Pysyykö teillä mineraalimeikki hyvänä koko
päivän? Mulla tahtoo hävitä pohja,
luomivärit ja poskipuna haalistuu olemattomiin.
Olen opetellut käyttämään vain vähän
kosteusvoidetta ja senkin painelen jonkin ajan
kuluttua kasvopaperiin.
Kai minulla on sitten niin rasvainen ihotyyppi,
ettei ne ole minun juttu...
päivän? Mulla tahtoo hävitä pohja,
luomivärit ja poskipuna haalistuu olemattomiin.
Olen opetellut käyttämään vain vähän
kosteusvoidetta ja senkin painelen jonkin ajan
kuluttua kasvopaperiin.
Kai minulla on sitten niin rasvainen ihotyyppi,
ettei ne ole minun juttu...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meikkien kestävyyteen vaikuttaa se kuinka paljon meikit sisältävät pigmenttiä (eli mitä enemmän on sen paremmin pysyy). Eri merkeillä on siis eroja tämänkin suhteen.
jotenkin purkkeihin, että
paljonko niissä on pigmenttejä?
Vai onko vaan ostettava ja kokeiltava kaikkia...
Moi,
mulla pysyy kyllä mineraalimeikit hyvänä koko päivän, ainoastaan kun iho vähän kiiltää käytän kasvopaperia, mutta muuten ei tarvitse korjailla. Käytän Everyday Mineralsin tuotteita, ja kosteusvoiteena Biothermin Hydra Detoxia kuivalle iholle (eli aika tuhti voide eikä haittaa mitään). Minulla on pintakuiva mutta rasvoittuva iho.
Mineraalimeikit kuulostaa jännältä, minkälaisia ne sitten käytössä on? Onko se jotain puuterimaista juttua? En oo tutustunut :D
Ihoni on vähän punoittava ja haluaisin kyllä sen piiloon, mutta olen käyttänyt tähän asti peitevoidetta (en meikkivoidetta ollenkaan). Peittääkö mineraalimeikit ja passaako ne myös 19-vuotiaan iholle? :) Mitään pakkelia en halua käyttää :D
semmoisessa paikassa, missä myydään oikeita mineraalipuutereita, niinkuin kosmetologi. Minä kävin etsimässä sopivaa väriä ja minulle kyllä testattiin ihan ylimääräisestikkin, elikkä olin hakemassa sopivan väristä meikkipuuteria ja sain naamaani myös luomivärit ym.
omaan myös rasvoittuvan ihon..kannattaisi kokeilla sitä,hintakaan ei huimaa,noin 13 euroa iso purkki..