Vanhasen-Kataisen "nukkehallitus" kaatuu Tehyn mahdolliseen lakkoon tai joukkoirtisanomisiin !
Nyt pätäkkää pöytään pojat, jos meinaatte selvitä ja jatkaa. Sossut ja Heinähattu jo hyräilevät ja hierovat karvaisia käsiään.
Nyt pätäkkää pöytään pojat, jos meinaatte selvitä ja jatkaa. Sossut ja Heinähattu jo hyräilevät ja hierovat karvaisia käsiään.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tänään Vanhasen hallitus sai ylivoimaisen enemmistön luottamuslauseen tehtyyn välikysymykseen hoitajien tapauksesta. Ei ole hallituksen ja eduskunnan asia TEHYn palkkaratkaisut, joten sieltä suunnalta on turha odottaa enää mitään, vaikka kuinka menisitte lakkoon tai lähtisitte töihin ulkomaille. Lisäksi ainahan hoitaja voi vaihtaa alaa jos työ tai palkka ei miellytä. Hallituskin tietää ettei mitään katoa tule tapahtumaan. Itse viihdyn työssäni ja olen nyt palkkaani sekä palkkaratkaisuun erittäin tyytyväinen. Mitä enemmän ruikutatte itsellenne rahaa sitä enemmän kunnat joutuvat nostamaan verotustaan joten se ylimääräinen menee sitten siihen.