onko kokemuksia? Mitä negaa, mitä plussaa? Paikan henki? Palkkaus? ???? Kertokaa....
IKEA työpaikkana
18
13395
Vastaukset
- Minni
Palkkaus ikeassa kaupanalan TES, eli määräytyy kokemusvuosien mukaan ko. alalta. Olin itse puolisen vuotta Espoon Ikeassa, mutta lopetin matkan pituuden takia (meni autolla per suunta yli 50 kilsaa).
Tiukka duuni, joustoja ei ole. Olin kassalla ja jokainen penni silloin oli tarkkaan laskettu, mikä on ihan oikein, mutta varsinkin monesti joutuivat kassat jäämään selvittelemään kirjallisesti jos puuttui parikin markkaa. Ei nyt joka kerta mutta inhimillisä erehdyksiä sattuu varsinkin viikonloppuisin kun ihmisiä oli kaikilla kassoilla sadoittain ja kiire päällä.
Ruokatauot ja muut väliajat minutilleen tarkkoja, mikä potutti suuresti. Esimiehet perseestä, vaikka antoivat ymmärtää muuta.
En uudestaan menny vaikka kosittiin Vantaan Ikeaan, mikä on ihan naapurissa.- Härkä
Kiitos!!! Onko jollain muulla vielä kokemuksia???
- Rapu
Härkä kirjoitti:
Kiitos!!! Onko jollain muulla vielä kokemuksia???
Olin pari viikkoa Espoon Ikeassa vuosi sitten.
Olisin mielelläni ollut pidempäänkin, ellen olisi saanut parempipalkkaista työtä muualta.
Ikeassa oli tosiaan TES:in mukainen palkka.
Tuntipalkka vähän alle 8 euroa / tunti.
Mukavat työkaverit ja samoin esimies oli miellyttävän oloinen.
Voisin kuvitella meneväni uudelleen jos tulee tilanne eteen.
Työhön perehdytetään hyvin, Ikealla on oma
Ikea-Way perehdyttämisohjelmansa, joten kaikkea ei tarvitse oppia kantapään kautta.
Jos haluat asiakaspalvelualan työtä, on Ikea varmasti yksi parhaimpia paikkoja siihen.
Jokainen päivä on erilainen, tapaat päivittäin monia asiakkaita, joilla on monenlaista kysyttävää.
Vaikka teetkin töitä jollain tietyllä osastolla, tulevat ihmiset kysymään neuvoa missä tahansa liikutkin. Eli vaikka et muiden osastojen tuotteista paljoa tietäisi, riittää että tiedät mihin neuvoa asiakkaat.
Suosittelen lämpimästi !
Hyvää kesän jatkoa ja tsemppiä työnhakuun !
Toivottavasti tästä on apua päätöksenteossa.
- Anonyymi
Koko henkilökunnasta vaihtuu 25% vuosittain joten jotain sekin kertoo paikasta. Volyymit suuria ja työ raskasta, palkka minimi. Tarkoituksena tehdä mahdollisimman paljon rahaa työntekijöiden kustannuksella. Suomen paras työpaikka titteli petoksella. Mieti uudestaan jos ikeaan menossa.
- Anonyymi
Johtaminen ala-arvosta. Voisi kuvailla kommunistiseksi. Työntekijöitä kohdellaan kuin lapsia. Jos jostain pitää leikata on se ensimmäisenä henkilöstökulut. Mm. Vuorot suunnitellaan siten, että mahdollisimman vähän saisit lisiä. Työvuorot aivan kauheat. Monta viikkoa putkeen vain 1päivän vapaita. Kerran kuussa viikonloppu vapaa.
Jos tupakoit kohdellaan sinua vielä ala-arvoisemmin. Ikea tietää miten sinun tulee elää, et sinä itse.
Karttakaa kuin ruttoa tätä paikkaa.- Anonyymi
tämä on totta
firma kohtelee ihmisiä kuin vammaisia lapsia
älkää ikinä hakeko tuonne - Anonyymi
Eikös se ole hyvä, että on työvuoroja paljon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se ole hyvä, että on työvuoroja paljon?
Ikeabotti voisi tajuta varmaan hänen tarkoittaneen kokoaikaisia työntekijöitä?
Vai nautitko itse masokistisista 1päivän vapaapäivistä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikeabotti voisi tajuta varmaan hänen tarkoittaneen kokoaikaisia työntekijöitä?
Vai nautitko itse masokistisista 1päivän vapaapäivistä?En ole Ikea-botti vaan tarkoitan juuri sitä, että harvoin annetaan kokoaikaisen tunteja vaan bain osa-aikaisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tämä on totta
firma kohtelee ihmisiä kuin vammaisia lapsia
älkää ikinä hakeko tuonneEi ole pakko hakea. Hakekaa muualle tai olkaa hakematta. Tuolla Ikeassa muuten hirveän huono ilma. Ihan kuin olisi alipainoistettu koko tila. Alkaa huimaamaan aina viimeistään alakerrassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole pakko hakea. Hakekaa muualle tai olkaa hakematta. Tuolla Ikeassa muuten hirveän huono ilma. Ihan kuin olisi alipainoistettu koko tila. Alkaa huimaamaan aina viimeistään alakerrassa.
Ikeat on muuten täynnä paperitoukkia.
Nämä leviävät pahvilaatikoista (syövät niitä) asiakkaiden asuntoihin.
Niitä ei ole helppo hävittää...
- Anonyymi
Huonoin paikka missä olen ikinä ollut töissä.
Mitään jälkeen jääneitä ongelmia ei korjata vaan raivokkaasti pidetään Ikea propakandaa yllä ja se on niin kovaa että sen alle jää jokainen työntekijä joka uskaltaa väittää vastaan.
Kuin vankilassa olisi. Tahdon pois.- Anonyymi
Lastulevy-esiripun takana kaikki on kurjempaa.
- Anonyymi
Jos tätä joku lukee vuonna 2024 niin hyvin samoilla linjoilla edellisten kirjoittajien kanssa. Johtaminen surkeaa. Työntekijät uupuneita. Kiusaamiseen ei puututa vaan lakaistaan maton alle. Ihan nauretttavaa. Asiakas on kuin pyhä lehmä, joka saa kaiken mitä vain osaa pyytää ja jos tätä uhmaat niin olet jo kohta puhuttelussa. Asiakas on epäasiallinen työntekijälle, menee henk.kohtaisuuksiin " palautteessaan " ja pomot pyytelee asiakkaalta anteeksi kaikkea ja jättää vaikeassa tilanteessa oelvan työkaverin ihan tyhjän päälle. Varoituksia jaellaan lähes perusteetta ja alistetaan. Tehkää itsellenne palvelus ja menkää muualle töihin.
- Anonyymi
On kyllä todella paska työpaikka. Palkkakehitys on mahdollista harvoille. Muilla mennään paska tason tesseillä. Johtaminen aivan hirveää ja se näkyy kaikissa. Koko ajan pitää nipistää pienistäkin asioista ja bonuksia ei enää edes makseta.
Jokainen joka on ollut ikealla ja muulalla töissä huomaa eron.
Jos olet ajatellut vaihtaa uraa ikealle, älä helvetissä nyt sinne mene.- Anonyymi
Vahva tämä. Onneksi tajusin lähteä jo vuosi sitten. Kuulemma meno vain pahenee.
- Anonyymi
Persläpi koko firma
- Anonyymi
Siis ihan kauhee paikka olla duunis. Työvuorot menee miten sattuu ja palautuminen mahdotonta. Lisäks asiakas saa kaiken ja sen peppua nuollaan pomojen toimesta. Työntekijän saa haukkua pystyyn kun hyllylevyjä ei tänään ollutkaan saatavilla.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3736631Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754263Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443634Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1223593Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1423565Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953539Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2463510Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a133051Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052794Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi372719