Tehy:n pistelakkojen vastapainoksi työnantaja julistaa työsulun joka kattaa suuren osan Tehyläisistä. Tehy:n lakkokassa kuivuu nopeasti, koska lakkoavusta on maksettava suurelle osalle Tehyläistä. Työsulkua ei pureta ennen kuin sopimus syntyy alkuperäistä huonommilla ehdoilla.
Työnantajan salainen ase!
sisäpiiriläinen
171088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vuokrausfirmojen johtajia nähty jo potkimassa uusien mersujen renkaita. Nyt tehdään vuosisadan diili. Kukaan ei tingi, kun hoitsuja saavat. Pitkää lakkoa!
AK-47 ja Häkämieheltä saadut 20.000 kiinalaista rynnäkkökivääriä !
Toivottavasti et työskentele hoitajana.
Sen jälkeen ei ole muuta kun kiväärit. Valitettavasti.
Mites luulet että asiakkaiden/potilaiden käy ?
Tuleekos lääkäreistä "lääkärihoitajia" 700 euron palkankorotuksella ?
Onhan meillä 68000 Super ja vuokravälitysfirmat. Hoidon määrä tieten vähenee, mutta toisaalta paljuus myös se, kuinka paljon ylimääräistä henkilökuntaa monissa laitoksissa on.
rikkuri on aika saastainen elukka. Korkkiruuvikin häpeää rikkurin edessä.
eivät rikkureita ja lisäksi pitää muistaa, että lakkolaiset eivät saa estää ihmisiä tekemästä töitä.
Terveydenhoitoalalla on selvä ja lakisääteinen työnjako. Laitosapulaiset eivät tee leikkauksia eikä lähihoitajat ota verikokeita.ym.
Työsulun ja lakon aikan luonnollisesti leikkaukset painetaan minimiin. Lähihoitaja kykenee ottamaan verikokeen, ei ongelmia. Niin, ja sairaanhoitaja on terveydenhoitoallalla osa helposti vaihdettavaa koneisto - ei mikään erikoislääkäri.
'salainen' ase on joukkoirtisanoutuminen.
Kun työnantajan uhkana on se ettei kuukauden kuluttua ole montakaan työntekijään tulossa töihin usean yliopisto/keskussairaalan kriittisille päivystysalueille (päiv.pkl leikkausosastot, teho-osastot) niin kuntatyönantajlla ei ole muuta mahdollisuutta kuin löydä taalat pöytään. Ja voisin huomauttaa etteivät nämä sairaanhoitajat ole korvattavissa Superilaisilla takinkääntäjillä.
tuo joukkoirtisanoutuminen;) Onko kaikilla muuten 1kk irtisanomisaika?
Yksityinen puoli tulee ottamaan vastaan merkittävästi suuremman määrän asiakkaista lakon ja työsulkujen seurauksena. Tästä seuraa se, että yksityisen puolen asemaa tullaan jatkossa merkittävästi korostamaan huonosti toimivan julkisen puolen takia. Jolloin julkinen puoli jää alempien sosiaaliryhmien kohtaamispaikaksi. Tämä on uskoakseni tietoinen poliittinen päätös ja osin myös pakon sanelema kunnallisen järjestelmän tehottomuuden vuoksi.
Superilaisilla on täysi osaaminen ja kyky toimia hoitajina. On naurettavaa ylikorostaa sairaanhoitajien ammattitaitoa verrattuna muihin hoitajaryhmiin.
Koska suojatyötäkin tehdään, kriittiset toiminnot voi ylläpitää.
huvittavan vähän tietämystä sairaanhoidon järjestämisestä Suomessa :)
Pysykää vaan lapsenuskossanne että perushoitajat ja lähihoitajat voivat hoitaa sairaanhoitajien tehtävät kriittisillä päivystysalueilla kuten teho-osastot leikkausosastot ja pkl- se vain osoittaa tietämättömyytenne alasta.
Myöskään yksityissektorin kapasiteetti ei pysty vetämään määrättömästi tämän hetken julkisen puolen sairaanhoidosta- se tekee jo suurimman osan esim. työterveyshuollosta- päivystyksellisistä asioista vain kuitenkin minimaalisen osan. Suomeen ei ole kehitetty yksityissektorille päivystävää roolia juuri lainkaan- nyt kuukauden sisäänkö meinasitte sen väsätä? Ja millä työvoimalla?
Jos työtaisteluaseena on joukkoirtisanoutuminen, on kuntatyönantajan aseet vähissä- siihen ei oikein pure työsulku :)
Muistathan että jos on työsulku niin se koskee kaikkia tehyläisiä. Muutenhan "irtisanominen" olisi helppoa, laittaa vaan osan jostakin porukasta työsulkuun loppuelämäksi.
Ja sittenhän työsulussa olisivat esimerkiksi kätilöt, laboratoriotyöntekijät, fysioterapeutit ja röntgenhoitajat. Olisi siinä synnyttäjät ihmeissään, kun olisi synnytyslääkäri yksinään kymmenen synnyttäjän kanssa.
Työsulun aikaan ei saa ottaa uusia työntekijöitä, joten se niistä vuokratyypeistä.
Kuten tiedämme, suojatyötä tehdään ja kriittiset toiminnot pidetään yllä. Oli sitten kyseessä lakko tai työsulku. Super ja yksityinen puoli on myös apuna.
kuten normaalisti, ei laittomia työtaistelutoimenpiteistä saa tehdä. Työtuomioistuimessa selvitetään tälläiset rikkomukset. Olkoon sitten kyseessä lakko tai työsulku.
tällä hetkellä. Esim. joukkoirtisanoutuminen työtaistelutoimenpiteenä on ihan laillinen.