... ne palomiehet palkkakuopasta nostetaan?? Palomies-sairaankuljettajan palkka n.300 ekee huonompi kuin esim. sairaanhoitajalla(vuorotyössä),mutta kukaan ei aja eikä kyllä liiemmin ehdota,että pitäis saada palomiehille kuoppakorotuksia!! 20 v. sitten olivat palomiehet ja sairaanhoitajat vielä samalla tasolla,mutta nyt se 300 perässä ja lisää jäädään!... eikä kukaan varmasti uskalla kyseenalaistaa palomiehen työn vaativuutta:fyysinen ja psyykkinen kuormitus,nopeita päätöksiä ja toimia kovassa henkisessä paineessa ihmiselämä pelinappulana.Tänä päivänä palomies-sairaankuljettajan pitää olla monitoimiosaaja sanan varsinaisessa merkityksessä!...mutta palkassa sitä ei kyllä huomaa!!
Mutta koskas...
brankkari
2186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joutuvat tekemään itsenäisesti(tietysti hoito-ohjeen mukaan)nopeita hoitolinjauksia potilaan pelastamiseksi,apuna korkeintaan puhelinkonsultaatio lääkäriin.Vrt. sairaanhoitaja ei koskaan joudu vastaavaan,vaan aina lääkäri tekee päätökset ja hoitolinjaukset.Lisäksi palomies-sairaankuljettajat tekevät monia hoidollisia toimenpiteitä,joita sairaanhoitaja ei edes saa tehdä(esim.intubointi)...että kyllä hiukan parempaa arvostusta myös palkan muodossa ansaitsisivat.Mutta ongelma on siinä,että todellista työnkuvaa harvat päättäjät tai kansalaiset tietävät ja ymmärtävät.Kaikki vaan vaahtoavat hoitajien palkkakuopasta,mutta palomies-sairaankuljettaja se vasta syvässä montussa on!!
Ja totuushan on se ,että tämä jo sinänsä vaativa hoitotyö on vain osa heidän ammattiansa.Sitten tämä pelastuspuoli vielä on oma lukunsa,joka vaatii moninaista teknistä taitoa ja osaamista.Elikkä pitää hallita kaksi varsin vaativaa ammattia,eikä saa kuin yhdestä pienen nimellisen korvauksen!