Miten nopeasti ientulehdus kuuluu hoitaa?

Jos vaivaa ientulehdus hammasvälien puhdistamisesta huolimatta, kuinka nopeasti kuuluisi päästä hoitoon, onko tästä mitään lakeja potilaiden suojaksi olemassa?

Olen jonossa tarkastukseen, olen ollut jo kesästä lähtien ja aika olis helmikuulle.

Olen ymmärtänyt, että särkytapaukset hoidetaan nopeasti.
52220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nopeasti se pitää hoitaa. Hampaat alkavat heilua ja irrota mikäli sitä ei hoideta ajoissa.

Äänestä
  • IENTULEHDUS EI OLE SÄRKYTAPAUS!!!

    Ientulehdus on bakteeri tulehdus joka paranee muutamassa päivässä hyvällä suuhygienialla.

    Ientulehduksen merkit: punoitus, kuumotus, turvoitus, kipu ja verenvuoto.

    Jos jostain kohtaa suusta vuotaa verta(ienrajasta/hammasvälistä?)-->putsailet sitä kohtaa paremmin/huolellisemmin muutaman päivän
    -->paranee sillä!!!

    Ientulehdus ei ole parodontiitti!-->kumpikaan näistä ei ole akuutti särkytapaus!

    Äänestä

Yksi vaihtoehto on, että varaat suoraan ajan suuhygienistille. Useissa kunnissa suuhygienistille ei tarvitse juurikaan jonottaa. Suuhygienisti poistaa mahdollisen hammaskiven ja ohjaa sinua kotihoidossa. Tarvittaessa hän ohjaa sinut jatkohoitoon hammaslääkärille.

Äänestä
  • Riippuu vähän mistä tulehdus johtuu.. itse söin kaksi antibioottikuuria peräkkäin ja tehostin hygienian maksimiin, mutta tulehdus oli ja pysyi. Minulla sen aiheutti viisaudenhammas, jota ei pystynyt kunnolla puhdistamaan. Lääkäri sanoi, että se pitää poistaa äkkiä ja sain ajan seuraavalle viikolle.

    Minulla säryt olivat tosi kovat ja ikeneni olivat jo ihan riekaleina joka puolelta, roikkui sellaisia nahan palasia..

    Kannattaa mennä yksityiselle, että pääset siitä eroon!

    Äänestä

Jos olet jonossa tarkastukseen, se todellakin tarkoittaa vain sitä. silloin tehdään hoitosuunnitelma ja varsinaista hoidon aloittamista voi joutua odottelemaan 6 kk-2 v. Siis Helsingissä.
Ientulehdus ei todellakaan ole mitään kiireistä hoitoa, vaikka erittäin ikävä onkin ja vain pahenee ajan myötä. Paljon helpompi olisi hoitaa heti alkuvaiheessa, mutta tällaistahan tämä systeemi teettää. Ei se parane, ennen kuin hammaskivet on poistettu. Sen voi tehdä myös suuhygienisti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitoa odottelija kirjoitti:

Jos vaivaa ientulehdus hammasvälien puhdistamisesta huolimatta, kuinka nopeasti kuuluisi päästä hoitoon, onko tästä mitään lakeja potilaiden suojaksi olemassa?

Olen jonossa tarkastukseen, olen ollut jo kesästä lähtien ja aika olis helmikuulle.

Olen ymmärtänyt, että särkytapaukset hoidetaan nopeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu