siis kun puhutaan murroksesta onko se sama kuin vetonivel ?
hölmö kysymys
2
478
Vastaukset
- yx as
tarkoitetaan samaa, vaikka niitä vetoniveliäkin on erilaisia.
Sama asia kai. Ihmetyttää miksi niitä nimiä pitää muutella koko ajan. Puhuisivat vain ristinivelestä, niin kaikki olis selvää. Kyseinen nivel on ristin muotoinen. Kun tämän ristinivelen kerran näkee, ymmärtää heti miten se toimii. Ulkomailla puhutaan vakionopeusnivelestä, eli kun 2 akselia tällä nivelellä liitetään toisiinsa , ne pyörii samalla nopeudella. (mikä on itsestään selvää).
En ymmärrä, miksi sitä sanotaan murrosniveleksi. Mutta vetoniveliä ne on aina, ne kun pyörittävät vetoakselia, joko edessä tai takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971100
- 55742
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35624Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39556Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49500Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48492- 32480
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14451- 34447
Dina on valittu virkaan Rovaniemelle
Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.25438