AUTOKAUPAN ROMAHDUS
syyskuussa -16,30 %
363277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nyt rupeaa autoverospekulointi vaikuttamaan myyntiin. Toivottavasti myynti laskee edelleen, että saadaan päättäjiin vauhtia!
Näkyvät olevan nuija ja tosinuija vauhdissa. Ei kukan muu voi olla niin tyhmä, että kuvittelee autokaupan laskun innostavan hallitusta toimiin autokaupan lisäämiseksi esimerkiksi verohelpotuksin.
Mitä vähemmän uusia autoja myydään ( ja samaan aikaan vanhoja poistuu romuttamoihin) sitä vähäisemmäksi käy autojen määrä.
Valtiovalta voi ylpeillä voidessaan osoittaa että Suomessa on ryhdytty totisiin toimiin liikenteen päästöjen vähentämisessä supistamalla autokantaa.
Yhä useampi joutuu siirtymään joukkoliikenteen tarjoamien palveluitten käyttäjäksi.
Noin se menee.
Ja se on fakta. Vain nuija tai vielä nuijempi voi kuvitella että valtiovallan tavoitteena olisi autokannan kasvu, tai edes autokannan säilyttäminen nykyisellään.
Ja koska tällä palstalla on moneen kertaan todistettu etei autovero tuota valtiolle mitään ( nimimerkki KPy) niin ei motiivia siitäkään löydy.
Olipa taas niin älytön kommentti vailla mitään faktaa. Suomessa autokannan ikä on kasvanut, mutta autokanta on pysynyt aikalailla samoissa. Jatkossa autokanta ikääntyy, mutta ei niitä sen enempää paalata. Ulkomailta tuodaan vähintään entiseen tahtiin kalustoa ja vanhaa tekohengitetään.
Kuitenkin tämän vuoden sakannut myynti tekee arviolta 160 miljoonan euron loven valtion budjettiin, josta 60 miljoonaa näyttäisi olevan jo mukana talousarvioissa.
Tottakai tilanteesta kannattaa ottaa kiitokset kuka vain ensimmäisenä ehtii. Turha hassata tilaisuutta ylpeillä "ympäristö teoilla", vaikka ajosuorite tai autokanta ei juuri tule supistumaan. Kohta suomiauto on keskimäärin rippikouluikäinen.
Kun uusien myynti putoaa tarpeeksi, verotulotkin vähenevät samassa suhteessa. Arvatkaas mitä silloin tekee Nappula? Verokertymän turvaamiseksi nostetaan ajoneuvoveroa tai polttoaineen veroa. Omaan jalkaan me tällä touhulla ammutaan .....
edellisen kirjoittajan viestistä
Mitä tapahtuu uusien autojen myynnille, kun ajoneuvoveroa ja polttoaineveroa nostetaan? Myynti laskee entisestään ja kierre on valmis. Ainoa keino saada myyntikäyrät nousuun on autoveron alennus. Ja sitä tässä odottaa aika moni.
Jos joku on ampunut omaan jalkaan, niin se on autokauppa. Sitä saa, mitä tilaa...
...jos lähdetään hakemaan syyllistä, niin kyllä tämä autoverosekoilu menee yhdenkehnon virkamiehen ja päättämättömien poliitikkojen piikkiin. Mielestäni tässä vaiheessa on enään turha rypistää, kun... ja ihan yhtä turhaa hakea syylistä. Nyt täytyy vain tehdä se yksi päätös, joka olisi pitämyt tehdä jo samalla kun liityttiin EU:in.
Myöheminon sittenaika selvittä, kuinka paljon Heikin osaamattomuus on tullut maksamaan kansantaloudellemme. Kyse ei ole ihan mistään pienestä summasta :-( Eikä silloinkaan saa olla kyse yhden toimeensa kykenemättömän virkamiehen tuomitsemisesta, vaan asiasta pitää ottaa opiksi.
Nyt näyttää olevan hurskastelun vuoro.
Sillälailla, kyllähän me Heikkiä ymmärrämme!
Onko virkamiehen vika, että laitetaan hommaan, jota ei osaa?
Nimenomaan pidit. Jos kirjoittaisin vaikka onnellisen sadun, niin varmasti pitäisit myös siitä enemmän kuin autoverotuksen nykytilasta. Sopisko muumisatu?
keskustelupalstoillekin kirjoitella vaikkei mitään ymmärrä.
Niin, joillekin auto on koko elämän keskipiste. Sillä selittyy sekin, että hiljan tehdyssä tutkimuksessa suuren kaupungin aamuruuhkassa 90%autoilijoista istui autossaan YKSIN.
Tämä sama itsekeskeinen ja yli kaiken autoa rakastava porukka haluaa autoverotuksen pois saadakseen istua YKSIN yhä suuremmassa autossa.
Ympäristön kannalta he näkevät asian vain autokannan iän kautta. Heidän mielestään on todellinen ekoteko, kun 90% aamuliikenteen henkilöautoilijoista istuu YKSIN uudessa 300 hevosvoimaisessa BMW:ssä (turbodieselissä), ruuhkassa jonka syynä on vain heidän oma itsekkyytensä.
Hämmästyttävän sokeaksi (ja typeräksi) AUTO voi tavallisen suomalaisen miehen tehdä.
Miten vitussa tuo nyt tähän aiheeseen liittyy? Oisit vaikka avannut oman ketjun yleistä autoilusta -palstalle.
Hämmästyttävän sokeaksi ne punaiset lasit voivat miehen/naisen tehdä. Taitaa sulle olla auto elämän keskipiste. Nimittäin yksityisautoilun vastustaminen.
Kyllä se nyt vaan liittyy. Sinulla vain on liian mustat lasit, ja niissä liian paksut sangat. Tai sitten Sinulla on ihan sellaiset silmälaput kuin hevosillakin.
Autoverotuksella (kaikkeen autoon liittyvällä verotuksella) valtiovalta pyrkii tekemään yksityisautoilusta, siis YHDEN ihmisen autoilusta kallista hupia. Se on eräs tapa säädellä sitä miten monella knasalaisella on varaa istua aamuruuhkassa YKSIN uuden 300 hummaisen pelleauton ohjaamossa.
Minulla ei ole minkään värisiä laseja, ja Sinun harmiksesi voin mainita, että minulla on viisi ( 5 ) autoa.
Se ei silti sumenna järkeäni, vaan pystyn kyllä aivan hyvin analysoimaan valtiovallan päätösten takana olevat motiivit.
Sinulla ei äly siihen riitä, joten jatkanet autoveropoisheti pelleporukan aivotonta mölinää.
En minäkään autoveroa kaipa enkä rakasta, mutta kykenen käsittämään miksi sitä ei voida poistaa, ja jos se poistetaan niin käyttömaksut ja polttoaineverot nousevat todella huimasti.
Liian monimutkaista Sinulle, mutta emmehän me kaikki voi kaikkea ymmärtää. Siksi on Suomi24. Niin että antaa palaa vaan, tuutin täydeltä typeryyksiä.
PA-jengi liikkuu muullatavoin.
Nykyään on myös paljon varakkaita naisautoilijoita.
Yritykset ovat rekisteröineet karkeesti samaa tahtia koko alkuvuoden. Alkuvuonna yritykset rekisteröivät n. 40%, mutta syyskuussa yritysten osuus oli 45% eli pudotus on koskenut nimenomaan yksityisten ostohalukkuutta.
Oikein hyvää tekee noille autokaupan huijariveijareille myynnin takkuaminen.
Kauan ovat estäneet nämä mafiaveljet kilpailurajoituksilla kansalaisia tuomasta edullisia uusia autoja itse Suomeen.
Täytyy myöntää, etten ymmärrä tuota asennetta yhtään enempää, kuin tätä autoverotuksen hölmöläisen hommaa. Kyseessä on monta kymmentä tuhatta työpaikkaa!
mutta tuhansia työpaikkoja kylläkin poistuu jos autovero poistetaan.
Autokorjaamot ja varaosakauppa hiljenevät merkittävästi autokannan uudistuessa.
Tuskin siis tässä tilanteessa lähdetään autoveroa rukkaamaan.
Todella mielenkiintoinen väite! Kaikki näkemäni materiaali kyllä viittaa siihen, että autoalan työpaikat kasvavat reippasti, kun autovero kohta poistuu, koska autokanta kasvaa normaalille länismaiselle tasolle.
Ettet vain olisi joku säälittävä viherpiipertäjä, joka pelkää ihmisten ajavan helposti sekä edullisesti autolla ja luopuvan kalliisti hokemastasi mantrasta: joukoliikenne.
sinun arviosi autokorjaamojen ja varaosakaupan työllistymisestä autokannan uudistuessa?
Missä ne kymmenet tuhannet uudet työpaikat syntyvät, suomalaisen autokaupan piirissäkö?
Luulin kyllä, että sinä olet viherpiipertäjä, joka uskoo biodieselin poistavan hiilidioksidipäästöt nollatasolle.
myöskin se että uudenmalliset autot ovat liian vaikeita itse huoltaa.Korjaamolla käyttäminen maksaa satoja euroja jopa pienissä huolloissa.Mikäli autokanta voimakkaasti uudistuu niin eiköhän edellä mainitusta syystä johtuen korjaamot kasvattavat tulosta?
Delta-Autosta. Siellä systeemi pelaa, muut nykyautot ovat vuosia pienillä huoltokustannuksilla. Eipä olisi Motonetilläkään tulevaisuutta.
Rekisteröinnin vai tilauksen mukaan ?
Itse tilasin uuden auton heinäkuussa ja pitäisi tulla lokakuussa.
Hieno homma. Monesti on moitittu suomalaisia holtittomasta rahankäytöstä, mutta nämä luvut osoittavat, että epätietoisuus autoverotuksesta on saanut ihmiset varovaiseksi.
Ja ihan aiheestakin. Jos tänään ostat kerkivertoperheauton noin 40000 eurolla, sen hinta sisältää lähes 20000 euroa veroa. Jos verotus muuttuu, on ääritapauksessa mahdollista menettää pahimmillaan jopa tuo 20000 euroa. Miksi ottaa moista riskiä? Kyllä nyt kannattaa odottaa rauhassa, mitä päätöksiä hallitus tekee autoverotukseen liittyen.
Eiköhän olisi Kataisen ja Vanhasen jo syytä tulla julkisuuteen ja kertoa kansalle, mitä on tulossa.
Väität siis ihan vakaavlla naamalla, että auto joka nyt maksaa Suomessa 40kEuroa ja Saksassa 30 kEuroa, maksaisi veron alennuksen jälkeen Suomessa 20 kEuroa? Eiköhän sun olisi aika mennä nukkumaan poju.
Auoveron poisto on ainoa järkevä liike tässä tilanteessa.
Väännän vielä rautalangasta niille parille, jotka joko tahallaan tai tyhnyydestään eivät kykene ymmärtämään kirjoitettua sanaa: poisto ei tarkoita tässä tapauksessa kirjanpidollista termiä, vaan veron poistamista kokonaan ;-)
Milloinka se autovero sitten poistuu kokonaan. On tässä jo joku tovi odoteltu.
"Monesti on moitittu suomalaisia holtittomasta rahankäytöstä"
Eikä turhaan, kun katsoo miten Nokia tekee "Sonerat".
Rahaa olisi ostaa uusi, mutta miksi ostaa etenkään näillä hinnoilla?
Kymen Sanomissa paikallinen autoliikkeen myyjä totesi että väliraha ei muutu.
Tuo että autokauppiaat alkavat olla äänessä on merkki siitä että kohta tapahtuu. Eli odotellaan, vanhalla autollani on ajettu vasta 290tkm ja pelaa kuin uusi. Tosin vanhassa ei ole niin paljon hajoavaa ja kallista elektroniikkaa..
Saksasta haettu dieseli raksuttaa vielä helposti vuosikymmenen, mutta jos nyt ajais tällä sen pari vuotta vielä. Pari vuotta ajettu jo ja edelleen nettiauton pyynnit ovat kovempia kuin tämän auton kokonaishinta minulle tuli. Korjauksiakaan ei ole ollut eikä tuoreessa ruostetta ole kuin suomiautoissa.
Heko heko, kyllä nyt naurattaa.
naurattaa koko ajatus ostoboikotista. Kai ihmiset nyt ostavat auton silloin kun sitä tarvitsevat. Pitkälti yli satatuhatta on jo tänäkin vuonna niin tehnytkin.
Autoverolle ei tapahdu yhtään mitään yhden auton käyttöaikana.
että eikö sillä autoa tarvitsevalla ole sitten entistä autoa?
Taitaa enemmistöllä autonostajista olla entinen auto olemassa. Eikä varmaan moni uuden auton ostaja aja niin romulla autolla, että on ihan pakko just nyt vaihtaa auto, kun se ei kestä läjässä niin, että voisi muutamalla kuukaudella siirtää ostoa.
Taitaa se myyjän hymy hyytyä
noin kauniisti pyydät. On toki, valtaosalla on kysymyksessä vanhan auton vaihto uuteen autoon.
Selvensikö tämä yhtään?
Kerropa sinä sitten, minkä ihmeen takia sitä ostoa pitäisi siirtää muutamalla kuukaudella?
Jos haluaa vuosimalliksi 2008, niin toimitus voi olla tammikuussa, jolloin ok.
Jos siirrät ostoa niin nykyinen autosi vanhenee taas vuodella muutamassa kuukaudessa ja saat entistä vähemmän siitä hyvitystä.