En ymmärrä miten ihmiset jaksavat vaahdota näistä yleiskorotuksista - eiväthän ne ole kuin muutamasta kympistä reiluun sataseen surimmalla osalla palkansaajista!
Itse olen käynyt palkkaneuvottelut pomon kanssa ja palkka on noussut jo 1 340 €/kk aloituspalkasta. Tässä ei paljoa yleiskorotukset paina.
Nimim. "Se on itsestä kiinni"
Yleiskorotuksilla ei ole merkitystä
6
789
Vastaukset
Julkisella puolella palkka määräytyy työehtosopimuksen taulukon mukaan siten tietysti, että koulutus ja kokemus vaikuttaa palkkaa nostavasti. Mutta oma palkankorotuspyyntö ei monestikaan tuo tulosta, eikä ole aina edes mahdollista. Siten yleiskorotuksilla on merkitystä, jotta palkan ostovoima säilyy.
- teknikko hr
Joo oletko myynyt ylityöt noin vähällä?
kello tulee 16, insinööri painaa ja painaa...- Nuori insinööri..
Ylityökorvaukset tulevat 50- ja 100-prosenttisina TES:n mukaisesti. Samoin päivärahat ja ateriakorvaukset. Matkustusajaltakin liksa juoksee.
Tyypillinen pitkäksi venähtänyt päivä lihottaa pussia n. 300 - 700 € peruspalkan päälle. Osa tästä verottomia kilometrikorvauksia ja päivärahaa. Tekee ihan mukavasti kuukaudessa, mutta enpä noita ylitöita jaksa paljoa tehdä. - teknikko hr
Nuori insinööri.. kirjoitti:
Ylityökorvaukset tulevat 50- ja 100-prosenttisina TES:n mukaisesti. Samoin päivärahat ja ateriakorvaukset. Matkustusajaltakin liksa juoksee.
Tyypillinen pitkäksi venähtänyt päivä lihottaa pussia n. 300 - 700 € peruspalkan päälle. Osa tästä verottomia kilometrikorvauksia ja päivärahaa. Tekee ihan mukavasti kuukaudessa, mutta enpä noita ylitöita jaksa paljoa tehdä.toimihenkilö, teet teknikkotason hommia. No pian kuitenkin saat "ylennyksen", myyt ylityösi pois esim 10% kk ansion päälle, niin on käynyt monelle, sinusta tulee "ylmepi" toimihenkilö,
Voi vitsi kun kivaa. Saadaan kiva titteli mutta vuosipalkkaa vähemmän.
Meillä insinöörit painaa pitkää päivää, hommia ja projekteja tulee saada tehtyä, liukuvalla työajalla. Mutta ongelma on siinä että liukumaa ei saa otettua vapaana, johtaja ei suostu. Olisi kiva jos siinä tilanteessa olevat "ylemmät" panisivat kunnolla hanttiin, mutta sitä ollaan "niin firman miehiä". - Nuori insinööri..
teknikko hr kirjoitti:
toimihenkilö, teet teknikkotason hommia. No pian kuitenkin saat "ylennyksen", myyt ylityösi pois esim 10% kk ansion päälle, niin on käynyt monelle, sinusta tulee "ylmepi" toimihenkilö,
Voi vitsi kun kivaa. Saadaan kiva titteli mutta vuosipalkkaa vähemmän.
Meillä insinöörit painaa pitkää päivää, hommia ja projekteja tulee saada tehtyä, liukuvalla työajalla. Mutta ongelma on siinä että liukumaa ei saa otettua vapaana, johtaja ei suostu. Olisi kiva jos siinä tilanteessa olevat "ylemmät" panisivat kunnolla hanttiin, mutta sitä ollaan "niin firman miehiä".Niin eiköhän jo järki sanoisi, että tilalleni kannattaa rekrytoida muutaman kiloeuron halvempi kaveri! :D
- Nuori inssi
saat lisää liksaa. Insinöörin alkupalkka huono, mutta noin vuoden työkokemuksella olet "kuumaa" tavaraa työmarkkinoilla ja palkkaa voit nostattaa heti 1000-1500€/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476