Nuorisorikolliset sakkoja tiedossa!!

Suomessakin on alkamassa projekti jolla pyritään kitkemään nettipiratismi maastamme. Tarkastajat seuraavat P2P ohjelmien käyttäjiä ja lähettävät sen mukaisesti laskuja rikollisille, näin on jo monessa muussakin maassa tehty. Ottakaa myös huomioon että internet-palveluntarjoajanne on velvollinen katkaisemaan nettiyhteytenne mikäli huomaavat että harrastatte nettipiratismia!

P2P ohjelmien välityksellä leviää yhä useampi virus, joista osa on erittäin haitallisia.
5584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Piratismi on kiellettyä joo, mutta että lähettävät suoraan laskuja kotiin... Ihan just onkin Suomen lain mukaista rangaista ilman esitutkintaa ja tuomiota. Ei piratismista ole laissa säädetty mitään automaattista sakotuskäytäntöä kuten esim ylinopeudesta.

Äänestä
  • samaa oon kuullu aiemmminkin. tosta projektista en oo varma tehäänkö niin suomessa mutta isp kyllä on sulkenu liittymiä niiltä jokka on jakanu luvatta musaa. mä en ainakaa enää niitä ohjelmia käytä en haluu että menee nettiyhteys niinku kamuilla on menny.

    Äänestä

Hyvä se on että lähetätte laskuja ihan kelle vaan, koska posti saa tuloja ja postilaiset töitä. Ainiin, noh löytyyhän niitä osoitteita esimerkiksi ostamalla joltain lehtiyhtiöiltä ja väestörekisterikeskuksesta.

Äänestä
  • Lain mukaa netistä SAA imuttaa ämpäreitä sen kun kerkiää, mutta levittäminen on kielletty!

    Äänestä

Jotenkin ihmetyttää se seikka etteivät musiikin tekijät hyödynnä internettiä paremmin vaikka sen teho on ilmiselvästi osoitettu.

Musiikin tekijöillä olisi mahdollisuus hyödyntää nettiä musiikkinsa myynnissä. Luultavasti artisti myös täten saisi samanverran ellei peräti enemmän tuottoa kuin perinteisesti kun ei olisi turhia välikäsiä vetämässä rahaa välistä.

Mainio esimerkki netin hyödyntämisestä löytyy naapurimaamme Ruotsin puolelta (taas! edelläkävijä mikä edelläkävijä.. hävetköön muut)
sikäläinen orkesteri tekee musiikkia ja levittää sitä vielä toistaiseksi ilmaiseksi netissä.

Voi kysyä mitä hyötyä siitä on että antaa tuotoksensa ilmaiseksi pois. Ainakin poppoo saa roimasti nettijulkisuutta ja huiman määrän faneja käymään sivuillaan. Samalla se antaa "ilmaista" promootiota tai mainosta bändille. Ja se taasen poikii keikkapyyntöjä ja muita musiikkialan töitä, joista taasen soittajat saavat korvauksen.

Kiinnostuneet voivat käydä vilkaisemassa nettiosoitteessa http://www.machinaesupremacy.com

Tälläinen toiminta ei tietenkään tässä kieltojen maassa tulisi kuuloonkaan.. silloinhan levy-yhtiöt ja teostokin jäävät vallan näppejään nuolemaan. (kun on oma lehmä ojassa, niin on oma lehmä ojassa.)

Eihän se käy laatuun että artisti saa kaiken tuoton työstään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teosto kirjoitti:

Suomessakin on alkamassa projekti jolla pyritään kitkemään nettipiratismi maastamme. Tarkastajat seuraavat P2P ohjelmien käyttäjiä ja lähettävät sen mukaisesti laskuja rikollisille, näin on jo monessa muussakin maassa tehty. Ottakaa myös huomioon että internet-palveluntarjoajanne on velvollinen katkaisemaan nettiyhteytenne mikäli huomaavat että harrastatte nettipiratismia!

P2P ohjelmien välityksellä leviää yhä useampi virus, joista osa on erittäin haitallisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu