen asia kun nopea liitto kerrankin.
Muistan kun olin metallissa odotteliko maksatusta kuukausia.Liitolla saattaa olla merkitystä työtaisteluissa jne,otappa selvää asioista oikeasti ihan vaikka soittamalla liittoihin ja kysele.

Äänestä
  • sitten vasta....itte olen tehyssä,ihan sama kai tuo on,missä sen maksunsa maksaa,samat edut kaikilla,sama kalenteri jouluna, eriväriset kannet vaan!

    Äänestä

Mun mielestäni liiton valinnassa kannattaa miettiä hyvin tarkkaan, mitä ne tärkeät asiat ovat. Moni ajattelee vaan, että "Ihan sama, kunhan saa ansiosidonnaiset jos joutuu työttömäksi." Homma muuttuukin aika erilaiseksi, jos tulee jotain ongelmaa työpaikalla, esim. tulee väärin kohdelluksi työnantajan puolelta tai tulee jotain työtehtäviin tai työsuhteen ehtoihin liittyvää erimielisyyttä. Kannattaa muistaa, että liiton palvelut, kuten esim. luottamusmiehen apu ja tuki riitatilanteissa, kuuluvat vain sen liiton jäsenille, joita luottamusmies edustaa. Lisäksi, jos kuulut muuhun liittoon, kuin minkä työehtosopimusta työpaikallasi noudatetaan, työnantajan ei tarvitse puhua tämän muun liiton edustajien kanssa yhtään mitään eikä esim. tarvitse päästää heitä paikalle, jos joudut keskustelemaan asioista työnantajasi kanssa esim. silloin kun ihmisiä irtisanotaan tai lomautetaan. Mun mielipide on se, että kannattaa kuulua siihen liittoon, minkä liiton työehtosopoimusta työpaikalla noudatetaan juuri sinun työtehtävissä toimivien henkilöiden kohdalla. Ja se asia selviää hyvin nopeasti luottamusmiehiltä kysymällä. Jos sellaisia ei ole tai he eivät tiedä, niin työnantajaltakin sen voi kysyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohdintaa... kirjoitti:

Nyt viimeinkin olen päättänyt liittyä johonkin liitton...mutta mihin?

Olen pyöritellyt mielessä Superia ja Tehyä,mutta onko mitään liittoa joka olisi hyvä nimenomaan päivähoitoalalla työskentelville lähihoijille? Ja tietääkseni mainitsemani liitot ovat enimmäkseen sairaanhoitajien ym. kansoittamia?!

Kiitos avustanne :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu