ulkonäkö vs. sisäinen komeus

Mies on kaikkea sitä mitä mieheltä haluan ja kiinnostunut minusta. Ulkonäössä/ulkoisessa olemuksessa olisi mielestäni paljon korjattavaa kuten pukeutuminen. Olen aina korostanut liikaa ulkonäköä ja päättänyt antaa tälle miehelle mahdollisuuden. Voiko olla että pystyn katsomaan läpi sormien nämä vajavaisuudet jos annan mahdollisuuden ja tutustun häneen paremmin. Tokihan esim. pukeutumiseen voi vaikuttaa ja painoakin tiputtaa ,kukaanhan ei ole täydellinen
91268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Annoin tälle "kultaisen luonteen" omaavalle miehelle mahdollisuuden. Yhdessä on oltu 3 vuotta. Inhottaa korjata hänen jälkiään jatkuvasti: HAisevat sukat sohvalla, roskiin menevät makkarankuoret ym. tiskipöydällä. Lisäksi voi laittaa risan puseron vieraisille mentäessä päälle. Ei harjaa usein hampaitaan, henki haisee, llhava, nukkuu kaiket vapaa-ajat, deodoranttiakaan ei käytä ja haisee välillä, että yök vaan.

Mutta se luonne!!! saa nähdä kauanko jaksan em. asioita. Toisaalta aina sitten mietin sitä edellistä komistusta, jonka luonne petollinen ja pettävä, kavala. Ja päädyn tähän nykyiseen - kaikesta huolimatta. Täydellinen en ole minäkään.

Äänestä
  • jos olisit valinnut kultaisen noutajan kultaisen luonteen sijasta.

    Äänestä

sytyttänyt. Pukeutuminen on huonoa,hän luuli, että hänen nuoruudessaan käyttämät vaatteet ovat vielä ok, röyhtäili syödessä jne. Sängyssä iljetti hänen huono ihonsa. Yritin ja yritin rakastua tai ihastua, mutta ei. Sanoin vaan suoraan ettei kiinnosta,enkä puhunut ulkonäkö ym. asioista. Ehkä olen pinnallinen, muutenki ärsytti, että toinen roikkuu, vaikka sanot suoraan, ettei tuu mitään.

Äänestä
  • mä en usko, että tämä mies olisi toivoton tapaus noiden puutteiden vuoksi. Joistakin asioista olen sanonut suoraan ja saanut vastauksen ettei ole juuri niitä miettinyt koska ollut yksin ja voisi asioille tehdä jotain. Tämä osaa kyllä käyttäytyä ja hoitaa oman taloutensa. Ja puhuu ja pussaa :)

    Äänestä

  • justiina kirjoitti:

    mä en usko, että tämä mies olisi toivoton tapaus noiden puutteiden vuoksi. Joistakin asioista olen sanonut suoraan ja saanut vastauksen ettei ole juuri niitä miettinyt koska ollut yksin ja voisi asioille tehdä jotain. Tämä osaa kyllä käyttäytyä ja hoitaa oman taloutensa. Ja puhuu ja pussaa :)

    jatkaisi suhdetta "kultaisen luonteen" takia. Kyllä miehessä pitää olla muutakin, en mä ainakaan ottaisi tollaista tapausta asumaan kanssani!

    Äänestä

  • justiina kirjoitti:

    mä en usko, että tämä mies olisi toivoton tapaus noiden puutteiden vuoksi. Joistakin asioista olen sanonut suoraan ja saanut vastauksen ettei ole juuri niitä miettinyt koska ollut yksin ja voisi asioille tehdä jotain. Tämä osaa kyllä käyttäytyä ja hoitaa oman taloutensa. Ja puhuu ja pussaa :)

    Mulla on samanlainen tilanne ja yhdessä ollaan oltu nyt kolme vuotta. Mieheni todellakin myös puhuu ja pussaa. Olen sen vain päättänyt että sisältö on tärkein. Ulkonäköseikkoja saa helposti muokattua, mutta luonne on ja pysyy. Uusia vaatteita voi ostaa yhdessä, hygieniajutuista voi huomauttaa kiltisti jne. Se on tärkeintä, mikä on fiilis silloin kun valot on sammutettu ja ollaan sylikkäin. Jos se tuntuu maailman parhaalta paikalta, silloin ei kannata lähteä.

    Äänestä

Itse sanoisin että kannattaa odottaa sitä ihmistä jonka kanssa on aivan varma, tai joka on itselle aivan täydellinen. Jos noista kahdesta pitäisi valita niin luonteen huonoutta en hyväksy. Toisaalta tähän ikään mennessä on tajunnut että ei olisi ollut mikään pakko hyväksyä yhtään ketään, yksinkin varmaan pärjäisi. Kyllä se hieman suhteen tasapainoa tuppaa horjuttamaan jos joutuu aikuista ihmistä opastamaan vaikkapa normaaleissa hygienianhoidollisissa asioissa. Vaikka kyse on "vain" pukeutumisesta ja lihavuudesta niin kannattaa ottaa huomioon sekin vaihtoehto ettei kaverisi välttämättä innostu koskaan tekemään asialle yhtään mitään. Paljonko voit aikuista ihmistä kaitseakaan? Ja tuleeko sinusta sitten nalkuttava äiti miehellesi enemmän kuin puoliso? Muuttumisen varaan ei kannata mitään koskaan laskea, eli kannattaa todella miettiä onko valmis rakastamaan häntä aivan juuri sellaisena kuin hän on. Tai vielä "pahempana" jos elinikäisistä sitoumuksista puhutaan. Monenlaista aikaahan voi vielä olla edessä elämässä. Jos ei, niin mielestäni olisi parasta olla yrittämättäkään.

Äänestä

"esim. pukeutumiseen voi vaikuttaa ja painoakin tiputtaa".

Jos jo nyt mietit, että pienellä muokkauksella siitä sais aika sopivan... (ei siltikään täydellisen, mutta ihan ok) niin unohda koko juttu. Miehen pitäisi kelvata sellaisena kun nyt on. On eri asia, jos mies itse haluaa pudottaa painoaan ja vaihtaa pukeutumistyyliä, kun että sinä haluat muuttaa miestä. Ja mitä sitten jos mies ei haluakaan muuttua sinun mieleiseksi? Vaan pitää vaatetyylistään ja ulkonäöstään?

Äänestä

Hah, siis mitä me olemme siltä näytämme. Elikkä mikä on meidän mielenvireys se näkyy ulkoisessaolemuksessa! Elikkä jos ei vaatteita olipa mitkä tahansa päällä niin ei osaa kantaa oikein niin anna olla se "ukko" ressu ei se ole sun. Sä joudut olemaan sen äiti ennenpitkää.! Muuten on sellaisia miehiä paljon liikenteessä. Suomalaiset miehet muuten ovat sellaisia suurimmaksi osakasi, siksi kait ne kaihtaa naisia joilla on jo hieman "otsaa" katsoa mitä haluaa! Voi sanoa kiitos Ei! On kiva vaikka lentää pois jonnekkin ja viettää sen ajan seurassa paremmassa...! Täydellisyys ei pääasia, vaan kokonaisuus ja luonnolisuus, niitäkin on muuten SUOMESSA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


justiina kirjoitti:

Mies on kaikkea sitä mitä mieheltä haluan ja kiinnostunut minusta. Ulkonäössä/ulkoisessa olemuksessa olisi mielestäni paljon korjattavaa kuten pukeutuminen. Olen aina korostanut liikaa ulkonäköä ja päättänyt antaa tälle miehelle mahdollisuuden. Voiko olla että pystyn katsomaan läpi sormien nämä vajavaisuudet jos annan mahdollisuuden ja tutustun häneen paremmin. Tokihan esim. pukeutumiseen voi vaikuttaa ja painoakin tiputtaa ,kukaanhan ei ole täydellinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu