mirtatsapiini/remeron ja säpsähtely

Hei onko teillä muilla tullut mirtatsapiinista tai remeronista säpsähtelyä/kouristuksia. Lääketieteellseltä nimeltään kohtauksittainen konvulsio, jota kuvaillaan näin: lihasten laaja lyhytkestoinen kouristus tai kohtaussarja? Ihmettelin, mistä niitä tulee, mutta sitten luin mirtatsapiinista lisää netistä ja huomasin sen kuuluvan haittavaikutuksiin. Onko teille muille tullut tuollaista? ja lopetitteko lääkkeen käytön kun sitä ilmeni?
2798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulle on tullut säpsähtelyä ja lihasten nykimistä Cipralexin, Sepramin ja Efexorin kanssa. Remeronia en ole kokeillut, joten siitä en osaa sanoa. Luin kanssa että sellaista sivuvaikutusta voi tulla. Minulle sitä tapahtuu varsinkin kun on makuuasennossa.

Äänestä

Minulle on tullut nyt kaksi kertaa. On myös epilepsia johon trileptal lääkitys. Mittazapin 15mg unettomuuteen silloin tällöin 1/4pilleriä. Kun on käyttänyt useammaan (n.5) iltaa peräkkäin niin on tullut nukkumaanmennessä. Kun maannut sängyssä väsyneenä ja odotellut unta niin yhtäkkiä supernopeita säpsähdyksiä, tuntuu ”kihelmöintiä” käsissä, jaloissa ja rinnassa ja säpsähdän pois nukkumaasennosta. Kestää 1-2 sekkaa mutta pelästyttää ja tulee uudestaan kun sulkee silmät ja koittaa nukkua. Aika uusi lääke mulle, en siis satavarma tietenkään johtuuko ees siitä mut niin luulen. Ei uskalla yrottää nukkua vaan tekee mieli touhuta muuta kun pelottavia nuo kouristus säpsähdykset eikä tiedä mikä juttu. Varmaan pakko koittaa lopettaa käyttö. Aloituksesta näköjään 15 vuotta🤣 mut Aattelin kuitenkin vastata jos joku nykypäivänä ettii vastausta ja löytää tän ketjun, vähänniinkun mä nyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko muilla kirjoitti:

Hei onko teillä muilla tullut mirtatsapiinista tai remeronista säpsähtelyä/kouristuksia. Lääketieteellseltä nimeltään kohtauksittainen konvulsio, jota kuvaillaan näin: lihasten laaja lyhytkestoinen kouristus tai kohtaussarja? Ihmettelin, mistä niitä tulee, mutta sitten luin mirtatsapiinista lisää netistä ja huomasin sen kuuluvan haittavaikutuksiin. Onko teille muille tullut tuollaista? ja lopetitteko lääkkeen käytön kun sitä ilmeni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu