Antakaas kokeneemmat työttömät vähän eloonjäämisoppia tulevalle työttömälle jottei tule tehtyä alokasmaisia virheitä
A) Millaisella kaljamäärällä per päivä kannattaa rakentaa uusi elämä lähipubissa? Ettei terveys mene heti lähtösuoralla
B) Vedetäänkö isoa tuoppia vai pientä? (pieni on suhteessa kalliimpaa mutta toki aluksi saa korkeampaa ansiosidonnaista).
C) Miten paljon tarvii pelätä työkkäriviranomaisen yhteydenottoja? vaiko saako olla rauhassa
Hyvät oppi-isät (ja -äidit!!) kertokaa aloittelijalle.
A) Millaisella kaljamäärällä per päivä kannattaa rakentaa uusi elämä lähipubissa? Ettei terveys mene heti lähtösuoralla
B) Vedetäänkö isoa tuoppia vai pientä? (pieni on suhteessa kalliimpaa mutta toki aluksi saa korkeampaa ansiosidonnaista).
C) Miten paljon tarvii pelätä työkkäriviranomaisen yhteydenottoja? vaiko saako olla rauhassa
Hyvät oppi-isät (ja -äidit!!) kertokaa aloittelijalle.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heti pitää vetää 2 päivää kaikkipeliinkänni.
Sitten katsoa ikkunsta ulos ja toteaa kun on niin vitun paha olo.
Nyt on aika alkaa ammattiduuni!
Mee paskasimpaan baariin mitä nurkilta löytyy ja tarjoo bisse kaverille joka ekana pyytää,pääset heti piiriin pienoiseen ja maailma on sinun...
Yritän vastata kysymyksiisi parhaan kykyni mukaan, vaikka melkoisessa keskiolut huurussa olenkin.
Vastaus kysymykseen A:
Kannattaa pyrkiä selviytymään mahdollisimman pienellä olut määrällä per päivä. En olisi niinkään huolissani terveydestä vaan rahojen riittävyydestä.
Jos lähiössäsi on useita kuppiloita, kannattaa näiden ns. "Happy Hours" ajoista ottaa selvää, ajoittamalla kuppilan vaihdot näiden mukaan voit "tienata" usean oluen päivässä.
Kesä on kiitollista aikaa sikäli, että voi ostaa myös pussikaljaa ja nauttia sitä leikkipuistossa tai lähikaupan parkkialuelle, jolloin tankkauskin on nopeaa.
Ansiosidonnaista nauttiva voi ostaa esim. Koffia tai Legendaa, peruspäivärahaa saaville on tuotu markkinoille useita ns. halpaoluita.
Baareihin ei ole sallittu viedä omia juomia, mutta oma taskumatti on taloudellisesti järkevä sijoitus.
Vastaus kysymykseen B:
Ehdottomasti isoja tuoppeja. Havaintosi hintasuhteesta on aivan oikea.
Kannattaa opetella oikea rytmi, 45 minuuttia per tuoppi on lähellä optimia, kalja ei ole vielä hirveän väljähtynyttä ja rahaa kuluu kohtuudella.
Vastaus kysymykseen C:
Todennäköisesti saat olla melko rauhassa, niin kauan, kun nautit ansiosidonnaista päivärahaa.
Vaino viranomaisten taholta alkaa sitten, kun ole menettänyt työkykysi ja ihmisarvosi.
Tällöin viranomaiskoneisto suorittaa massiivisen atakin, jossa sinut yritetään murtaa lopullisesti.
Tässä vaiheessa uhkakuvia ovat erilaiset työnhakukurssit sekä kuntouttamistoiminta.
Jouduttuasi ko. toimenpiteiden kohteeksi sinun tulee olla päivät selvinpäin, iltaisin voit toki kaljoitella.
Pahin uhkakuva on kuitenkin ns. työharjoittelu, jolloin joudut palkatta harjoittelemaan säännöllistä päivärytmiä ja jotain outoa hommaa, jota työksi kutsutaan.
Puuha on yleensä täysin hyödytöntä ja sinulle todennäköisesti tuodaan myös tiettäväksi kuinka suuri taakka olet "työnantajallesi"
Tärkeää on myös luoda hyvä sosiaalinen turvaverkosto, eli tutustua kaikkiin kulmakunnan muihin kaljaveikkoihin. Tämä pitää sinut kaljoissa myös rahattomina päivinä, joita väistämättä tulee eteen.
Onnea uuteen elämääsi!!!
Kiitos tpk. Todella hyvää ja käyttökelpoista tietoa. Koetan painaa mieleeni. Niinhän tämä menee, että kaljaveikkoa ei jätetä vaan pidetään yhtä.
...joten se siitä puolesta.
Viranomaisten yhteydenotot tulevat olemaan lähinnä passituksia erilaisiin uhkailutilaisuuksiin, missä meuhkataan siitä, mitä he voivat sinulle ihan laillisesti tehdä. Niistä tulet pitämään.
Jaa niin, tuleehan niitä passituksia palkattomiin hommiin.
Aktiivisuudesta rangaistaan karenssilla. Se uhkaa työministeriön virkanaisten työllisyyttä.