naurettavaa, kun porukka tappelee siitä, että onko suomalaisten lihavuuden ja sairauksien syynä liiat hiilihydraatit vai rasva vai liikunnan puute.
eiköhän se ole monen asian summa. ja lopettakaa se "hiilihydraatit lihottaa"-vouhotus. kai se nyt mikä vaan lihottaa jos sitä nauttii liikaa.
eiköhän, hyvät ihmiset, se tasapainon löytäminen hiilihydraatit-rasva-proteiinit-liikunta-akselilla ole se tärkein.
lopettakaa se mahdoton höyryäminen.
eiköhän se ole monen asian summa. ja lopettakaa se "hiilihydraatit lihottaa"-vouhotus. kai se nyt mikä vaan lihottaa jos sitä nauttii liikaa.
eiköhän, hyvät ihmiset, se tasapainon löytäminen hiilihydraatit-rasva-proteiinit-liikunta-akselilla ole se tärkein.
lopettakaa se mahdoton höyryäminen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mutta. Toisille sopii eri määrä hiilareita kuin toiselle. Sama määrä lihotta toisen kun taas toiselle paino pysyy samana. Tämä on tosiasia jota vh:n vastustajat eivät voi myöntää.
Siis yksinkertaisesti,ihmisten aineenvaihdunta on erilainen. Vh:n mukaan olemma kaikki yksilöitä,sensijaan PP:hen uskovat väittävät että emme ole. Kaikille sopii sama % eri ruokalajeja.
Tässä juuri on suurin eroavaisuus. Syödään leipää vaikka se lihottaa. Liikutaan vaikka se ei laihdutakkaan. Miksi? Jos PP:n metodit eivät toimi,olisiko aika etsiä muita ratkaisuita.
Näin tekevät juuri vh:n kannattajat. Mutta tätähän eivät PP:N kannattajat suvaitse. Olla erimieltä PP:N kanssa. Hänhän Pk-projektia manipulomalla sai itsensä eduskuntaa ja lopulta KTL:n johtoon.
Uskoako menetelmää joka tietyillä ihmisillä toimii,vain uskoako PP:n menetelmään jolla kansa on saatu maailman toiseksi lihavammaksi kansaksi. Kansaksi jolla SV- tautui ja d2 on jo kansan sairaudet.
Uskoa,vai eikö uskoa,siinäpä vasta kysymys.
Itse uskon,koska laboratoorio tulokset sen kiistattomasti osittavat,työterveyslääkärin sanojen säestämänä. Minä siis tiedän tieni. Tiedätkö,sinä?
onnistunut itse laihduttamaan reilusta ylipainosta normaalipainoiseksi helposti ja myös pysymään siinä, muuten nuo jutut saa jäädä omaan arvoonsa.
paino pysynyt kurissa 3vuotta. Kauanko pitää pysyä?
Kysyä.
Loppuelämän, sullahan on onnen avaimet kädessä.
Tämä on VHH-palsta ja täällä olisi tarkoitus keskustella VHH:sta. Sinä olet jälleen yksi joka ei näin tee.
Miksi?
kyllä kaikki vhh-ruokavaliota noudattavat tietävät, että hiilihydraatit lihottavat. Luulisin että sinäkin tiedät. Tasapaino löytyy hiilareita vähentämällä ei niitä lisäämällä.
mutta luin artikkelin (en kuolemaksenikaan muista mistä), että se mitä käyttää ravintona on suoraan verrannollinen siihen, mikä lähtee kropasta, eli jos on vhh:lla niin keho käyttää rasvaa kuluttaessaan energiaa ja jos syö hiilihydraattipitoista ruokaa, niin silloin polttaa hiilihydraatteja. Artikkelissa korostettiin liikunnan merkitystä kehon hyvinvoinnissa.
Niinhän se elimistö toimii. Kun sille antaa hiilihydraatteja niin se alkaa polttamaan sitä helpointa energiaa ja kaikki hiilihydraatit muuttuu sokeriksi. Tässä Antti heikkilän näkemys asiasta:
"Hiilihydraatit minimiin
Virallisten ravitsemussuositusten mukaan myös laihduttajan tulisi syödä vähän rasvaa ja runsaasti hiilihydraatteja sisältävää ravintoa, laskea kaloreita ja syödä usein.
Lääkäri Antti Heikkilä puolestaan kehottaa syömään harvoin ja vähentämään ravinnon hiilihydraattien määrän alle 70 grammaan tai jopa alle 50 grammaan vuorokaudessa. Hänen mukaansa myös jatkuva syöminen sekoittaa järjestelmän: ihmisen aineenvaihdunta toimii tietyn rytmin mukaan, se vuoroin varastoi energiaa ja kuluttaa sitä. Heikkilä kehottaa unohtamaan välipalat ja syömään kolme ateriaa päivässä niin, että aterioiden väli on 5-6 tuntia.
Aterian jälkeen elimistö polttaa aluksi pelkkää sokeria ja insuliinin eritys kasvaa. Insuliinin avulla kaikki ylimääräinen hiilihydraatti muuttuu rasvaksi, joka on elimistön luonnollinen energialähde. Sokerinpolttovaiheen jälkeen elimistö alkaa käyttää rasvaa polttoaineenaan. Rasvanpoltto jatkuu seuraavaan ateriaan, joka laukaisee jälleen insuliinin erityksen.
Ideana on siis syödä niin, että elimistö siirtyisi mahdollisimman nopeasti käyttämään rasvaa polttoaineena eikä kävisi sokerin voimalla. Välipalat sotkevat rytmin, koska elimistö ei ehdi kunnolla siirtyä sokerinpolttovaiheesta rasvanpolttovaiheeseen. Silloin, kun elimistö käy pääasiassa sokerilla, ihmisellä on koko ajan nälkä".
elimistölle rasvaa, niin se polttaa sitä. Ja kun antaa paljon rasvaa, niin elimistö ei ehdikään polttaa sitä, koska sen polttaminen tapahtuu hitaammin => ylimääräinen rasva kertyy kehoon ja siitä on seurauksena tukkeutuneet verisuonet ja sydäninfarkti. Mitä tästä opimme, hiilihydraatteja kehiin ja liikuntaa.
http://www.karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=30504&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=708cefcbc2524f92b8314503db6184ee
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Käyttäjä:Chiman
Liikunnalla on merkitystä kehon hyvinvointiin, sitä ei ole kaiketi kukaan kiistänyt. Mutta se on kumminkin ihan eri asia kuin mitä hyvällä ja huonolla ruokavaliolla saadaan kehossa aikaan.
Ei VHH:lla ole tarkoitus antaa elimistölle liilaa rasvaa, vain sen verran mitä tarvitaan hyvinvointiin ja energiaksi.
Ylimääräinen rasva ei muuten kerry verisuoniin, vai luuletko että lihavilla on isot suonet. ;)
Mutta, onneksi se syöty rasva varastoituu paljon helpommin kuin hiilarit. Hiilarit pitää muuttaa rasvaksi, ennen varastointia.
Eli, rasva paljon pahempi lihoke...
kuten lihottajaguru Tepin ohjeet. Paketillinen voita ja pullollinen öljyä päivässä niin on hetkessä 200 kiloinen kuten esikuvansa Tepi.