En ymmärrä miten ihmiset jaksavat vaahdota näistä yleiskorotuksista - eiväthän ne ole kuin muutamasta kympistä reiluun sataseen surimmalla osalla palkansaajista!
Itse olen käynyt palkkaneuvottelut pomon kanssa ja palkka on noussut jo 1 340 €/kk aloituspalkasta. Tässä ei paljoa yleiskorotukset paina.
Nimim. "Se on itsestä kiinni"
Yleiskorotuksilla ei ole merkitystä
6
804
Vastaukset
Julkisella puolella palkka määräytyy työehtosopimuksen taulukon mukaan siten tietysti, että koulutus ja kokemus vaikuttaa palkkaa nostavasti. Mutta oma palkankorotuspyyntö ei monestikaan tuo tulosta, eikä ole aina edes mahdollista. Siten yleiskorotuksilla on merkitystä, jotta palkan ostovoima säilyy.
- teknikko hr
Joo oletko myynyt ylityöt noin vähällä?
kello tulee 16, insinööri painaa ja painaa...- Nuori insinööri..
Ylityökorvaukset tulevat 50- ja 100-prosenttisina TES:n mukaisesti. Samoin päivärahat ja ateriakorvaukset. Matkustusajaltakin liksa juoksee.
Tyypillinen pitkäksi venähtänyt päivä lihottaa pussia n. 300 - 700 € peruspalkan päälle. Osa tästä verottomia kilometrikorvauksia ja päivärahaa. Tekee ihan mukavasti kuukaudessa, mutta enpä noita ylitöita jaksa paljoa tehdä. - teknikko hr
Nuori insinööri.. kirjoitti:
Ylityökorvaukset tulevat 50- ja 100-prosenttisina TES:n mukaisesti. Samoin päivärahat ja ateriakorvaukset. Matkustusajaltakin liksa juoksee.
Tyypillinen pitkäksi venähtänyt päivä lihottaa pussia n. 300 - 700 € peruspalkan päälle. Osa tästä verottomia kilometrikorvauksia ja päivärahaa. Tekee ihan mukavasti kuukaudessa, mutta enpä noita ylitöita jaksa paljoa tehdä.toimihenkilö, teet teknikkotason hommia. No pian kuitenkin saat "ylennyksen", myyt ylityösi pois esim 10% kk ansion päälle, niin on käynyt monelle, sinusta tulee "ylmepi" toimihenkilö,
Voi vitsi kun kivaa. Saadaan kiva titteli mutta vuosipalkkaa vähemmän.
Meillä insinöörit painaa pitkää päivää, hommia ja projekteja tulee saada tehtyä, liukuvalla työajalla. Mutta ongelma on siinä että liukumaa ei saa otettua vapaana, johtaja ei suostu. Olisi kiva jos siinä tilanteessa olevat "ylemmät" panisivat kunnolla hanttiin, mutta sitä ollaan "niin firman miehiä". - Nuori insinööri..
teknikko hr kirjoitti:
toimihenkilö, teet teknikkotason hommia. No pian kuitenkin saat "ylennyksen", myyt ylityösi pois esim 10% kk ansion päälle, niin on käynyt monelle, sinusta tulee "ylmepi" toimihenkilö,
Voi vitsi kun kivaa. Saadaan kiva titteli mutta vuosipalkkaa vähemmän.
Meillä insinöörit painaa pitkää päivää, hommia ja projekteja tulee saada tehtyä, liukuvalla työajalla. Mutta ongelma on siinä että liukumaa ei saa otettua vapaana, johtaja ei suostu. Olisi kiva jos siinä tilanteessa olevat "ylemmät" panisivat kunnolla hanttiin, mutta sitä ollaan "niin firman miehiä".Niin eiköhän jo järki sanoisi, että tilalleni kannattaa rekrytoida muutaman kiloeuron halvempi kaveri! :D
- Nuori inssi
saat lisää liksaa. Insinöörin alkupalkka huono, mutta noin vuoden työkokemuksella olet "kuumaa" tavaraa työmarkkinoilla ja palkkaa voit nostattaa heti 1000-1500€/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh443013Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632366Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit572196- 922041
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411834Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö651474Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291427Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1691390Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891375Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781325