Luin noista alemmista keskusteluista että keho tarvitsee laihtuessaan rasvaa ja proteiinia. Mitä ihmettä teen kun en tykkää mistään leikkeleistä yhtään? Miten saan tarpeeksi proteiinia???? Painan 100kg Entäs pähkinät? Riittääkö kourallinen maapähkinöitä päivässä?
Käääk!
Aapuuva :(
2270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos ei niistä pidä. Pääasia että syöt riittävästi jotain proteiinipitoista (liha, kala, kananmuna, palkokasvit, juusto, soija) päivässä. Siinä toisessa keskustelussa oli kysymys siitä, että kysyjä ei tiennyt voiko leikkeleitä syödä, ja piti esimerkiksi kinkkua lihottavana ja ravaisena. Siksi siinä korostettiin, että leikkeleitä voi syödä. Mutta saman proteiinin saat monesta muustakin siis. Rasvaa ja proteiinia todella tarvitaan, mutta sillä ei ole paljoa merkitystä mistä aineksista proteiinit saa.
proteiinin saantia esim. raejuustolla, siinä on hyvin protskuja. Joskus teen munakkaan, johon tulee 1 kokonainen muna, 3 valkuaista, raejuustoa 100g sekä erilaisia kasviksia.
Raejuustoa voi syödä kaurapuuron, marjojen ja sokerittoman mehukeiton kanssa. Kaikki yhdessä tai erikseen pelkän raejuuston kanssa. :) On yllättävän hyvää!