Kyllä oikein pahaa tekee kun lukee lehdistä TEHY:läisten ahneita, epärealistisia ja uskomattoman suuria palkakorotusvaateita.
Lakkokiimaa on ruoskittu joukkoihin vertailemalla palkkoja Ruotsiin, Norjaa ja Englantiin, aivan kuin Suomeen pitäisi saada vastaavat palkat! Saman vertailunhan voi tehdä joka ikiseen työpaikkaan mitä Suomesta löytyy ja tulos on aina sama, palkat noihin maihin verrattuna ovat Suomessa kaikilla aloilla ruhtinaallisesti pienemmät. Nytkä sitten pitäisi tämän yhden ammattiryhmän palkat nostaa globaalisti vertailukelpoiselle tasolle.
Herätkää!
tehyn ahnaat vaatimukset
11
510
Vastaukset
- tarkkailija........
olet todella yksin siinä asiassa, että olet ulkopuolinen tarkkailija. Muut fiksut kansalaiset ovat asian sisäpuolella.
- kohtuus on!
Ulkopuoliselle tarkkailijalle:
Kateus vie kalatkin vedestä!
Mutta tuon sananlaskun olet elämässäsi varmaan kuullut aiemminkin?
Itse, vaikka en olekaan hoitoalan ihmisiä, annan täyden tukeni palkankorotuksille. Otettakoot se pois, vaikka näiltä tyhjänpäiväisiltä paperinpyörittelijöiltä, joita tämä maa on pullollaan.ne tyhjänpäiväiset paperinpyörittäjät on yksityisellä puolella tekemässä tulosta, toisin kuin hoitsut, jotka on vain rasite kuntien talouksille.
Jos hoitsujen liitto ei ole saanu mitään aikaiseksi sossujen vallassaoloaikana, niin miten ne kuvittelee yhtäkkiä porvarien aikana saavansa haluamansa yksissä neuvotteluissa?
pikkuisen realismia kehiin ja mun puolesta saa mennä lakkoon, mut itte ne siitä tulee kärsimään.- Kukas...
mave kirjoitti:
ne tyhjänpäiväiset paperinpyörittäjät on yksityisellä puolella tekemässä tulosta, toisin kuin hoitsut, jotka on vain rasite kuntien talouksille.
Jos hoitsujen liitto ei ole saanu mitään aikaiseksi sossujen vallassaoloaikana, niin miten ne kuvittelee yhtäkkiä porvarien aikana saavansa haluamansa yksissä neuvotteluissa?
pikkuisen realismia kehiin ja mun puolesta saa mennä lakkoon, mut itte ne siitä tulee kärsimään.ne huolehtii että ne "tuloksen tekijät"sitä tulosta sairastuttuaankin palaavat tekemään?
- ei...
Kukas... kirjoitti:
ne huolehtii että ne "tuloksen tekijät"sitä tulosta sairastuttuaankin palaavat tekemään?
Paranna vaan lääkäri.Sairaanhoitajat luulevat nykyään olevansa jumalan jälkeen seuraava
- ja vielä kerran höpö
ei... kirjoitti:
Paranna vaan lääkäri.Sairaanhoitajat luulevat nykyään olevansa jumalan jälkeen seuraava
"Sairaanhoitajat luulevat nykyään olevansa jumalan jälkeen seuraava "
Olen sairaanhoitaja enkä luule olevani jumalan jälkeen seuraava, olet siis väärässä. - parantaa
ja vielä kerran höpö kirjoitti:
"Sairaanhoitajat luulevat nykyään olevansa jumalan jälkeen seuraava "
Olen sairaanhoitaja enkä luule olevani jumalan jälkeen seuraava, olet siis väärässä.Viimeksi kun katsoin niin jumala oli alapuolellani. :)
...eli olet taas väärässä.
- itsekin
Suomalaiset hoitajat loppuvat, kuka viitsii raataa tuolla palkalla kun sairaanhoitajan koulutuksella saa muutakin "siistiä sisätyötä" ja vielä paremmalla palkalla.
- Palkanlaskija
Ne jotka alkavat vertailla hoitajien tai yleensä minkään ammattiryhmän palkkoja muihin maihin vaikka nyt esimerkiksi Norjaan, niin osoittavat siinä vain oman tyhmyytensä!! Ei Suomessa voi mitenkään olla samat palkat hoitajilla kuin Norjassa, koska Suomessa on jo yleinen palkkataso aivan toinen. Haloo pahvit!!
- tässä...
Että vaaditun 20 %:n jälkeen hoitsut tienaavat 50 € enemmän kuin tämä akateeminen 14 vuoden työkokemuksella. Harkitsen siirtymistä yhteiskunnan elätiksi kun työni on niin arvotonta.
- miksi aina näin
tässä... kirjoitti:
Että vaaditun 20 %:n jälkeen hoitsut tienaavat 50 € enemmän kuin tämä akateeminen 14 vuoden työkokemuksella. Harkitsen siirtymistä yhteiskunnan elätiksi kun työni on niin arvotonta.
Voi pöhkö. 100% korotuksella hoitsut tienaisivat melkein 500e enemmän kuin minä. Ei akateemista koulutusta. Työnikin on ihan tyhjän kanssa eikä hyödytä käytännössä ketään. Toivottavasti saavat vain 50% korotuksen niin pääsen leuhkimaan lähipubissa palkallani, jonka eteen ei tarvitse tehdä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3083158Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun182041Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151840Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141585Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3991451Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t351351Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2191240- 171134
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631046Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin20980