Millaisia tarjouksia ootte saaneet 5,2kw:n Webastolle varustettuna kaukokäynnistimellä VV-autosta uuteen Passattiin? Entä tarvikeliikkeistä? Kuka myisi edullisesti?
Webasto VV-autosta vai muilta jälleenmyyjiltä
kumpi vai kampi
910668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
katso Saksan hintataso esim. ebay.de ja asennus sujunee päivässä, siinä on lähtöhinta.
Itse muutama vuosi sitten kysyin Nissanin liikkeestä weban asennusta sekä laitetta niin silloin olisivat asentaneet samaan ovh hintaan (Tosin ovh-hinta oli tuplaten Saksan hinta).
Nykyään on pieniä autosähkökorjaamoja sekä muita korjaamoja jotka ostavat ebereitä sekä weboja suoraan Saksasta ja hinnoittelu on yleensä maltillisempaa.
Tietysti ihan millekään nyrkkipajalle en veisi aivan tuliterää autoa.
Halvin vaihtoehto lienee tilata laite itse ja asennuttaa se oppilastyönä esim. ammattikoululla.
jos sulla on diesel niin siinä on webasto valmiina, et tarvi kuin jonku johtosarjan ja kaukovermeet. n.1200-1300 e
tarkoitus hommata uus variantti 1,9TDI luxline. Siinäkö on webasto vakiona? Missä niin lukee?
Kaikissa uusi korisissa 05-> Passat dieseleissä on Webasto vakiona. Kello maksaa about 800e ja kaukosäätö sydeemin n.1200e.
Ite ajelen uuskoppasella 2005 vuosimallin 1,9TDI sedanilla eikä asiasta ole ollut mitään tietoa.
Mutta asiaan, jos on "pömpeli" autossa valmiina niin johan on järkyttävän hintainen kaukosäädin ja pari johtoa = 1290€!
TAASKO NE VV-AUTOSSA TYHMÄÄ KUSETTAA? Saisko tätä kaukosäätölaitetta johtoja jostain muualta edullisemmin?
Koko hässäkän kauko-ohjauksella saa yllämainitussa
ebayn nettisivuilta 1069€ hintaan asennus
http://cgi.ebay.de/Standheizung-Webasto-Tele-Thermo-Top-C-mit-T100-HTM-Neu_W0QQitemZ190156965190QQihZ009QQcategoryZ61524QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
tai suomestakin 1550€ asennus http://autoextra.fi/products/php/Tele Thermo Top C HTM kaukosaadolla.php
t.alkuperäinen
Kyllä on pelkällä kellolla ja kaukosäädöllä hintaa.
Paras tarjous mitä olen löytänyt on
Webasto Thermo top C 5,2kw
Täydellinen lämmitin paketti asennussarjoineen ovaalikello Hinta: 899€ asennus nostaa hintaa 500-1000€.
Haeskelin lisätietoja netistä tästä C-kit lisäsarjasta, jolla saa mm. touranin ja passattin webastosta esilämmitettävän. Myyntipaikkoja ei löytynyt, mutta yksi ultimate sivun viesti pisti silmään missä oli kysytty tästä lisäsarjasta touraniin webaston maahantuoja Kahalta.
"
Lähetetty: 03.09.2004 16:15
Webasto infoa:
Lainaus:
Tervehdys
Kiitoksia mielenkiinnostasi Webasto-lämmittimiä kohtaan.
Touranin ajastinsarja tulee saataville tämän syksyn aikana. Tämä on valitettavasti tarkin vastaus, mitä tällä hetkellä pystytään antamaan. Jo toimitettuihin autoihin tarvitaan vähintään lämmittimeen ohjelmapäivitys, mahdollisesti myös moottorinohjauksen päivitys; tästä syystä sarja tulee tarjolle vain VW- huoltoliikkeiden kautta, samoin tieto sarjan valmistumisesta tulee VW-liikkeisiin.
t.
E P
Oy Kaha Ab"
Siis pitäneeköhän edelleenkin paikkansa, että tätä ei muualta saa vw-jälleenmyyjiltä? Vedotaan moottoriohjauksen päivitykseen. Miten sitten voidaan asentaa alusta alkaen webasto muualla mutta lisäsarjaa ei? Heinäntekojärkikin sanoo, että höpöhöpo. Voihan volkkareita huollattaakin muualla kuin volkkarin jälleenmyyjillä täysin ja mm. ilman takuiden menetyksiä.
Haisee sovitulta ja kilpailunrajoittamiselta koko juttu, varsinkin kun maahantuojalla on yksinoikeus mm. webaston tuotteisiin.
ps. Kaha oli yksi päätekijä liitteen "kilpailunrajoittaminen autovaraosien ja tarvikkeiden tukkukaupassa" -jutussa viimevuonna, jossa on mm. allaoleva maininta
"Varaosissa ja erityisesti lisävarusteissa tukkuliikkeillä on valikoimissaan vahvoja tuotemerkkejä, joista osa on samalla myös YKSINOIKEUDELLA markkinoitavia merkkejä. Esimerkiksi Kahalla on yksinoikeusedustus Defa- (mm. autonlämmit-timet), Webasto- (lämmityslaitteet), VDO- (mittarit, anturit, ajopiirturit, ajoneu-voelektroniikka) ja Thule-lisävarustetuotteissa (taakkatelineet, tarvikkeet sekä kuljetuslaatikot).
http://www.kilpailuvirasto.fi/tiedostot/ratk/r-2004-61-0338.pdf
Niin tai voihan se olla niin, että kun volkkarintehdas on tehnyt webaston kanssa sopimuksen lämppärien asentamisista kaikkiin sarjatuotantoautoihin niin vain heillä on sitten yksinoikeus oman jälleenmyyntiverkon kautta asentaa lisälaitteet.
Nämä on näitä firmojen win-win juttuja, joissa on vain yksi häviäjä -> lopullinen kuluttaja/maksaja
Viittisikö joku saksan/ruotsinkielen taitoinen selvittää saksalaisilta/ruotsalaisilta keskustelupalstoilta paljonko tämä lisälaite siellä asennettuna oikein kustantaa?
Meillä maksaa passattiin Webaston esilämmitinsarja asennettuna 675e . Kaukosäädin yhdellä ohjaimella vähän alle 500 (noin 480e en muista tarkkaa hintaa, voin varmistaa )
paikka on keski_Suomessa.
Nyt ne myy jyväskylässä niitä puoleen hintaan, vanhaa varastoa pois