EI hoitajille!

Sairaanhoitajat saavat tyytyä pian nuolemaan näppejään,koska mikään ei tunnu heille riittävän.
Jatkossakin käytämme yksityisiä palveluja,siellä sentään vielä hoito on inhimillistä.
Aikannehan kuluu kansliassa nyt entistä enemmän,kun siellä suunnitellaan lakkotoimia.
Muuten, se lakkohan ei sitten mitenkään vaikuta pienillä paikkakunnilla mihinkään olennaiseen.
Töihinne jo siitä!
7454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sairaalassa paljon potilaana olleena usein mietin miksi hoitajilla on aikaa kahvitteluun sekä siellä kansliassa istuskeluun?
Viime sairalareissulla jouduin huolehtimaan viereisessä vuoteessa olevasta potilaasta.Kun kävin kyselemässä hoitajaa minulle vastattiin HYVIN töykeästi,että ollaan nyt juuri kahvilla.Miksi kaikki yhtäaikaa sinne kahville menevät?
Peräänkuulutan hoitajilta kohteliaisuutta,koska ei sairaalla ihmisellä muutoinkaan niin kovin helppoa elämä ole.

Äänestä
  • On aivan samoja kokemuksia sairaalahoidosta.Lieköhän sairaanhoitajien kiire aina todellista kiirettä.
    Se ystävällisyys ja potilaan kunnioitus nykyään heiltä tosiaankin puuttuu,ikävä todeta!

    Äänestä

  • !!!! kirjoitti:

    On aivan samoja kokemuksia sairaalahoidosta.Lieköhän sairaanhoitajien kiire aina todellista kiirettä.
    Se ystävällisyys ja potilaan kunnioitus nykyään heiltä tosiaankin puuttuu,ikävä todeta!

    todellista kiirettä on. Kuka nyt haluaisi juoda kahvinsa kylmänä, ja ilman juoruseuraa.

    Äänestä

Toivottavasti katsoisivat tarkemmin millaista porukkaa ottavat hoitoalalle. Liikaa kylmiä ja välinpitämättömiä, jos omaiset ei pidä sairaan puolia.
Mutta tästähän ei saa puhua, tämä on sairaanhoidossa tabu!

Äänestä
  • kaikissa työyhteisöissä toteutuu sama kaava 20% tekevät heille kuuluvat työt ja vielä ylimääräistäkin ja 80% on tekevinään töitä koska niille ollaan maksavinaan palkkaa.

    mitä enemmän me maksamme sitä enemmän me tuhlaamme.

    maailman rahoista vain 5% on yrittäjillä ja palkkatyötä tekevillä. 95% sijottajilla ja osakeenomistajilla.jos mylly pyöritettäis ja jaettais tasan niin 5 vuoden päästä olisimme samassa lähtöpisteessä.
    miksi
    koska suurinosa väestöistä ei osaa sitä käyttää

    Äänestä

  • Tuo on totta, että alalle on päässyt väärälaista porukkaa. Ennen hoitoala oli kutsumusammatti kuten opettajankin työ. Nykyään, kun ei ole soveltuvuustestejä, alelle tulee eettisesti arveluttavaakin porukkaa.

    Kerran kun olin sairaalassa, niin yksi hoitaja huusi käytävällä eräälle miespotilaalle ilkeyksiä. Käytävä raikui, kun hoitaja antoi käyttäytymisohjeita (ei hoito-ohjeita).

    Oikeista "Sisar hento valkoisesta" ei ole kuin muistot jäljellä.

    Äänestä

Ihan samoja hoitajia siellä yksityisellä on, samoista kouluista valmistuneita ja samasta kansasta syntyneitä. Palkkaakin heille maksetaan huonommin kuin kunnallisella puolella, vaikka yleisesti toisin väitetäänkin.

Toisaalta hoidon laadukkuus johtuu varmaan siitä, että yksityisellä puolella ihmisille on varattu enemmän aikaa. Siellä ehkä konkretisoituu paremmin tuo maksava-asiakas asetelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riittää jo! kirjoitti:

Sairaanhoitajat saavat tyytyä pian nuolemaan näppejään,koska mikään ei tunnu heille riittävän.
Jatkossakin käytämme yksityisiä palveluja,siellä sentään vielä hoito on inhimillistä.
Aikannehan kuluu kansliassa nyt entistä enemmän,kun siellä suunnitellaan lakkotoimia.
Muuten, se lakkohan ei sitten mitenkään vaikuta pienillä paikkakunnilla mihinkään olennaiseen.
Töihinne jo siitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu