Onko kenenkään CV-nettiin pistämä omakuvaus tuottanut tulosta? Muistelen vaan niitä rekrytoijien sanoja jotta "me ei soiteta vaan työnhakijat soitteloo!"
Mol:n
CV-netti
51165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nuoret niitä ovat väsänneet enimmäkseen, joitain jotka vaikuttivat siltä kuin olisivat tulleet tehdyiksi jollain työnhakukursseilla!
Laitoin taannoin oman ilmoituksen, kun kerran työkkärissä kehoittivat ja olivat sitä mieltä että yhteydenottoja saattaa tulla.
No tulihan sieltä oikein yksi ja sekin oli mikä oli, jotain ovelta ovelle kaupustelua...
Joten mun puolesta työntäköön cvnettiinsä vaikkas hanuriin. Niin ja kellä työnantajalla olisi oikeasti aikaa sieltä etsiä työntekijää?????
sanovat sitten työvoimatoimistossa mitä tahansa. Niiden netticv:n sisällöillehän löytyy mitä vaan käyttöä. Järkyttävää, että tallaisia saa yleensä ihmiset laittaa nykypäivänä.
Nuorilla tilanne lienee kylläkin toinen, kun ei juuri ole cv:n sisältöä. Ja kaikki näyttää hyvältä.
Kyllä itsekin olen saanut työvoimatoimistosta neuvon poikineen. Mutten koskaan vastausta kysymyksiin, joihin en itsekään tietäisi vastausta. Näillä vastausta vaille jääneillä kysymyksillä sitten työvoimatoimisto onkin vienyt ojasta allikkoon. Koko elämäni on kuin onkin saatu kaaokseen ja aina työvoimatoimiston työntekijöiden mielestä olen itse syyllinen.
Kyllä ihan todellinen harhautus, mustamaalaus ja yleistys kaikkiin työnhakijoihin taidetaan sielläkin ja sitten löytyykin jo syy ja käypä tapa kiristää työnhakijaa lisää. Älkää uskoko mitä sanotaan, virkailijoillahan ei ole mitään vastuuta sinun elämästäsi. Vain arvosteluoikeus. Itse olet vain tyhmä, jos ratkot asioitasi väärin. Vastuu on sinulla, vaikka työvoimatoimisto ei antaisi tarvittavia asiatietoja sinulle ratkaisusi tueksi.
Työvoimatoimistossakin ollaan töissä tärkeän näköisenä vaikka millaisilla koulutuksilla ja kiinnostuneisuudella. Usein kiinnostus liittyy vain omaan palkkaan ja vastuu omasta itsestä huolehtimiseen työpaikalla.
Ottakaa aina virkailijan nimi aina ylös. Omassa työvoimatoimistossani sitä saa joiltakuilta oikein lypsää, mutta kyllä mielestäni kansalaisella on oikeus tietää, kuka virkailija häntä koskevia asioita on käsitellyt ja päätökset tehnyt.
Mitä tuohon CV -asiaan tulee, kahteen vuoteen ei ensimmäistäkään yhteydenottoa sitä kautta, ei ole toiminut työnhaussa.
Molliin ja kolme työn antajaa otti yhteyttä soittamalla minulle.