usan pääpamppusotilasjohtaja kenraali David Petraeus.
Hän kertoi iranin olevan "vastuussa aseiden toimittamisesta, kouluttamisesta ja rahoittamisesta joissain tapauksissa operaatioissa joissa todellakin oli kuollut amerikkalaisia sotilaita irakissa."
Koska usa hyökkää iraniin?
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7032557.stm
Hän kertoi iranin olevan "vastuussa aseiden toimittamisesta, kouluttamisesta ja rahoittamisesta joissain tapauksissa operaatioissa joissa todellakin oli kuollut amerikkalaisia sotilaita irakissa."
Koska usa hyökkää iraniin?
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7032557.stm
Vastaukset 13
Vanhimmat
USA ei oikein voi hyökätä Iraniin niin kauan kuin Irakin tilanne on sekasortoinen. Joten Iranilla on hyvä syy pitää huolta siitä että sekasorto Irakissa jatkuu.
Toisaalta se että USA ja Irakin Sunnit ovat lähestyneet toisiaan on mielenkiintoinen kuvio. Ehkä jopa näemme Irak-Iran sodan toisinnon parin vuoden sisään.
koska iraniin mennään, siis tavallisten usalaisten mielestä joiden kommentteja löytyy youtubesta. Tämä sama kenraali petrus sanoi vähän aikaa sitten sodan irakissa ja afganistanissa päättyvän joskus ja että on aika suunnata katseensa uusiin uhkiin. FOX-uutiskana demonisoi irania väittäen sitä tikittäväksi pommiksi, saman suuntaista vouhotusta käytiin ennen irakiin hyökkäystä foxilla.
varmaa se. Yhtä varmaa on se, että impperialistin henkiriepu ei alueella ole dollasenttiäkään arvokkaampi kuin paikallisten.
Toki impperialisti voi surkutella tappioitaan, meidän vain pitää muistaa, että impperialisti on alueella vapaata riistaa.
Itse asiassa impperialisti on koko Lähi-idässä vastoin kansainvälistä oikeutta. Ei siis pelkästään Irakissa, kuten Tarjamme nasevasti lakimiehenä totesi.
Impperialisti on suhmuroimassa alueen maiden hallituksia, viimeisin törkeä esitys nähtiin pakistanissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000029645220
pudottavat vain pomminsa ja katselevat mitä saavat aikaan.
Onhan ne irakissakin eikä sielläkään niiden henki ole sen arvokkaampi. Cheneyn väitettiin yrittävän saavan konfliktia aikaan israelin avulla voidakseen hyökätä iraniin, noin viikko sitten uutisoitiin.
Löytyisikö linkkiä tähän viittaamaasi Tarjan lausontoon?
"Itse asiassa impperialisti on koko Lähi-idässä vastoin kansainvälistä oikeutta. Ei siis pelkästään Irakissa, kuten Tarjamme nasevasti lakimiehenä totesi."
pohdittiin sitä "sallimmeko iranin jatkavan sotilaidemme tappamista irakissa", siihen tyyliin ettei jäänyt epäselväksi mitä tapahtuu jos vastaus on "Emme!"
minäkin tarkoitin Tarjan osuudeksi. Oma arvioni tietenkin on, että impperialisti on sotilaineen laittomasti koko Lähi-Idässä. Tarja ei laajentanut käsitettä tälle tasolle. Sitä hän ei uskaltanut tehdä. Impperialistin laittomast invaasiosta näin saattoi rehellisesti tehdä.
Saudi-Arabiassa olevien sotilatukikohtien laillisuudesta eivät paikalliset ole päässeet äänestämään, kuten eivät mistään muustakaan. Viimeisin malliesimerkki impperialistin vehkeilystä on Pakistan.
Eivät paikalliset Keski-aasian tasavaltojen asukkaat ole Venäjän tukikohdista päässeet äänestämään. Kaikki sotakalustokin ostetaan Venäjältä. Hyiii!!
15000 km päässä emämaata ikään kuin "puolustamassa".
Toinen merkittävä ero kannattaa mainita ja se on se, että impperialisti on tätä toimintaa harjoittanut eräässä maassakin ja ko. maan lähiympäristössä jo ainakin 100 vuotta.
Kuten sanottu, impperialistin läsnäolo Lähi-idässä ei ole saanut alueiden kansalaisten valtuutusta ja perustuu vain ja ainoastaan sotilaalliseen vehkeilyyn.
Irak on nyt kaiken huippu. Pakistan noudattaa sitä vanhaa tuttua linjaa, johon totuimma Marcosien Filippiineillä ja Suhartojen Indonesiassa. Impperialistin nukkeja kaikkityynni. Ja sotilastukikohtia tietenkin.
Neuvostoliitto purkautui asiallisesti ja se pyykki on perattu. Muuten, Ira ja sisällisota iso-britanniassakin taitaa vielä lopullisesti olla selvittämättä. Mikseivät anna erkaantua.
Tai samoin, Katalonia ja Baskimaa espanjassa. Mikseivät anna alueiden itsenäistyä. Kuten sanoin ja sinäkin olet täysin samaa mieltä, tälläiset asiat eivät ole lähestulkoonkaan impperialistin toimien veroisia. En edes puhunut, kuinka totaalitäärinen öljy-TULOJEN RYÖSTÖ on se toinen rikos, jonka impperialisti on lähiidän alueella suorittanut.
impperialismia. Etäisyydet eivät tätä asiaa muuta.
Baskimaa ja Pohjois-Irlanti voivat itsenäistyä minun puolestani, se ei haittaa ketään.
Just. Varmaan Iran voisi toimia rajan yli jotenkin merkityksellisesti, jos edes yrittäisi sellaista. Samanlainen syytös kuin se, että Saddam olisi ollut kykenevä iskemään joukkotuhoasein tuhoisasti minne tahansa maailmassa.
kuussa ole kuollut kuin 8 miehittäjää.Suomen uutiset ei kyllä nykyään niistä kerro.
asiantuntijat tällä videolla, postitettu 12 tuntia sitten.
http://www.youtube.com/watch?v=kb1irSap07M