onko kokemuksia? Mitä negaa, mitä plussaa? Paikan henki? Palkkaus? ???? Kertokaa....
IKEA työpaikkana
17
12373
Vastaukset
- Minni
Palkkaus ikeassa kaupanalan TES, eli määräytyy kokemusvuosien mukaan ko. alalta. Olin itse puolisen vuotta Espoon Ikeassa, mutta lopetin matkan pituuden takia (meni autolla per suunta yli 50 kilsaa).
Tiukka duuni, joustoja ei ole. Olin kassalla ja jokainen penni silloin oli tarkkaan laskettu, mikä on ihan oikein, mutta varsinkin monesti joutuivat kassat jäämään selvittelemään kirjallisesti jos puuttui parikin markkaa. Ei nyt joka kerta mutta inhimillisä erehdyksiä sattuu varsinkin viikonloppuisin kun ihmisiä oli kaikilla kassoilla sadoittain ja kiire päällä.
Ruokatauot ja muut väliajat minutilleen tarkkoja, mikä potutti suuresti. Esimiehet perseestä, vaikka antoivat ymmärtää muuta.
En uudestaan menny vaikka kosittiin Vantaan Ikeaan, mikä on ihan naapurissa.- Härkä
Kiitos!!! Onko jollain muulla vielä kokemuksia???
- Rapu
Härkä kirjoitti:
Kiitos!!! Onko jollain muulla vielä kokemuksia???
Olin pari viikkoa Espoon Ikeassa vuosi sitten.
Olisin mielelläni ollut pidempäänkin, ellen olisi saanut parempipalkkaista työtä muualta.
Ikeassa oli tosiaan TES:in mukainen palkka.
Tuntipalkka vähän alle 8 euroa / tunti.
Mukavat työkaverit ja samoin esimies oli miellyttävän oloinen.
Voisin kuvitella meneväni uudelleen jos tulee tilanne eteen.
Työhön perehdytetään hyvin, Ikealla on oma
Ikea-Way perehdyttämisohjelmansa, joten kaikkea ei tarvitse oppia kantapään kautta.
Jos haluat asiakaspalvelualan työtä, on Ikea varmasti yksi parhaimpia paikkoja siihen.
Jokainen päivä on erilainen, tapaat päivittäin monia asiakkaita, joilla on monenlaista kysyttävää.
Vaikka teetkin töitä jollain tietyllä osastolla, tulevat ihmiset kysymään neuvoa missä tahansa liikutkin. Eli vaikka et muiden osastojen tuotteista paljoa tietäisi, riittää että tiedät mihin neuvoa asiakkaat.
Suosittelen lämpimästi !
Hyvää kesän jatkoa ja tsemppiä työnhakuun !
Toivottavasti tästä on apua päätöksenteossa.
- Anonyymi
Koko henkilökunnasta vaihtuu 25% vuosittain joten jotain sekin kertoo paikasta. Volyymit suuria ja työ raskasta, palkka minimi. Tarkoituksena tehdä mahdollisimman paljon rahaa työntekijöiden kustannuksella. Suomen paras työpaikka titteli petoksella. Mieti uudestaan jos ikeaan menossa.
- Anonyymi
Johtaminen ala-arvosta. Voisi kuvailla kommunistiseksi. Työntekijöitä kohdellaan kuin lapsia. Jos jostain pitää leikata on se ensimmäisenä henkilöstökulut. Mm. Vuorot suunnitellaan siten, että mahdollisimman vähän saisit lisiä. Työvuorot aivan kauheat. Monta viikkoa putkeen vain 1päivän vapaita. Kerran kuussa viikonloppu vapaa.
Jos tupakoit kohdellaan sinua vielä ala-arvoisemmin. Ikea tietää miten sinun tulee elää, et sinä itse.
Karttakaa kuin ruttoa tätä paikkaa.- Anonyymi
tämä on totta
firma kohtelee ihmisiä kuin vammaisia lapsia
älkää ikinä hakeko tuonne - Anonyymi
Eikös se ole hyvä, että on työvuoroja paljon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se ole hyvä, että on työvuoroja paljon?
Ikeabotti voisi tajuta varmaan hänen tarkoittaneen kokoaikaisia työntekijöitä?
Vai nautitko itse masokistisista 1päivän vapaapäivistä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikeabotti voisi tajuta varmaan hänen tarkoittaneen kokoaikaisia työntekijöitä?
Vai nautitko itse masokistisista 1päivän vapaapäivistä?En ole Ikea-botti vaan tarkoitan juuri sitä, että harvoin annetaan kokoaikaisen tunteja vaan bain osa-aikaisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tämä on totta
firma kohtelee ihmisiä kuin vammaisia lapsia
älkää ikinä hakeko tuonneEi ole pakko hakea. Hakekaa muualle tai olkaa hakematta. Tuolla Ikeassa muuten hirveän huono ilma. Ihan kuin olisi alipainoistettu koko tila. Alkaa huimaamaan aina viimeistään alakerrassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pakko hakea. Hakekaa muualle tai olkaa hakematta. Tuolla Ikeassa muuten hirveän huono ilma. Ihan kuin olisi alipainoistettu koko tila. Alkaa huimaamaan aina viimeistään alakerrassa.
Ikeat on muuten täynnä paperitoukkia.
Nämä leviävät pahvilaatikoista (syövät niitä) asiakkaiden asuntoihin.
Niitä ei ole helppo hävittää...
- Anonyymi
Huonoin paikka missä olen ikinä ollut töissä.
Mitään jälkeen jääneitä ongelmia ei korjata vaan raivokkaasti pidetään Ikea propakandaa yllä ja se on niin kovaa että sen alle jää jokainen työntekijä joka uskaltaa väittää vastaan.
Kuin vankilassa olisi. Tahdon pois.- Anonyymi
Lastulevy-esiripun takana kaikki on kurjempaa.
- Anonyymi
Jos tätä joku lukee vuonna 2024 niin hyvin samoilla linjoilla edellisten kirjoittajien kanssa. Johtaminen surkeaa. Työntekijät uupuneita. Kiusaamiseen ei puututa vaan lakaistaan maton alle. Ihan nauretttavaa. Asiakas on kuin pyhä lehmä, joka saa kaiken mitä vain osaa pyytää ja jos tätä uhmaat niin olet jo kohta puhuttelussa. Asiakas on epäasiallinen työntekijälle, menee henk.kohtaisuuksiin " palautteessaan " ja pomot pyytelee asiakkaalta anteeksi kaikkea ja jättää vaikeassa tilanteessa oelvan työkaverin ihan tyhjän päälle. Varoituksia jaellaan lähes perusteetta ja alistetaan. Tehkää itsellenne palvelus ja menkää muualle töihin.
- Anonyymi
On kyllä todella paska työpaikka. Palkkakehitys on mahdollista harvoille. Muilla mennään paska tason tesseillä. Johtaminen aivan hirveää ja se näkyy kaikissa. Koko ajan pitää nipistää pienistäkin asioista ja bonuksia ei enää edes makseta.
Jokainen joka on ollut ikealla ja muulalla töissä huomaa eron.
Jos olet ajatellut vaihtaa uraa ikealle, älä helvetissä nyt sinne mene. - Anonyymi
Persläpi koko firma
- Anonyymi
Siis ihan kauhee paikka olla duunis. Työvuorot menee miten sattuu ja palautuminen mahdotonta. Lisäks asiakas saa kaiken ja sen peppua nuollaan pomojen toimesta. Työntekijän saa haukkua pystyyn kun hyllylevyjä ei tänään ollutkaan saatavilla.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307