Tervehdys kaikki lasten musiikista tietäväiset..
Teemme lopputyötä lasten musiikkiin liittyen ja kaipaisimme ideoita muutamiin aihepiireihin liittyviin lauluhin..
Elikkäs laitelkaa laulujen nimiä, jos tiedätte sopivia..
Elikkäs syömiseen ja ruokaan liittyviä lauluja, leikkimiseen liittyviä lauluja ja nukkumiseen liittyviä lauluja?
Kiitos kaikille avusta jo etukäteen..
Teemme lopputyötä lasten musiikkiin liittyen ja kaipaisimme ideoita muutamiin aihepiireihin liittyviin lauluhin..
Elikkäs laitelkaa laulujen nimiä, jos tiedätte sopivia..
Elikkäs syömiseen ja ruokaan liittyviä lauluja, leikkimiseen liittyviä lauluja ja nukkumiseen liittyviä lauluja?
Kiitos kaikille avusta jo etukäteen..
Vastaukset 7
Vanhimmat
tulee mieleen pari syömiseen liittyvää laulua: Popsi popsi porkkanaa, Peruna on pyöreä.
Leikkilaulujahan on vaikka kuinka paljon olemassa, varmaan ihan jokaiseen aihepiiriin sopivia.
syömiseen: popsi, popsi porkkanaa, Leipuri hiiva
nukkumiseen: sininen uni
leikkimiseen: huuga guuga monet esim.fröbelin palikoiden kappaleet.
Oliko ajatuksena se, että todella haluatte todella leikkimisestä kertovia lauluja, eikä niinkään leikkilauluja ja samoin nukkumiseen liittyviä lauluja eikä niinkään kehtolauluja? Leikkilaulujahan löytyy kymmenittäin ellei sadoittain: hämä hämähäkki; kas, metsämökin ikkuna, hirsilaulu, viis pientä ankkaa, elefanttimarssi jne.
Yritin kerätä joitain lauluja muistin sopukoista, joissa em. otetaan huomioon.
Syömisestä ja ruoasta:
Äiti leipoo hymyellen
Aatsi poppaa, pojat keitti soppaa
Putte-possun nimipäivät
Kissa Kehrääväinen
Uni ja nukkumisesta:
Uni kysyy uunin päältä
Aa tuuti lasta (kehtolaulu enemmin)
Unilintu
Joutuin vain nyt nukkumatin luo
Karhu nukkuu
Levolle laskeun, Luojani
Nuku, nuku nurmilintu
Pieni tytön tylleröinen
Nuku, nuku lapsi
Peikkoäidin kehtolaulu
Tuu tuu tupakkarulla (kehtolaulu enemmin)
Levon hetki nyt lyö
Tarkoituksemme on kerätä enemmän syömisestä, nukkumisesta, leikkimisestä yms. lasten arkipäivään liittyvistä tapahtumista kertovia lauluja..Näistä kokoamme sitten kokonaisuuden..
ihan itse hakea lauluja laulukirjoista?
Kirjastossa on paljon... esim ritva Ollaranta on tehnyt paljon pienten lasten musiikin kirjoja, joissa on em.arkipuuhiin liittyviä pieniä lauluja. Myös vauojen laulun aika kirjassa on. Isopien lauluja (enemmän sanoja, kertovampia) löytyy kaikista lastenlaulukirjoista, joten etsimään vaan. ei se kovin vaikeata ole.
Olemme kyllä itsekin etsineet lauluja eri kirjoista, joten emme pelkätään toisten tiedoilla ole!
No ainakin nukkumiseen liittyviä on monia
1.Sininen uni
2.Nuku pikkumies
Leikkimiseen liittyviä
1.Prinsessa Ruusu
2.Keijuina Keikumme
3.Autolla ajetaan varo varo vasti