Paljon vhh- dietillä tippuu paino viikossa? Kaloreita laskemalla tippuu noin kilo viikossa,minulla ainakin. Ajattelin kokeilla vhh-ta nyt yhden viikon. Onko mitään vinkkejä? Ja paljonko putoaa paino viikossa vhh-lla?
Noniin...
muna vai kana....
6347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos on reippaasti ylipainoa, puoli kiloa viikossa on hyvä keskimääräinen lukema. Ekalla viikolla lähtee useimmilla nesteitä (hiilarivarastoihin sitoutuneena ollutta) parin kilon edestä, mutta se ei tietysti ole todellista laihtumista.
Sehän vaihtelee jossain 0-5kg:n välillä ihmisestä ja tialnteesta riippuen.
VHH:n etuja et kyllä viikossa oikein saa, joten ei taida olla ideaa edes kokeilla. Kaalisoppakuuri voisi olla sopivampi sinulle.
"Paljon vhh- dietillä tippuu paino viikossa? Kaloreita laskemalla tippuu noin kilo viikossa,minulla ainakin."
jos laihtua haluat, niin kaloreita joudut jatkossakin laskemaan, söit sitten mitä tahansa, niin nyrkkisääntönä on se, että kun syö vähemmän mitä kuluttaa niin laihtuu.
ei vhh-ruokavalio mikään maaginen juttu ole, että ihan ittestään laihtuisi syömällä mitä vaan vähähiilihydraattista, jos syöt rasvaista lihaa yli kulutukssi niin lihot.
Monet aloittavat atkinsin tai vhh-ruokavalion laihtumistarkoituksella, koska ovat kuulleet, että laihtuu vaikka miten, mutta kuten aiemmin todettu, se on suurin osa pelkkää nestettä mitä siinä alussa lähtee.
jos opeasti haluat laihtua, niin ole atkins-kuurilla, mutta vhh-ruokavaliolla sinun pitää sitten jatkaakin, ellet halua lihoa taas.
jos haluat laihtua jonkun tietyn määrän viikossa, niin kaloreita joudut laskemaan joka tapauksessa.
vhh-ruokavaliolla saat energiasi vain muista lähteistä kuin hiilaripitoisella ruokavaliolla.
suosittelisin huomioimaan hyvät rasvat kuten kalat, ja hyvät hiilarit, kuten kasvikset.
myös kuitua on tärkeä saada.
Tänä vuonna olen pudottanut painoa n.14kg ilman että olisin ainuttakaan kaloria laskenut.
Nesteitä ei VHH:lla lähde sen enempää kuin muullakaan laihdutustavalla. Nopeammin ne saattaa lähteä, mutta ei enempää.
Kuituja VHH:lla saa riittävästi monista eri lähteistä.
niin silti niitä ei saa tulla liikaa jos laihtua meinaa. Jos olet laihtunut, niin se on johtunut energiavajeesta, oli ruoka mitä hyvänsä. Minulla ei ole mitään VHH:ta vastaan sinänsä, tosin se on minusta epäekologinen ja epäeettinen ruokavalio, mutta VHH:llakaan ei voi syödä mitään hillittömiä määriä. VHH:lla annokset yleensä pienenevät automaattisesti, koska lihasta tulee nopeammin kylläiseksi ja jos sitä syö liikaa niin jo tympäsee. Itse olen pysynyt hoikkana kasvisruokavaliolla, jossa en suosi kevyttuotteita, vaan luonnollisia kasvirasvoja, kuten oliiviöljyä. Olen ollut myös paljon virkeämpi ja energisempi lopetettuani lihan syönnin.
kun jankkaat samaa koko ajan?
Nykyään ei taida löytyä ekologista tapaa syödä, eikä ainakaan kaukaa tuodut raaka-aineet ja lihan valikoiminen edusta sellaista.
Miksi pitäisi syödä hillittömästi? Jos on sellaisia ongelmia niin lääkäri saattaa olla oikea paikka.
Annokseni eivät ole muuten pienentyneet, enkä näe mitään syytä edes yrittää sellaista, se olisi melkein pakosti pois kasviksista.